Liberland

Creat de ziuamarinei, Iulie 27, 2015, 04:59:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ziuamarinei

Azi m-am intors de la pescuit si ma trezesc cu un mail de la un prieten:

https://liberland.org/en/about/

Ati auzit de asa ceva?  :o :o :o

NessyRO

Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

cristizz

Desigur sarbii, popor bland si permisiv, vor sprijini initiativa cu bratele deschise.
Probabil vor garanta si donatiile (nereturnabile) ale celor care doresc consolidarea si apoi cetatenia acestui Stat ideal, asa, din spirit de solidaritate.
Aveti vreo idee, oare care Stat va recunoaste primul Liberlandul?

Florio

Citat din: cristizz din Iulie 27, 2015, 10:08:54 PM

Aveti vreo idee, oare care Stat va recunoaste primul Liberlandul?

In principiu, daca un stat va recunoaste Liberland-ul, ala ar trebui sa fie SUA :) . Nu pot sa uit ca a fost singura tara din lume care a recunoscut Republica Kosovo  :o . (Destul de vizibil, ca un punct de destabilizare al Europei si pe cale de consecinta a unui avans castigat de dolar in fata euro).

Insa aici nu e vorba de vreun conflict din care sa se castige ceva, asa ca personal nu cred ca o sa ia cineva in serios initiativa.
Cred ca o sa ramana o idee de tip "flower power", fiindca daca doamne pazeste, republica va functiona, sa nu se raspandeasca ideea asta periculoasa, ca populatia ar putea trai si mai simplu :)


solpet

Citat din: cristizz din Iulie 27, 2015, 10:08:54 PM
Aveti vreo idee, oare care Stat va recunoaste primul Liberlandul?
Dezinteresat (aproape) total fata de cele efemere si lumesti din aceasta Vale a Plangerii, poate Vaticanul?

Sau Togo,  fiindca nu au nimic nici in clin nici in maneca cu Europa ?:-)

Poanta zilei ar fi sa fie IS (nerecunoscut oficial de nimeni, desi mult ranjesc pe shest)
si sa pretinda reciprocitate...