Cocuta reborn

Creat de ziuamarinei, Iulie 27, 2015, 10:54:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ziuamarinei

Azi m-am intors in trecut, acum vreo 30 de ani aval trecere bac Galati in dreptul plajei Cocuta exista o insula care a fost mancata de apele Dunarii. Datorita cotelor scazute din ultima perioada a reaparut pe firul apei urmele acestei insule.

ps: si doua stiuci au taiat firul eu batman batman fara struna. 8)

Florio

Citat din: ziuamarinei din Iulie 27, 2015, 10:54:57 PM
Azi m-am intors in trecut, acum vreo 30 de ani aval trecere bac Galati in dreptul plajei Cocuta exista o insula care a fost mancata de apele Dunarii. Datorita cotelor scazute din ultima perioada a reaparut pe firul apei urmele acestei insule.

ps: si doua stiuci au taiat firul eu batman batman fara struna. 8)

Foarte interesant :) .
Dunarea are cursul si apucaturile ei. Daca a fost o insulita, tot ce se poata sa se formeze din nou, daca imprejurarile or sa-i fie favorabile.
Ori poate Dunarea, printr-o lege a compensarii, vrea sa formeze aici ceea ce a pierdut la Ada Kaleh :)

ziuamarinei

Citat din: Florio din Iulie 28, 2015, 06:54:26 AM
Foarte interesant :) .
Dunarea are cursul si apucaturile ei. Daca a fost o insulita, tot ce se poata sa se formeze din nou, daca imprejurarile or sa-i fie favorabile.
Ori poate Dunarea, printr-o lege a compensarii, vrea sa formeze aici ceea ce a pierdut la Ada Kaleh :)

E ca un organism viu, are si forta si vointa. Rupe intr-un loc si depune altundeva. Duminica in ostrovul de la varsare Prut toata ziua s-au dizlocat malurile. Au ramas radacinile  copacilor in aer dupa scaderea apelor, malurile s-au uscat si s-au prabusit. A fost spectaculos, similar spargerii banchizelor dar la o scara redusa.

GionyGl

Da Dragos, sambata seara am facut si eu cunostinta cu ea (insula de la Cocuta), e adevarat, fara sa imi doresc asta, dar cu fiecare iesire se mai adauga un gram de experienta!

ziuamarinei

Dar Giony stai linistit ca nu esti singurul si nu ai sa fii nici ultimul.
Acum cinci ani in vazul unei barci de toana cu doi pirati din Zaclau in ea, m-am infipt cu barca fix in acceasi zona de am ajuns de pe bancheta pupa in prova din doi pasi. Am avut noroc ca nu m-am tavalit prin barca, ca mergem destul de repede cred ca avem cam 38 km/h. Deceleratia a fost brutala. Acu se uitau piratii zaclaieni la mine cu niste ochi, dar ma faceam ca nu gaseam parama din prova si ca aveam ceva pe elica. :D :D :D :D.

ziuamarinei

Acum ma gandesc, ar merge un gratar acolo si o lada de bere rece asortate langa un sezlong si o umbrela de soare.  :D :D :D

Thor

Citat din: ziuamarinei din Iulie 28, 2015, 04:27:23 PM
Acum ma gandesc, ar merge un gratar acolo si o lada de bere rece asortate langa un sezlong si o umbrela de soare.  :D :D :D

...pe post de baliza de semnalizare.

gvincentiu

Ganduri bune !

Intersect

Citat din: ziuamarinei din Iulie 28, 2015, 04:27:23 PM
Acum ma gandesc, ar merge un gratar acolo si o lada de bere rece asortate langa un sezlong si o umbrela de soare.  :D :D :D

   Uite aci https://www.youtube.com/watch?v=Xf40U2p4Gg0&spfreload=10  Gratarul,musamaua,visinata la pet si cadrul strans pe `traditionalul`bol cu fructe iti face ziua frumoasa.
Born to fish,forced to work!!!

ziuamarinei

Si asa se desconspira trucul cu mersul pe apa
https://www.youtube.com/watch?v=PaSsgkjuU-c
Cam aceea este zona

Intersect

#10
Ce i-a spus un prieten marelui iluzionist,shaolin,samurai Iohannis,leviteaza bre mai incolo si nu ne mai tampi....
Cred ca l-am vazut si pe el la masuta :).Repeta :)
Oameni rai si `individiosi` de asta nu ploua.
Born to fish,forced to work!!!

ziuamarinei

Citat din: Intersect din Iulie 28, 2015, 11:17:33 PM
Ce i-a spus un prieten marelui iluzionist,shaolin,samurai Iohannis,leviteaza bre mai incolo si nu ne mai tampi....
Cred ca l-am vazut si pe el la masuta :).Repeta :)
Oameni rai si `individiosi` de asta nu ploua.

Si eu chitra, nu mai are voie omul sa leviteze. Rai oameni :D :D :D

Intersect

Citat din: ziuamarinei din Iulie 28, 2015, 11:54:18 PM
Si eu chitra, nu mai are voie omul sa leviteze. Rai oameni :D :D :D

Daaaa,vezi cum ai divulgat un secret bine pastrat de generatii.
Born to fish,forced to work!!!

GionyGl

Dragos, daca in momentul in care insula a iesit la suprafata tu ai revenit in timp, pot spune (intr-o ipoteza infricosatoare) ca azi eu am vazut in viitor! Stiu un braconier care detine ceva imagini impresionante! Pe insula se poate ajunge inot, cu barca sau de ce nu cu "bickla"! E tare frate! Valii asteptam imaginile!

ziuamarinei

Citat din: GionyGl din August 11, 2015, 09:02:14 PM
Dragos, daca in momentul in care insula a iesit la suprafata tu ai revenit in timp, pot spune (intr-o ipoteza infricosatoare) ca azi eu am vazut in viitor! Stiu un braconier care detine ceva imagini impresionante! Pe insula se poate ajunge inot, cu barca sau de ce nu cu "bickla"! E tare frate! Valii asteptam imaginile!

Da cotele permit . La doua, trei zile invariabil ajungem acolo. Si azi am avut ca pretext sa dam vegetatia jos de pe barca lui Octav. Mai o bere rece de la pontoanele restaurante de pe faleza, o partida scurta de inot, luptam impotriva caniculei. ;)