Ordinul Min Transporturilor privind preschimbarea Carnetelor De Ambarcatiune

Creat de Alex1958, Septembrie 21, 2015, 01:08:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Alex1958

Stimati colegi de forum,
Va invit sa va exprimati parerea privind OMT care prevede obligativitatea de preschimbare a carnetelor de ambarcatiune (CA).
Am aflat de acest ordin cu ocazia solicitarii mele catre Capitania Snagov din Herastrau pentru modificarea CA mele datorita schimbarii motorului. Mi s-a explicat ca imi vor preschimba CA in formatul nou dar ... surpriza: voi primi un alt numar de inmatriculare.
Aceasta implica evident indepartarea numerelor vechi de pe barca si comandarea si aplicarea numerelor noi.
Pana nu stiu cand in 2017 toate barcile inmatriculate in Romania vor avea carnete si numere noi.
Am incercat sa "negociez" dar omul de acolo s-a dovedit destul de iritat de insistenta mea.
Ceea ce voiam eu era, ca macar sa fie de acord cu faptul ca din pixul d-lui ministru s-a dat de treaba catorva mii de barcagii, care poate aveau alte preocupari si eventual sa transmita dezaprobarea noastra catre superiorii sai.
Asta imi aduce aminte ca un ordin similar al MT de pe la inceputul anilor 2000 a cerut preschimbarea carnetelor de conducator de ambarcatiune, dand si un termen limita. Eu am fost plecat din tara si am depasit acest termen, trebuind in final sa-mi dau din nou examenul de carnet.
Mi se pare lipsa crasa de respect si incep sa regret ca n-am luat-o spre Belgia....

Alex1958

Asa arata noul format de numere

marian giurea

pai asta stiu toti ministri nostri cu tot cu secretari,subsecretari de stat s.a.m.d., sa faca !!!!

Florio

Citat din: Alex1958 din Septembrie 21, 2015, 01:08:23 PM
Stimati colegi de forum,
Va invit sa va exprimati parerea privind OMT care prevede obligativitatea de preschimbare a carnetelor de ambarcatiune (CA).
Am aflat de acest ordin cu ocazia solicitarii mele catre Capitania Snagov din Herastrau pentru modificarea CA mele datorita schimbarii motorului. Mi s-a explicat ca imi vor preschimba CA in formatul nou dar ... surpriza: voi primi un alt numar de inmatriculare.
Aceasta implica evident indepartarea numerelor vechi de pe barca si comandarea si aplicarea numerelor noi.
Pana nu stiu cand in 2017 toate barcile inmatriculate in Romania vor avea carnete si numere noi.
Am incercat sa "negociez" dar omul de acolo s-a dovedit destul de iritat de insistenta mea.
Ceea ce voiam eu era, ca macar sa fie de acord cu faptul ca din pixul d-lui ministru s-a dat de treaba catorva mii de barcagii, care poate aveau alte preocupari si eventual sa transmita dezaprobarea noastra catre superiorii sai.
Asta imi aduce aminte ca un ordin similar al MT de pe la inceputul anilor 2000 a cerut preschimbarea carnetelor de conducator de ambarcatiune, dand si un termen limita. Eu am fost plecat din tara si am depasit acest termen, trebuind in final sa-mi dau din nou examenul de carnet.
Mi se pare lipsa crasa de respect si incep sa regret ca n-am luat-o spre Belgia....

Am trecut asta vara prin asta, Alex.
Si am aflat-o cand mai aveam doua zile sa plec in Egee.
Stupiditatea e cu atat mai mare cu cat prietenul Cristi si-a facut acum un an carnet de tip nou, pastrandu-si numerele. Dar la alta capitanie decat Snagov.

Asa ca dat fiind timpul scurt, am alergat, am platit taxa de urgenta, am comandat numere noi pe autocolant si le-am curatat cu nerv pe cele vechi. Am aflat cu ocazia asta ca pot vorbi extrem de urat, dar foarte creativ  :)

Rumpi

Ca se schimba carnetele e o decizie adminstrativa care are sau nu sens. E identica cu schimbarea altor formulare precum carnet conducere, C.I., pasaport, etc. Ca se schimba numerele de inmatriculare poate fi de la o cheltuiala minora pana la epilat complet cu penseta dupa caz. Daca ai gelcoat alb sau barca vopsita e usor, gelcoat-ul colorat poate fi complicat iar daca ai barca lacuita natur poti sa planuiesti in avans metoda preferata de a elimina 1mm din suprafata operei moarte ca sa nu se mai vada tatuajul fostului numar.

Florio

Citat din: Rumpi din Septembrie 21, 2015, 11:16:19 PM
Ca se schimba carnetele e o decizie adminstrativa care are sau nu sens. E identica cu schimbarea altor formulare precum carnet conducere, C.I., pasaport, etc. Ca se schimba numerele de inmatriculare poate fi de la o cheltuiala minora pana la epilat complet cu penseta dupa caz. Daca ai gelcoat alb sau barca vopsita e usor, gelcoat-ul colorat poate fi complicat iar daca ai barca lacuita natur poti sa planuiesti in avans metoda preferata de a elimina 1mm din suprafata operei moarte ca sa nu se mai vada tatuajul fostului numar.

Chiar si pe gelcoatul alb este o problema, cand numarul a stat niste ani. Ramane amprenta foarte vizibila.
E cazul la mine. Inca un motiv in plus, sa detest contopistii si metodele lor de Absurdistan.

P.S.
  Daca schimba modelul de taloane auto, numerele masinilor raman aceleasi, nu ?  Sau poate schimbam si numerele. Intre noi.

Alex1958

Salut,
Unde a schimbat carnetul prietenul Cristi?
Asta asa ca sa le arat ca se poate....!

cristizz

Mamaia.
Am schimbat certificatul de pe numele fostului proprietar și am primit unul nou ,,pe viata'' iar numărul vechi a fost păstrat.
Asta s-a întâmplat anul trecut în luna iunie. Poate intre timp au fost date alte dispoziții.

Florio

Citat din: cristizz din Septembrie 22, 2015, 03:19:47 PM
Mamaia.
Am schimbat certificatul de pe numele fostului proprietar și am primit unul nou ,,pe viata'' iar numărul vechi a fost păstrat.
Asta s-a întâmplat anul trecut în luna iunie. Poate intre timp au fost date alte dispoziții.

Daca la tine s-a putut, e dovada limpede cat de "rationale" sunt aceste dispozitii.
Alergatura in plus, cheltuieli si deranj. Toate inutile, venite din pixul unui birocrat. 

cristizz

Oare in cadrul acestei proceduri atribuirea de numere costa ceva? Atunci ar fi explicabil ...
Si de ce nu pot pastra numerele vechi poate ca numere preferentiale? Chiar daca le mai dai un banut macar scapi de curatarea barcii, de pete, de munca, de alergatura dupa alte numere noi si de costul acestora.

Daca oamenii nu au probleme trebuie create.

draken

wtf?
what's all about?....
eu mi-am luat certificatul de ambarcatiune prin ianuarie anul asta (2015).
s-a schimbat modificarea de-atunci?...
in fine. barca mea e in Egee. nu m-am invrednicit sa-i trec nr de inmatriculare pe ea, asa ca are inscriptionat numele (vechi si pastrat) si vechiul port. amanunt funny :numele "portului" = Wien.
sub pavilion romanesc. nu-i asa ca e-o imagine misto? asa am iesit pe mare (si asa m-am si intors). sub toate inscriptiile-astea, o adunatura haioasa si pestrita pe punte - un olandez (evreu), o austriaca, doi germani si doi romani. and a lot of fun.
nici-o intrebare, nici-o problema dinspre amicii greci.
tre' sa schimb carnetul cu vreun format nou?
sunt postac anaf, deci ma voi descurca si de data asta de minune (sa dea drak daca fac ceva..)

Alex1958

Ordinul e din 2014 deci ai deja carnetul format nou.
Nu mi-au cerut bani pe carnetul nou, mi-au cerut 50 Eu pe modificarile in cel vechi. La asta se adauga ce platesti pe raportul de inspectie. Belgia.....
Carnetul si numarul nou e bonus.
Nu stiu cum si daca sunt taxati cei care nu schimba nimic altceva decat carnetul si numarul. Ma voi interesa.
Din intamplare, sau poate ca nu, daca sterg ultima cifra din numarul vechi am numarul nou. 
Numai ca, in formatul cel nou, prescurtarea tarii este ROU (vechi R) si se insereaza numele barcii daca are si a mea are .
Numele este deja scris pe barca, dar in alta parte.
Deocamdata mi-am comandat inscriptionarea cf ordinului 2 X 25 lei si sigla Cap Compas  2 x 5 lei.
Cand ajung la barca, daca se desprinde usor ultima cifra si asa o las!
Daca nu vom vedea!
Oricum dl ministru sau secretar de stat si-a "umplut frigiderul de carne" din partea mea!
Si am senzatia ca nu sunt singurul...

Alex1958