420

Creat de kir_gutzakis, August 29, 2014, 07:44:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kir_gutzakis

Salut,
La 2 ani de cand am facut o tura dus-intors pana la granita Germania-Luxemburg pentru achizitia barcii sunt fericit sa va anunt ca ne-am pus in sfarsit pe apa Siutghiolului (eu, fata mea de 14 ani si Nicu/Pelicanul) sub un vanticel de NV...Am facut o tura dus-intors pana la insula Ovidiu si inapoi incercand senzatia vitezei cu o  iola 420, dar fara trapez, asa cum sta bine unor onorabili ce depasesc binisor greutatea recomandata a echipajului de 120 kg...
Nu lipsesc aventurile ante-lansare, inerente spiritului autohton, ca de pilda:
-inmatricularea peridocului (mi s-a cerut brief-ul mare desi  pe talonul german scria ca acesta nu exista), omologarea lui ( RAR-ul mi-a zis ca fabricantii nemtzi au prins din greseala puntea rotita la 180 grade ;D fata de axul central)
-doua caiace incredibil de grele blocau rampa de lansare; singura sansa a fost sa le facem vant in trestii...
-dupa ce armarea ne-a luat vreo ora (deh, rolele scripetilor gripate, fungile intepenite in interiorul unui catarg plin cu nisip ::), chei de impreunare indaratnice , etc) am constatat cu stupoare ca deasupra rampei era tras un manunchi de cabluri electrice la o inaltime inferioara catargului...ca urnare  lansarea s-a facut cu coca bandata la 45 grade
-randa a refuzat cu incapatanare sa depaseasca jumatatea catargului; intoarcere la ponton, smecheria cu bandatul cocii si verificarea canalului de invergare: o strangulare bloca randa...din nou scule si reusim in sfarsit sa punem vela la post....mai e o chestie cu straiul prova, contra-piesa de lemn e putreda si straiul joaca...asta e...
Dar ce placere sa iesi in larg, iola se bandeaza si prindem viteza, punem prova pe insula Ovidiu si profitam de un vant constant si de absenta ski-jet-urilor... o mica oprire pe insula, apoi urcam spre capatul dinspre Navodari al lacului unde valurile cresc simtitor...o volta si schimbam murele ...in rest e un mic filmulet si multa bucurie...asa cum va doresc si voua...
Multumesc celor care m-au ajutat si au pus umarul direct sau chiar prin postari pentru aceasta lansare tardiva; cea mai mare bucurie e rasetul copilului care e pentru prima oara intr-o iola si invata sa indrageasca apa si vantul...

https://www.youtube.com/watch?v=PBN4iAeBDtk
"Cea mai buna barca e cea pe care o ai sau daca inca nu ai una, cea pe care ti-o poti permite azi; nu pierde timp asteptand sa-ti poti lua barca visurilor. Ia-ti o barca si pleaca azi. O barca de 8 m azi e mai buna decat una de 20 peste 5 ani."-Romeo zis Skipper

pelicanul

Bine ca s-a intimplat in sfirsit!  Felicitari din toata inima! :)
Barca este in stare destul de buna, mai ai citeva chestii de reparat/reglat si apoi esti oricind bine venit pe Siutghiol (daca mai vorbesti cu Alex Micu  ;) )sa o incercam si in conditii mai tari, sa vedem si putina viteza adevarata. Eu am ramas cu o nostalgie dupa ce am vindut 470-ul  :), asa ca nu voi refuza niciodata o invitatie la plimbare.

kir_gutzakis

Am recidivat...din nou pe Siutghiol cu 420-ul in doua sedinte: prima cu vant taricel cu o  barca nervoasa care ne-a cam tinut de copastie si a doua , cu un minunat vant de travers...Multumesc lui Nicu (Pelicanul)pentru sprijin si disponibilitate, intre doua aventuri cu Sasanka! Pe cand o regata de amatori la derivoare? ;) ;) ;)

https://youtu.be/BS20vtFNs0k
"Cea mai buna barca e cea pe care o ai sau daca inca nu ai una, cea pe care ti-o poti permite azi; nu pierde timp asteptand sa-ti poti lua barca visurilor. Ia-ti o barca si pleaca azi. O barca de 8 m azi e mai buna decat una de 20 peste 5 ani."-Romeo zis Skipper

Dbr

Ce ma enervezi Vlad! Regata de amatori la derivoare?? Hai si cu Fox-ul ala la apa ca deja imi pierd si eu rabdarea >:(...
Acum avem si roti la cavalet, avem si platforma disponibila ,avem tot ce ne trebuie.
Nu o sa te las deloc vara asta , o sa te cicalesc la cap pana o sa vad Foxul pe apa ca asa mult imi place barca aia de nu iti inchipui.