Colind de pe Gran Wazoo

Creat de Rumpi, Decembrie 25, 2014, 10:08:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

draken


mariusm piesenoi111

Vrei sa știi cum mai e pe la Cluj?Ca Rumpi a vândut de mult GW

Rumpi

Draken are dreptate. Va datorez o incheiere la topicul acesta, sa trag o linie si sa adun. Asa ca iata:

In primul rand sa raspund la eterna intrebare "A meritat?". Da a meritat. Nu o sa va detaliez calculele financiare dar puteam iesi si mai scump. In interesul obiectivitatii puteam iesi si mai ieftin daca ma organizam mai bine dar asta este. Halatul era mai ieftin dincolo dar  asta nu inseamna ca regret un singur leu cheltuit.

Mai intai o mica recapitulare: am plecat in 12 noiembrie din tara, am cumparat barca pe 26 noiembrie, am plecat cu ea pe mare in 29 decembrie si am vandut barca pe 16 mai. Am petrecut 5 luni jumate pe barca, am facut vo 1500-2000mm cu vele in principal in traversade dintre care cea mai lunga a fost de 6 zile jumate, am stat in marine, am stat la ancora, am avut cateva furtuni la ancora si am pierdut o ancora. In afara de ultima luna de stat la ancora si in marina am fost tot timpul singur pe o barca de 9m, 4,5t si 42mp velatura.

Ce am invatat:
In primul rand sa navighez cu vele. In continuare nu sunt nu stiu ce marinar experimentat, dar considerand ca am plecat de la zero pot sa spun ca am mai multa experienta decat inainte. Totusi orice "charter skipper" are mai multe cunostinte decat mine.
In al doilea rand imi place navigatia solitara. Probabil ca si in continuare orice ture lungi o sa le fac tot "en solitaire". Nu ma deranjeaza sa nu vorbesc cu nimeni o luna intreaga.
In al treilea rand ca vreau o barca mai mica. Mica nu neaparat in termeni de lungime ci ca deplasament. Am constatat ca nu necesit mult confort, nici multa mancare si apa. Nu am rau de mare si nu vreau neaparat o barca in care sa pot sta in picioare in careu (desi in asta puteam). Asa ca deviza mea ramane in continuare minimalismul.

Intre timp am ajuns din nou in tara muma si incerc sa imi reorganizez viata. Bineinteles ca asta include si ganduri despre barci si expeditii. Deocamdata sunt la capitolul de facut diverse caiete de sarcini pentru a identifica barci care sa se potriveasca cu diversele mele ganduri despre posibile rute si destinatii. Care dintre ele o sa se concretizeze primele e inca un mister si pentru mine. Totusi sa nu va mirati daca incep candva un topic nou cu alta barca pe alte meleaguri.

Daca aveti diverse curiozitati despre aventura mea, intrebati cu incredere, o sa va raspund atata cat stiu.
Multumesc celor care m-au incurajat si mi-au adresat o vorba buna si bineinteles tuturor celor care s-au obosit sa citeasca aici.

gvincentiu

La un moment dat mi-a fost teamă că ai să pleci definitiv afară și vei uita de noi. Acum că te-ai întors, experiența ta este de neprețuit pentru noi. Ținem legătura...
Ganduri bune !

mariusm piesenoi111