Colind de pe Gran Wazoo

Creat de Rumpi, Decembrie 25, 2014, 10:08:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: kir_gutzakis din Martie 08, 2015, 09:01:32 PM
Salut, am gasit ceva  pentru confectionat, in general sunt doar solutii de achizitie, de ex Plastimo are ceva....mai postase si Roz Avel ceva simplu, gen:
http://www.blueanarchy.org/selfsteering/

Aici sunt cartile:
http://d.transfer.ro/transfer_ro-08mar-94edf38c5de80d3.zip

http://d.transfer.ro/Walt_Murray_Pages-transfer_ro-08mar-6d803e.zip

Multumesc Vlad, pare sa fie o documentatie buna.
Eu ma uitasem pe ceva asemanator cu primul tau link : http://www.diy-wood-boat.com/Wind_vane.html

Florio

Si totusi. Ce-o mai fi facand prietenul nostru Rumpi, pe ce ape o mai fi plutind ?

mariusm piesenoi111

Acum pe bune.....ce o mai face dragul de Rumpi?
Nu o  avea și el pe bărcuța vreo jucărie de aia care ne spune unde este?
Sper din tot sufletul sa fie bine!

Rumpi

Salut popor. N-am chestii pe barca sa spuna pe unde umblu asa ca update mai rar. Acuma sunt in Bahia Banderas, ancorat in La Cruz de Huanacaxtle, vo 16nm de Puerto Vallarta.
Peripetii: cablu de ancora (nylon) tocit prin abraziune, motorul de la dinghy blocat (deblocat cu ciocanul acuma face ca toti dracii) dieselu face cateodata sunete de frecare pe undeva nu stiu unde.
In rest sailing batranesc, vantul maxim 8 noduri, viteza maxima vo 6 noduri SOG. De pe la 7 noduri trebe sa incep tertarolarea ca bandez 20 grade. Dar viteza medie a vantului e de 3 noduri, asa ca pas de plimbare.
In rest sunt bine, e cald, ma gandesc pe unde sa ma duc in continuare.

Vali

Domn capitan, n-ai idee ce ne bucuram cand primim vesti de la tine :). Ce putem sa-ti spunem decat voiaj placut, si sa ajungi acolo unde-ti doresti.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mariusm piesenoi111

Tare mă bucur ca ești bine! Nu contează încotro o apuci.....enjoy the journey!

Rumpi

Vali nu stiu daca o sa ma crezi da cel mai greu lucru e sa decid in ce directie sa o iau. Spre nord sa stau in marea lu cortez pana cand o veni uraganele peste mine, spre sud catre costa rica si panama, spre vest tot mai putin probabil cu echipamentul prezent. Imi tot frec creierii aici ce sa fac. O vedea pana la urma. Pana una alta stau la ancora cu cablu nou (30m nylon 12mm impletit in 8 plus 10m de lant) si ma gandesc ce mai am de reparat si cum sa fie mai ieftin.
Mai ziceti ce vreti sa stiti ca aici la 30 grade in cockpit si inca 10 in cabina probabil ca ma tampesc si nu stiu ce sa va scriu.

Florio

Citat din: Rumpi din Aprilie 08, 2015, 09:59:56 PM
Salut popor. N-am chestii pe barca sa spuna pe unde umblu asa ca update mai rar. Acuma sunt in Bahia Banderas, ancorat in La Cruz de Huanacaxtle, vo 16nm de Puerto Vallarta.
Peripetii: cablu de ancora (nylon) tocit prin abraziune, motorul de la dinghy blocat (deblocat cu ciocanul acuma face ca toti dracii) dieselu face cateodata sunete de frecare pe undeva nu stiu unde.
In rest sailing batranesc, vantul maxim 8 noduri, viteza maxima vo 6 noduri SOG. De pe la 7 noduri trebe sa incep tertarolarea ca bandez 20 grade. Dar viteza medie a vantului e de 3 noduri, asa ca pas de plimbare.
In rest sunt bine, e cald, ma gandesc pe unde sa ma duc in continuare.

Cum spunea un prieten, "tuturor ni-i greu, dar nu la toţi la fel" :) .
Şi ţie, Rumpi, pare să îţi fie greuţ, se vede din imaginile locului unde te afli.
Ţine-o tot aşa, că mă simt bine numai când mă gândesc cât suferi :)










Rumpi

Sa va pui niste poze mai realiste asa sa vedeti mexicu el cheapo ca mine.
Explicatii la poze:
Obiectu de pe care scriu (cu codu de la net), localu din care scriu (cu tot cu palmier), un palmier din marina, un trimaran pentru turisti care la origine a fost un trimaran de croaziera (velier), niste poze de pe strada, marina (ma rog o mica parte din ea), ancorajul, o poza din cockpit (plaja adica) si un dinghy asa cum mi-as dori.

Rumpi

O idee despre preturi. 1 peso mexican = 0.2723 RON. O bere de 0,35 la baru de unde scriu face 25 pesos adica 6,8 lei. O ciorba de linte 50 pesos adica 13,6 lei. Preturi cam ca acasa, in zonele de turisti cum sunt eu acuma putin mai scumpe.  No asta e.

dany

#100
Ma bucur ca am auzit ,vazut,vesti de la tine.Sa ai parte de vreme buna si sa te bucuri de voiaj fara evenimente neplacute.Sa fie ca orice traseu ve-i alege sa fie cel potrivit.Sanatate i-ti doresc!
Chiar daca nu ne cunoastem decat prin intermediul forumului am simtit ca te pot ruga ceva:Fa-ti un selfie sau pune pe cineva sa-ti faca  o poza alaturi de un carton pe care sa scrii DANY.In felul asta voi sti ca o parte din mine se afla in calatoria asta . 8)MULTUMESC!  Oricum i-ti sunt alaturi!
Revin,dupa ce am luat micul dejun si mi-am baut cafeaua....Nu trebuie sa iei in serios rugamintea de acum o ora....sau da  !? :o

Rumpi

Draga Dany,

Moaca mea nu se preteaza la selfie, asa ca sper sa te multumesti cu poza asta.

gvincentiu

Stau cu inima la gură, frate! Ma bucur că ești bine! Să ne povestești toate nimicurile și amănuntele... Sărbători Fericite!!!
Credeai tu anul trecut pe vremea asta că o să petreci Paștele în Pacific?
Ganduri bune !

Rumpi

Merci Vincentiu,

Nu credeam da speram. O sa stau sa scriu o poveste mai lunga si mai detaliata ca sa prindeti atmosfera.

Mihaif99

Calculatorul acela imi adduce aminte de mersul in ambulanta.
Serios, numai politia, pompierii si pe ambulanta aveau Roughbook-uri d-alea.