Colind de pe Gran Wazoo

Creat de Rumpi, Decembrie 25, 2014, 10:08:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: gvincentiu din Aprilie 09, 2015, 09:13:26 PM
Stau cu inima la gură, frate! Ma bucur că ești bine! Să ne povestești toate nimicurile și amănuntele... Sărbători Fericite!!!
Credeai tu anul trecut pe vremea asta că o să petreci Paștele în Pacific?

La 3000 MM distanta, Rumpi putea petrece Pastele in Insula Pastelui :) . Cum suna!
Si cum ne da baiatul asta ocazia sa visam....



home made

#106
(La 3000 MM distanta, Rumpi putea petrece Pastele in Insula Pastelui :) . Cum suna!
Si cum ne da baiatul asta ocazia sa visam.... )
Florio,adevarul e ca nu prea ai ce vedea acolo,in afara faptului ca-i izolata si cheala,nu are copaci,in schimb e plina de statui mari si ciudate
despre care s-au facut o multime de speculatii.thor hyeredhal a fost unul din vizitatorii celebrii,prin anii '60-'70 erau in mare voga carti despre insula.relativ de curind un echipaj de polinezieni a mai facut o calatorie spre insula FARA instrumente de navigatie,cum au facut stramosii lor.asa au reusit sa se  imprastie in tot pacificul.

dany

#107
Multumesc!Ma simt leganat de valurile oceanului.Am sa-mi trag poza pe ''hartie''si-o pun in rama 8)Postez'' la schimb ''o poza draga mie..

Rumpi

Am rezolvat si cu viteza vantului. Dupa cum banuia Florio anemometrul era bineinteles decalibrat. Arata cam jumatate din viteza reala. L-am recalibrat, asa ca acuma tertarolez la 15 noduri. De curiozitate am masurat cata velatura am si imi iese cam 43 mp, adica 22 genovezu si 21 randa. Sunt curios ce viteza o sa am dupa ce curat opera vie si cat de mult o sa pot strange vantul ca se pare ca o sa am ocazia.
Astazi voiam sa ma fac radioamator da nu a fost posibil, nu mai am adresa SUA. Ramane pe alta data, ca examenu astora e asa usor ca il iau si eu. Oricum nu ma grabesc ca n-am scula de transmis la bord. Am in schimb scula de receptionat, un radio chinezesc cu baterii care prinde si romania actualitati si are si SSB asa ca pot asculta si frecventele de radioamatori si HF marine. Cu vorbitul mai tarziu, sper sa fac DX cu careva de pe forum sa imi updateze locatia.

Insula Pastelui e departe si nu se poate ancora decat in anumite conditii de vant. Dar exista un traseu care te duce spre polinezia via Insula Pastelui si Pitcairn. Om trai si om vedea, deocamdata insula asta nu e pe lista.
Vanez panouri solare, am auzit ca are unu pe aici second hand si mai este un magazin cu panouri ieftine "Hecho en Mexico". 

sebba

vezi ca panourile solare au si ele o durata de viata
din pacate am cam uitat multe, acum vreo 4 ani am studiat problema indeaproape, vroiam sa le produc :)

ideea e ca imbatranirea prematura se face prin deteriorarea incapsularii
incapsularea este imbracarea panourilor intr-o rasina sau intr-o folie (EVA) care etanseaza celulele
orice deteriorare a etansarii duce la deteriorarea prematura a celulelor

teoretic - sper sa-mi aduc aminte corect - sunt mai ok celulele monocristaline decat cele policristaline dar sunt si mai scumpe

daca-mi mai aduc aminte de ceva info asa-zis utile te anunt

vant de care-ti place sa ai ;)
Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

Rumpi


Merci Sebba. Durata de viata a panourilor e cam 15-20 ani. Asta la panourile de casa care au acoperire din sticla securizata. Problema momentan e ca nu gasesc decat panouri de marimi foarte mari, 170x80cm cel mai mic, si nu prea am unde sa le montez pe barca. Majoritatea vanzatorilor de aici se concentreaza pe case si vand panouri de 240-300W. Da se rezolva si asta, daca nu mai cumpar o canistra, bag generatorul si oi lua panouri din state la vara.

Rumpi

Dragilor, gran wazoo e de vanzare. Daca intereseaza pe cineva dati de stire. O sa fac si un anunt frumos la rubrica cu vanzari, cu poze.

gvincentiu

Ganduri bune !

Florio

Eu vad partea plina a paharului: 4 luni petrecute pe barca, pe coasta Pacificului :)
Bafta la vanzare Rumpi !

draken


ionpescarul

Nu e chiar asa usor ce face eroul nostru,singuratatea e dura,poti sa fi inconjurat de o multime de oameni ,luni de zile ,daca nu vorbesc limba ta? daca nu ai prieteni printre ei? e rau al dracu,noi forumisti suntem departe rau ,indiferent ce va face ,eu ma-si bucura sa il vad mai repede undeva unde el spune ca se simte bine si nu are nici-o grija.Taty esti o legenda vie ,eu unu nici in cele mai ale dracu vise ale mele ,nu am visat sa fac ce faci tu.Dar esti si tu om si indiferent ce vei face ,e dreptul tau.

Florio

Citat din: draken din Aprilie 22, 2015, 04:19:36 AM
Ce-ti veni?  ???

Pana ajunge Rumpi la net, raspund eu :) .
Asta era una dintre variante, inca de la inceput (postul nr. 16), desi era o posibilitate  nu foarte dezirabila.

"Planurile sunt simple. Momentan am cumparat doua ghiduri pentru coasta pacifica a mexicului si Sea of Cortez. Ensenada sa fac actele (e cu import temporar pe 10 ani si permis de navigare din port in port), viza e pe sase luni (pe loc, ca suntem UE). Sezonu de uragane incepe in mexic prin mai, asa ca pana atunci ma prajesc la mexicani. Prin februarie o sa imi fac ganduri ce fac pe urma. Exista cateva optiuni:
1. Vand barca din nou. (nu prea vreau).
.........................................................
"

draken

Adevarat.
Inca ii doresc (ca si noua, prin el) sa faca asa incat sa ne povesteasca "visul tahitian". Si cu tot anuntul lui, inca ii tin pumnii pentru asta.

Florio

Citat din: draken din Aprilie 22, 2015, 08:10:08 PM
Adevarat.
Inca ii doresc (ca si noua, prin el) sa faca asa incat sa ne povesteasca "visul tahitian". Si cu tot anuntul lui, inca ii tin pumnii pentru asta.

Frumos spus. Aceleasi ganduri am si eu :) .
Chiar si asa, aventura lui Rumpi este pana acum o materializare a sperantelor multora dintre noi.
Probabil si de aceea dorim atat de mult o continuare.

Rumpi


Dragilor, sunt in marina si am net (adica se deconecteaza doar ocazional). Motivele vanzarii nu au de-a face cu barca, nici macar cu mine. Nu mai sunt singur, si partenera nu reuseste sa se acomodeze cu miscarea in 6 grade de libertate. De aceea m-am hotarat sa iau optiunea 1, adica sa vand barca. O sa contiunui aventurile pe uscat o vreme.

M-am gandit ca poate vrea unul dintre voi o barca aici in paradis. Biletul de avion transatlantic nu e scump (spre deosebire de ceea ce crede majoritatea lumii, eu am zburat Budapesta-Los Angeles cu 250 euro si 2,5 ore intre avioane) si Mexicul are preturi ca acasa. Daca nu vrea nici unul dintre voi barca o sa o ofer si la americani, si in ultima instanta ajunge pe ebay.