Salupa italiana de fibra

Creat de ionitzady, Decembrie 04, 2011, 02:41:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

renata

Citat din: ionitzady din Martie 15, 2015, 05:58:50 PM
scara este din inox sudata cu electrozi de inox la un prieten care are invertor din ala mare la 380 V
Am cumparat un tig de pe internet si am luat o mica tiapa , nu mi-au livrat capsula de ceramica si electrodu pt arc electric tre sa le cumpar separat da nu asta-i problema ci gazul inert co2, aici in belgia e foarte scump si vroiam sa aflu niste preturi din tara poate cumpar in mai cind vin acasa , despre aparat pot spune ca e cel putin semiperformant si am de sudat neferoase: ino ,aluminiu , alama  si cam tot ce se potriveste manusa pt plutitoare                                                                                                                                                                                                     mult succes !

dflorin

Salut Renata. Si eu sudez cu tigul, gazul co2 nu este foarte scump in jur de 160 lei, iar argonul cam 200 lei, asta numai gazul. Daca nu ai butelia te mai costa 650 in plus, care nu o mai platesti a doua oara ...o dai la schimb. Cu stima Florin.

renata

Citat din: dflorin din Martie 16, 2015, 08:13:53 AM
Salut Renata. Si eu sudez cu tigul, gazul co2 nu este foarte scump in jur de 160 lei, iar argonul cam 200 lei, asta numai gazul. Daca nu ai butelia te mai costa 650 in plus, care nu o mai platesti a doua oara ...o dai la schimb. Cu stima Florin.
Salut Florin ! pretul cu care cumperi tu e generos, aici o butelie de 20l fara cias  e 316 E, nu am nici o graba sa dau atitia bani insa am sa cumpar din tara mai milte consumabile. multumesc frumos !

ionitzady

Este un adeziv bun ? Cum se foloseste si ce lipeste ? ......  produsul este sika de ancorare. .  Multumesc

ziuamarinei

Daca vrei sa protejezi gaurile din oglinda de apa, iti recomand masticul auto de la Sinto, culoare alba. Am tras cu ochiul pe la mecanicii de motoare de barca din zona.
Eu l-am folosit la doua barci si e bun. In iarna cand am dat motorul jos de pe barca a trebuit sa-l tai cu cuterul. Era beton armat. L-am folosit inclusiv la montarea sondei.

Intersect

Citat din: ionitzady din Februarie 07, 2016, 03:03:07 PM
Este un adeziv bun ? Cum se foloseste si ce lipeste ? ......  produsul este sika de ancorare. .  Multumesc

Este un produs foarte bun,depinde la ce vrei sa il folosesti.

L-am folosit la penetrari,treceri cablu,daca il aplici nasol si nu realizezi la timp,ai sa iti blestemi viata cand incerci sa il cureti.
Born to fish,forced to work!!!

Dbr

Salut Ady,
Il poti folosi cu incredere. Dar asa cum spuneau si colegii nu il lasa sa se usuce ( nici macar pe scule) ca altfel nu vreau sa stii ce va fi la gura ta curatandu-l. Dealfel chiar ieri am fost prin Hor...ch si unde crezi ca era Sika al tau? La standul de tachelaj pentru ambarcatiuni ;) Trage tu concluziile...

ionitzady

Da multumesc , l-am gasit in targ si la 25 ron nu l-am lasat , va voi arata la ce am sa-l folosesc

ionitzady

Dragilor dupa cum stiti sezonul acesta ma rasfat cu alt motor cu cisma lunga adaptat la bar a mea cu oglinda pt cisma scurta .  Adaparea a iesit bestial , usor de lucrat si arata bine si ca estetica .  Performantele barcii au crescut semnificativ  cam cu acelasi consum  la distantele facute la pescuit .  Deci motorul mai mare nu este mai economic dar este  BESTIAL  .  V-a scriu pt ca am constatat la unele teste anumite chestii si vreau sa le stiti si voi.
  Hidrofoilul i-mi asigura o viteza de maxim 56  km/h  si o buna stabilitate si glisaj cu 4-5  pers in barca.  Fara el barca a inebunit  viteza a ajuns la 65 km  , zboara  foarte putin mai nabadaioasa si nu mai intra in glisaj cu 2 pers pe bancheta spate decat daca m-a aplec eu peste parbriz sau ma ajuta o pers din spate.  Dupa care zboara , mentionez ca nu am trim electric fapt care ar rezolva  aceasta problema .

mariusbig

Ia fa si un alt test :  daca nu mai accelerezi cu cotul ...... ai sa vezi barca poate merge si cu 40-50 km/h !!!!!  ;D ;D ;D