Maxim 15 km/h si 15 KW in Delta Dunarii

Creat de byteworks, Aprilie 20, 2011, 04:24:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bradutzu

Si eu sunt de acord cu limitarea vitezei dar ce faci daca de exemplu vrei sa pleci de la Dunavat de exemplu sa iesi in Dunare la 45 (parca) sau in Razim? Daca nu pot glisa barca (nu gliseaza fara un pic de viteza) si trebuie sa merg cu ea in deplasament s-a terminat distractia, practic e o zona restrictionata pentru mine!

Sa auzim numai de bine!

byteworks

De ce s-a terminat distractia? Planifici dupa cum sunt regulile si nu schimbi regulile dupa orarul tau.

Iata ca se poate exact ce spui tu, cu 4 CP.


bradutzu

de cate ori ai parcurs traseele mentionate de mine?
Sa auzim numai de bine!

byteworks

#33
Daca le faci de placere, nu conteaza. Daca le faci pe bani, conteaza, dar iti mai pasa si de altceva?

Limitele sunt impuse in scopuri precise de protejare a mediului si nu de sanchi, nu ai nici o scuza sa le incalci, mai ales ca e vorba "de cate ori".   

bradutzu

Eu nu fac traseele de placere ci din necesitatea de a ajunge la un loc de pescuit si din pacate nu imi pot permite sa fac 3 - 4 ore pana la locul de pescuit in conditiile in care navigatia pe timp de noapte este interzisa si atunci ce solutie am?

1. Ma cazez la cort sa fiu langa lansete cand se lumineaza - la fel de interzis
2. Incalc limita de viteza sa ajung la locul de pescuit in timp util!

Sunt de acord ca sunt multi timpiti prin delta dar sa nu cadem in extrema si sa transformam toate barcile din delta in barci de deplasament pentru ca nu este normal si nici corect !
Inteleg ca sunt multi iubitori de veliere si de plimbari pe apa pe acest forum dar eu sunt dispus sa renunt la plimbarea pe apa care pentru mine este o necesitate (a nu se intelege ca imi displace total) si nu un scop!

Aici este o problema de cultura si educatie, de a incetini atunci cand vezi pescari, barci mai mici, pontoane, zone de cuibarit(evetual marcate), etc in loc sa interzici pur si simplu si sa te speli pe cap! De acord sa limitezi pe alocuri viteza pana la o limita oricat de mica, de acord sa impui anumite limite de viteza ca nu suntem la formula 1 si nici nu e nevoie sa mergem cu cat poate barca atunci cand ai sute de cai dar nici sa fortezi pe cei care au barci de glisaj sa mearga doar in regim de deplasament nu e normal!




Sa auzim numai de bine!

byteworks

E si asta o atitudine, vad ca esti foarte convins ca e corecta, asa ca fir intins!

bradutzu

Daca tot esti de acord cu prevedea asta poate ma ajuti si pe mine cu o solutie la cele expuse de mine in asa fel incat sa pot respecta legea si eu!
Bineinteles ca exista si posibilitatea de a nu mai merge in delta pe canale lucru pe care de altfel eu nu il fac cu exceptia canalului Dunavat  pentru ca oricum pescuiesc pe brate si nu pe canale!
Pe bratele principale nu pot interzice pentru ca sunt cai de navigatie internationale si trebuie sa se supuna unor legi internationale si nu trebuie sa isi puna ei capusorul la contributie !

Sa auzim numai de bine!

republicii

Probabil ca cineva vinde numai motoare de 4 cp de sunt laudate atat sau trebuie sa ne luam toti catamaran gonflabil?

bradutzu

Hai sa nu creeam polemici de genul panze contra motor ca nu ajungem nicaieri!
Sa auzim numai de bine!

Vali

Nu inteleg de ce s-au incins spiritele pe aici. In primul rand e contraproductiv, in a 2-lea rand nu e in spiritul discutiilor echilibrate si pertinente de pe capcompas.ro. Asa ca propun sa masuram de mai multe ori si sa taiem (postam) o data ;).

Motivele pentru care trebuie limitata viteza in Delta sunt:
1. in primul rand stoparea eroziunii malurilor canalelor, din cauza valurilor, in conditiile in care dupa revolutie lucrarile de imbunatatiri funciare in Delta au fost sistate aproape complet, fiind considerate megalomanie comunista.
2. protejarea ecosistemelor deltaice, macar acum pe ultima suta de metri.
3. siguranta circulatiei pe apa, mai ales ca in ultima vreme accidentele in Delta s-au inmultit, de cand tot romanul isi ia salupa si se da in glisare, de parca ar fi tarlaua lui.

Daca ne uitam de exemplu la vecinii unguri, in microdelta de pe Tisa e absolut interzis marsul in glisare, si au ca obiectiv de viitor sa interzica total motoarele termice, toata lumea trecand pe motoare electrice. In plus, esti obligat sa ai tanc de ape uzate, care e sigilat de autoritati, pentru a nu se deversa nimic in apa. Sunt zone acvatice in Europa unde conditiile sunt infinit mai draconice decat ne-am imagina vreodata ca vor fi la noi in Delta. Asa ca nu prea cred ca avem dreptul sa ne plangem.

Motivele pentru care trebuie limitata viteza in Delta sunt mult mai importante decat neajunsurile personale ale oricaruia dintre noi. In plus, exista solutii pentru a ne bucura de Delta fara sa fim obligati sa "calcam pe bec".
Cand mi-am desenat si apoi construit pentru uzul propriu barcuta care se vede la avatar, am avut in vedere versatilitatea propulsiei - glisare pe bratele principale, deplasament pe canale. In plus, ca sa nu ma leg la cap cu cort si restul de echipamente de campare, m-am gandit la o cabina echivalenta cu un cort, deci nu mai depind de gasirea unui loc de cort. Parerea mea e ca solutia pentru a nu incalca legea e o barca (salupa) cabinata. Acum ca e deplasament sau glisare, e alegerea fiecaruia. Important e ca toata lumea sa se inteleaga, indiferent de dotarea in cai putere sau lungime la plutire ;).

PS: cand mai gasim ceva timp, sa nu uitam sa mai aruncam un ochi si pe aici ;):
http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,3.msg4.html#msg4

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

republicii

Crearea unui habitat ecologic in Delta Dunarii nu se rezuma la turism si turisti cu barci cu motor si la campare si deversarea apelor uzate de catre turisti ci la construirea cu aprobari indoielnice a pensiunilor si caselor de vacanta fara fose si fara nici un control sanitar ,si deversarea gunoiului de catre localnici in dunare si a wc dar aceste lucruri se stiu foarte bine dar si aici ca peste tot sunt interese ascunse ,si cred ca se urmareste interzicerea intrarii cu ambarcatiuni cu motor in delta ca sa poata Baietii Destepti sa incaseze bani mai multi la plimbarile cu turisti prin delta ca prea si-au luat multi fraieri barca cu motor si le-au scazut incasarile nesimtite.

Florio

#41
:) Discutiile de mai sus, ma duc cu gandul la rabinul intelept :

La un rabin, vestit pentru intelepciunea cu care judeca pricinile si cu care impartea dreptate, se duce si Itzic sa asiste la o judecata.
Il asculta rabinul pe intaiul impricinat, se gandeste si-i raspunde:

- "Ai dreptate."

Il asculta si pe al doilea impricinat si zice:

-"Si tu ai dreptate."

-"Rabi, zice atunci Itzic, dar nu se poate sa aiba si unul si altul dreptate. Dreptatea e una singura ."

-"Si tu ai dreptate ! ", ii raspunde rabi lui Itzic.

Florio

Ecosistemul Deltei nostre e agresat din toate partile.

-Din partea localnicilor, care pescuiesc orice, in orice perioada chiar si cea de reproducere, cu orice scule... etc. Dar si ei au dreptate, fiindca sunt saraci si alte surse de venit pentru multi nu exista .

-Din partea pescarilor amatori, care au evadat de acasa si ar umple un portbagaj intreg de peste, daca pica la undita. ( Desigur sunt pescari cu adevarat sportivi, dar nu despre ei e vorba pentru ca nu ei agreseaza )

-Din partea turistilor de weekend, care vor sa vada cat mai mult in cat mai putin timp. Asta inseamna viteza, zgomot, valuri .

-Din partea celor care au investit in cate o pensiune, mica, mare, cum le-o fi fost buzunarul. Si astia au o parte de dreptate, fiindca daca au luat directia asta, nu vor sa isi ingroape afacerea, ci sa traiasca ok si sa o dezvolte .

- In final din partea tuturor celor de mai sus, din cauza poluarii aduse de fiecare, intr-o masura mai mica sau mai mare, risipirii de gunoaie, abandonarii locurilor de campare ca dupa un razboi de cotropire.

Iubitorii Deltei ar vrea sa vada cu siguranta un paradis ca odinioara, cu mult peste, pasaret, salbaticie, liniste . Probabil e o utopie sa ne inchipuim ca Delta va mai fi vreodata asa cum o vedem in "Operatiunea Monstrul "  :)
Dar cu siguranta poate fi macar curatata  de gunoaie : si cele materiale si cele umane *. 

P.S.
   Dintre cele umane, ma refer aici  la cele mai virulente : pescarii electrificati si colectionarii de sturion.

cristi_pescar

CitatP.S.
   Dintre cele umane, ma refer aici  la cele mai virulente : pescarii electrificati si colectionarii de sturion.

Problema este ca autoritatile prin masurile pe care la iau nu-i afecteaza deloc pe astia. Adu-ti aminte ca cei da la "Operatiunea Monstrul" campau in Delta. Noi nu mai avem dreptul asta. Nu am auzit de legi asa de virulente la adresa braconierilor din pacate. Ecosistemele Deltei nu sunt doar deasupra apei. Sincer sa fiu, nu am apucat niciodata sa campez in Delta. Mi-a povestit un prieten, si de atunci tot visez... Acum nu va mai fi posibil. Cel putin nu in mijlocul naturii. Mi se parea normal sa mareasca amenda de zece ori pentru cei care lasa gunoaie, sa intensifice controalele,  dar nu sa ne bage pe toti in aceeasi oala. Mai rau e ca nici pe malul Siretului nu mai avem voie. Noi de obicei strangeam si ce lasau cei dinainte, ca altfel nu te poti simti bine.... Asta e... devenim o tara de ROBOTI. :(

republicii

Corect Florio dar cateodata rabufnesti din neputinta de a face ceva si atunci cand vezi ca tot cei putini sunt calcati in picioare de legi facute in fuga iar cei care trebuiesc opriti prind viteza ,