Maxim 15 km/h si 15 KW in Delta Dunarii

Creat de byteworks, Aprilie 20, 2011, 04:24:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

Viteza maxim 15 km/h, barci cu motorizare de maxim 15 KW in Delta Dunarii, radio obligatoriu  ??? intr-un proiect al Ministerului Mediului.

stavride

O fi bine, o fi rau...
PS. Este proiect la Ministerului. Poate pana la ,,publicare,, se mai schimba cate ceva.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

ss

Aberant si imposibil de aplicat. La noi toate sunt exagerate, am ajuns la radicalizari de tip taliban :(.
Ai nostri birocrati prefera sa interzica tot, numai sa nu stea ei 5 minute sa gandeasca niste reglementari aplicabile! In loc sa apere Delta, aceasta reglementare va duce la abuzuri, spagi si eventual va fi, in cele din urma, kur-papir  ;D

byteworks

Drept sa spun reglementarile astea doua din subiect mi se par de bun simt si benefice, atentie e vorba de canale si lacuri interioare, pe "magistrale" e la liber. Ce nu inteleg e chestia cu radio si apropierea la mai putin de 50 de metri de malul lacurilor, o fi vorba de cuibarit etc. dar, vorbind lejer, nu e lacul cum e marea, ca sa se poata aplica.
La o adica, limitarea anterioara era (este de fapt) 40 km/h in general si 20 km/h pe majoritatea cailor, asa ca nu-i mare bai, cred ca s-a vrut o frana fizica cu astia 15KW, pe langa cea mai putin controlabila a vitezei - radare deltaice. E o incercare buna, cu aplicabilitate ... de urmarit.

ghrt

Din câte pricep, trebuie permis ?i pentru caiac! cel pu?in pentru cele între 2.4 ?i 24 m. Plus radiotelefon în caiac.

Sunt lacuri (Cuibida, lâng? Cri?an) care nu au ele 50 m l??ime.

Sunt exceptate navele de agrement ale MApN ?i MAI ?i înc? ni?te autorit??i. P?i ??tia sunt super nesim?i?i, nu am v?zut niciodat? pe unul mergând cu o vitez? de bun-sim?, numai cu motorul la maxim ?i megavaluri în siaj.

A? vrea s? v?d c? se interzic motoarele mai mari de 15KW deja achizi?ionate! Ce or s? le fac?, îi amendeaz? selectiv pe ?ia f?r? pile? Plus c? o barc? în glisaj produce valuri mai mici decât mergând normal sau una de deplasament, dar glisajul presupune un motor suficient de puternic.

Vali

Teoretic initiativa e foarte buna, dar ma tem ca se va aplica in stilul specific romanesc, adica egalitate, dar nu pentru catei :). Nu odata mi s-a intamplat sa fiu aproape decupat de salupe conduse de indivizi inconstienti, care considera canalele din Delta poligoanele lor de curse. Problema e ca de smecheri nu se va lua nimeni, ca si pana acum. La fel ca si interdictia de campare pe teritoriul Deltei in afara spatiilor special amenajate, acest proiect de limitare a vitezei si puterii motorului e facut pentru a lovi exact in oamenii care vin in Delta ca sa se simta bine in mod independent, fara a depinde de pensiuni sau ofertele de transport.

Totusi, treaba respectiva, daca se va aplica, are si parti bune: se va mai tempera elanul unora de a considera apele propria mosie, si se vor raspandi foarte mult barcile mai economice, mai ales ca limita de 15 kW inseamna 20,38 CP, deci barca neinmatriculabila. Ca sa nu mai spunem ca poate cu ocazia asta vom vedea mai multe veliere sau chiar trimarane in Delta noastra prea poluata de motorizate :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Citat din: byteworks din Aprilie 20, 2011, 09:20:52 PM
Ce nu inteleg e chestia cu radio si apropierea la mai putin de 50 de metri de malul lacurilor, o fi vorba de cuibarit etc. dar, vorbind lejer, nu e lacul cum e marea, ca sa se poata aplica.

N-ai citit atent, Cosmin. Apropierea la mai putin de 50m de maluri este o interdictie aplicata catamaranelor de transport turisti (cele mai urate aparitii din Delta ) .
   Intentiile din acest proiect de lege sunt bune : protejarea rezervatiei.
Modalitatea in care au gandit sa puna restructiile, este insa aberanta. Si inaplicabila.

E ca si cum ai obliga toti soferii sa aiba masini sub 1000 cmc , ca sa nu prinda viteza :) .
Imi este destul de clar ca asa ceva nu poate fi aprobat definitiv ca lege, iar demersul a fost facut de vreun om politic obscur (sau grup de obscuri) care a vrut sa iasa in evidenta ca in x ani de mandat a facut si el o propunere. Nu conteaza ce, numai sa apara ca a avut un demers, n-a stat degeaba.
  As vrea sa ii vad controland lotcile la aparatura radio :) Sau gonflabilele :)...

corsarul

Nu's ce sa zic   :-\....pe o parte o fi bine  ???.....ma credeti sau nu,eu am vazut facandu-se schi nautic pe Garla Sontea.... Nici cel mic respect pentru "colegii de trafic"...din partea unora >:(

stavride

Citat din: Vali din Aprilie 20, 2011, 11:19:52 PM
Ca sa nu mai spunem ca poate cu ocazia asta vom vedea mai multe veliere sau chiar trimarane in Delta noastra prea poluata de motorizate :).

In Delta este voie cu vele?
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

byteworks

Citat din: Florio din Aprilie 21, 2011, 03:36:32 AM
N-ai citit atent, Cosmin. Apropierea la mai putin de 50m de maluri este o interdictie aplicata catamaranelor de transport turisti (cele mai urate aparitii din Delta ) .

Ba eu zic ca am citit bine Florio, restrictia e pentru toti, ia uite aici:

Citat
Art.  7.  -  (1)  Ambarca?iunile  de  agrement,  care  navigheaz?  pe  canalele  ?i  lacurile
interioare din perimetrul Rezerva?iei  Biosferei ,,Delta  Dun?rii",  prev?zute  în  anexa la  prezenta
hot?râre, vor fi dotate cu motoare pentru propulsie având o putere maxima de 15 kw, cu excep?ia
catamaranelor autorizate în  scop turistic,  indiferent de capacitatea  motorului, a c?ror  vitez? de
deplasare  va  fi  pân?  la  limita  producerii  valurilor,  nefiind  permis?  apropierea  de  malurile
lacurilor la o distan?? mai mic? de 50 m;
(2) Viteza maxim? admis? a navelor ?i ambarca?iunilor de agrement, care navigheaz? pe
canalele ?i lacurile interioare din perimetrul Rezerva?iei Biosferei ,,Delta Dun?rii", prev?zute în
anexa  la  prezenta  hot?râre,  este  de  pân?  la  limita  producerii  valurilor,  apropierea  de  malurile
lacurilor la o distan?? mai mic? de 50 m nefiind permis?.


Vali

Citat din: stavride din Aprilie 21, 2011, 10:25:41 AM
In Delta este voie cu vele?
Singurele interdictii sigure despre care stiu se refera la ambarcatiile cu aburi, aeroglisoare (propulsie cu elice aeriana si sustentatie pe perna de aer), si hidroglisoare (ambarcatiuni normale, dar propulsate cu elice aeriana). Interdictiile respective se refera exclusiv la Delta interioara, si nu la bratele principale, unde se aplica doar RND-ul. Deci concluzia e ca intr-adevar e voie cu vele :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Citat din: byteworks din Aprilie 21, 2011, 11:15:37 AM
Citat din: Florio din Aprilie 21, 2011, 03:36:32 AM
N-ai citit atent, Cosmin. Apropierea la mai putin de 50m de maluri este o interdictie aplicata catamaranelor de transport turisti (cele mai urate aparitii din Delta ) .

Ba eu zic ca am citit bine Florio, restrictia e pentru toti, ia uite aici:

Citat
Art.  7.  -  (1)  Ambarca?iunile  de  agrement,  care  navigheaz?  pe  canalele  ?i  lacurile
interioare din perimetrul Rezerva?iei  Biosferei ,,Delta  Dun?rii",  prev?zute  în  anexa la  prezenta
hot?râre, vor fi dotate cu motoare pentru propulsie având o putere maxima de 15 kw, cu excep?ia
catamaranelor autorizate în  scop turistic,  indiferent de capacitatea  motorului, a c?ror  vitez? de
deplasare  va  fi  pân?  la  limita  producerii  valurilor,  nefiind  permis?  apropierea  de  malurile
lacurilor la o distan?? mai mic? de 50 m;
(2) Viteza maxim? admis? a navelor ?i ambarca?iunilor de agrement, care navigheaz? pe
canalele ?i lacurile interioare din perimetrul Rezerva?iei Biosferei ,,Delta Dun?rii", prev?zute în
anexa  la  prezenta  hot?râre,  este  de  pân?  la  limita  producerii  valurilor,  apropierea  de  malurile
lacurilor la o distan?? mai mic? de 50 m nefiind permis?.


Ceea ce arata nu numai ca este conceput cu dosul acest proiect, ci si scris cu dosul. La punctul 1 zice de catamaranele turistice, la punctul 2 pune toate ambarcatiunile de agrement in aceeasi oala. Cum 50m de mal ?!?! Daca acele canale ar avea 100m latime, ar trebui ca tot traficul sa se desfasoare pe un fir de ata :) Sau  mergem pe uscat, pe malul celalalt :)

byteworks

Lamentarile aici sunt inutile, propunerea se afla in dezbatere publica asa ca varsati-va ofurile (si) in locul potrivit, eventual daca ar fi ceva asociatii mai puternice sa lucreze, ar fi si mai bine:

Citat
Cet??enii ?i institu?iile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii, în termen de 10 zile de la data public?rii (21 aprilie 2011) la Ministerul Mediului ?i P?durilor.

...azi ultima zi!

Atamanul


Andy

AMR 3 zile ...

Ce puteti face ?

1. Petitii catre Guvern, Ministerul Mediului si rezervatia Biosferei.
Cetaenii si institutiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii, în termen de 10 zile de la data publicarii (19 aprilie 2011) la Ministerul Mediului si Padurilor, în atentia d-nei Roxana Cazacu, consilier în cadrul Directiei Biodiversitatii, pe adresa de e-mail: roxana.cazacu@mmediu.ro sau prin fax la nr. 021-316.02.87

2. Lobby. Daca cunosteti o persoana influenta din politica, media ... care ne-ar putea sprijini in acest demers, apeleaza la ea si cereti-i sa ne ajute.

ATENTIE, timpul ne preseaza, pe data de 29 aprilie, perioada de consultari expira!

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover."