Proiect de călătorie cu barca de la Amsterdam la Agigea.

Creat de alemiha, Martie 21, 2016, 09:50:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

alemiha

Cred ca fiecare dintre noi este, chiar din copilarie, fascinat de zbor si de calatoriile pe mari si oceane. Probabil ca putem identifica sentimentul de libertate absoluta pe care acestea le confera. Sau poate avem sensibilitate la albastrul cerului si al apei.
Magnetismul zborului este dat si pentru ca noi, oamenii, nu putem zbura natural, asa cum pasim sau inotam. Sigur ca putem zbura cu avionul ca pasageri dar libertatea zborului o simti cand pilotezi, daca se poate, propria aeronava.
Calatoriile pe intinderile albastre de apa sunt asociate aventurilor si locurilor exotice. Cine nu a citit Jules Verne, Radu Tudoran sau Contele de Monte-Cristo? Cati dintre noi am simtit ce inseamna sa ai timona in mana si sa controlezi o nava?
Dorintele neimplinite pot ramane la categoria visuri si, pentru a nu deveni frustrari amare, ne anesteziem cu gandul ca nu erau potrivite noua sau de fapt sunt imposibile. Asa am crezut si eu pana acum cativa ani, ca zborul este pentru piloti, navigatia este pentru marinari, iar eu, nefacand parte din aceste categorii, nu am ce face decat sa clasez aceste dorinte la categoria: vis / imposibil / nu e cazul.

Recunosc, am inceput sa caut barci de vanzare cu gandul la partidele de pescuit in Delta, nicidecum la navigatie. Planul era simplu: imi trebuie o barca cu cel putin 2 cabine, dotata cu minimul necesar: aragaz, toaleta, frigider si sa nu depaseasca 10.000 euro. Oferta din tara era foarte restransa si nepotrivita asa ca am inceput prin a cauta pe site-uri straine. Imediat ce am gasit cateva potrivite in Olanda, a bubuit si ideea: cat de tare ar fi sa vin cu barca in Romania pe apa. Stiam ca exista canalul Rin-Main-Dunare care uneste Marea Nordului cu Marea Neagra. Ce poate fi mai frumos decat sa vezi toata Europa din Olanda pana in Romania dinspre apa si nu de pe autostrada?

Am reusit sa achizitionam barca din Olanda si urmeaza sa navigam cu ea prin toata Europa pe sistemul de canale Rin - Main - Dunare, din Amsterdam pana la Agigea. Barca acum este in Olanda si i se fac toate pregatirile pentru excursie.

Calatoria va incepe in jurul datei de 01.06.2016. si pe masura ce vom avea noutati, impresii sau poze le vom posta pe Cap Compass si pe situl oficial www.one-direction.ro . Asteptam sfaturi, idei, comentarii, sponsorizari etc. in mesaje private.






pelicanul

Chiar daca s-a mai facut chestia asta, ramine un proiect foarte interesant, care are de toate: putina aventura, o calatorie prin  inima Europei, peisaje frumoase si, mai presus de orice,  o calatorie (lunga) cu barca.
Nu ne-ai spus insa nimic despre "Ea", protagonista principala, barca. Dimensiuni, dotari, putere motor, alea, alea... Eventual cu poze, daca se poate. Acum, daca tot ti-ai facut cont pe forum, nu e frumos sa ne lasi cu ochii in soare, nu?   8)

Bogdan ion

Cred ca barca este asta, am intrat pe site.

Rinker Fiesta Vee 270
Lungime: 8.6 m
Latime: 2.6 m
Draft: 1.0 m
Motor: Mercruiser 5.7 L V8
Productie: 1990, USA

pelicanul

Vorba lu' Gogu Steriade:
"Bine, dar aici nu scrie cu cine ati studiat, unde si la ce rezultate ati ajuns. Scrie numai una suta lei! Putin, foarte putin!"

ghrt

Asta îmi aminteşte că am dat 100 lei pe un exemplar original al "Sailing Across Europe" de Negley Farson, un ziarist american. Călătoria a avut loc prin 1922, de la Roterdam până la Sulina, pe o barcă de 26 ft, sub deviza să ne trăim viaţa acum nu la 70 de ani :-)
Am tot zis că scanez măcar paginile referitoare la România, dar... încă nu am avut timp :-( Povesteşte inclusiv cum a trecut prin Iron Gates - atunci când traversarea lor era un pariu periculos spre aval, şi necesita ajutorul unei locomotive spre amonte.

Cartea a fost tipărită în 1928 şi nu cred că mai este sub protecţia drepturilor de autor.


pelicanul

Citat din: ghrt din Martie 22, 2016, 07:53:04 PM

.................................
Cartea a fost tipărită în 1928 şi nu cred că mai este sub protecţia drepturilor de autor.



Excelent! Cum facem cu scanarea?

Ofer la schimb "Danube from Black Forest to Black Sea" de aici: https://www.dropbox.com/s/z2kfjp4r1lkedpk/danubefromblackf00milluoft.pdf?dl=0 publicata in 1892.
O am tot de pe forum(-uri), cred. O carte foarte interesanta despre trei caiacisti americani care coboara pe Dunare din Germania, de la izvoare, si pina la Chilia, unde maninca caviar. Foarte interesanta este descrierea cluburilor de canotaj din Germania si Austria. Noi nici acum nu avem asa ceva...

serbanj


Florio

Citat din: pelicanul din Martie 23, 2016, 08:11:23 AM
Excelent! Cum facem cu scanarea?

Ofer la schimb "Danube from Black Forest to Black Sea" de aici: https://www.dropbox.com/s/z2kfjp4r1lkedpk/danubefromblackf00milluoft.pdf?dl=0 publicata in 1892.
O am tot de pe forum(-uri), cred. O carte foarte interesanta despre trei caiacisti americani care coboara pe Dunare din Germania, de la izvoare, si pina la Chilia, unde maninca caviar. Foarte interesanta este descrierea cluburilor de canotaj din Germania si Austria. Noi nici acum nu avem asa ceva...

Deosebit de interesanta cartea, Nicule! Are izul unui volum de Jules Verne.
Si nu pot sa nu remarc veridicitatea unor desene, care arata imagini dobrogene, identice si astazi :)

ghrt

Am găsit scanul cărţii Sailing Across Europe. Cu mulţumiri către Microsoft Foundation :)

https://archive.org/details/sailingacrosseur00farsuoft

Are si poze, a mea e versiune mai ieftină şi nu are :))
Cartea e savuroasă, v-o recomand chiar şi acum, în sezon :)

Alex1958

Prieteni, deviem de la subiectul topicului!
Pe mine m-ar interesa niste aspecte economice gen consum/ora, viteza de mars, timp de calatorie estimate si costuri ecluzari, etc.
Asa o barca se poate transporta si auto, pe peridoc, sau e prea lata /lunga (DBR)?
Dupa ce veniti cu ea acasa va sta permanent pe apa?
In orice caz va felicit pentru achizitie si pentru proiect!

ghrt

Am deviat în lipsă de alte informaţii. Alex Mihai (OP) nu a mai intrat pe site din iulie 2016. Nici pe blogul lor nu au mai scris nimic, apare doar prima zi. Cred că cel mai bine le trimiţi email ca să afli ce s-a mai întâmplat.

Alex1958


pelicanul

Citat din: ghrt din August 26, 2017, 10:42:29 PM
Am găsit scanul cărţii Sailing Across Europe. Cu mulţumiri către Microsoft Foundation :)

https://archive.org/details/sailingacrosseur00farsuoft

Are si poze, a mea e versiune mai ieftină şi nu are :))
Cartea e savuroasă, v-o recomand chiar şi acum, în sezon :)

O carte foarte buna, multumesc! A fost un schimb reusit, o placere sa fac afaceri cu tine! :)