Cumpăr o bucată placaj marin

Creat de ghrt, Martie 23, 2016, 07:49:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ghrt

Salut

Am nevoie de niste placaj rezistent la apă si ceva mai gros, ca sa fac o cutie pentru baterii. Dimensiuni minim 50x50 cm, se poate si mai mare dar sa imi incapa in masina. Prefer Bucuresti sau litoral, mai rar Ploiesti sau Calarasi.
E contracost!
Ajutati-ma sa nu paradesc banii pe o foaie mare si inutila :)



Bogdan ion

Salut, am avut o problema cu telefonul si nu mai am numarul tau ca sa te sun, am in garaj OSB de 6 mm, daca crezi ca te ajuta taiem din ea, cumparam niste tesatura si ii dam cu rasina, la mine in garaj, sau daca spui ca este pt baterie nu ar incapea intr-o lada figorifica pe care o ajustam la dimensiunile necesare, ai MP cu nr meu.
http://olx.ro/oferta/lada-frigorifica-camping-ID5SdHM.html#321e16fe97
sau in asta
http://olx.ro/oferta/lada-termoizolanta-polistiren-ID4fCBG.html#321e16fe97

pelicanul

Daca nu tii neaparat s-o faci tu, exista cutii speciale pentru treaba asta, si nici macar nu sint asa scumpe. De exemplu aici: http://www.epixmarine.ro/echipamente-electrice/accesorii-diverse/cutie-baterie-marina-12V-auto-barca
Sau pur si simplu o cutie de la Ikea (cred ca e chiar mai ieftina), asa numitele cutii de plastic pentru depozitare. Exista de diferite marimi.

ghrt

Nu m-am exprimat corect. Nu am nevoie de o cutie în care să pun o baterie, ci trebuie să fac un suport pe care să stea bateriile şi care să le fixeze ca să nu se mişte. Acum e un suport pentru cele 2 existente. Vreau sa fac unul pentru 3. Este simplu, o placă mai groasă, scândurele pe lateral să nu alunece, o chingă care să le împiedice să sară dintre scândurele.

Mihai, îţi mulţumesc şi am reţinut oferta. OSB-ul e de backup, dacă nu găsesc WBP. Nu cred că pe OSB prinde răşina deoarece este tratat cu ceva chimicale şi în timp se va degrada. Îţi trimit SMS :)

Bogdan ion

Putem sa il facem si din lemn, cu marginea despre care vorbesti si dat cu rasina.

Florio

Citat din: ghrt din Martie 23, 2016, 08:55:16 PM
Nu m-am exprimat corect. Nu am nevoie de o cutie în care să pun o baterie, ci trebuie să fac un suport pe care să stea bateriile şi care să le fixeze ca să nu se mişte. Acum e un suport pentru cele 2 existente. Vreau sa fac unul pentru 3. Este simplu, o placă mai groasă, scândurele pe lateral să nu alunece, o chingă care să le împiedice să sară dintre scândurele.

Mihai, îţi mulţumesc şi am reţinut oferta. OSB-ul e de backup, dacă nu găsesc WBP. Nu cred că pe OSB prinde răşina deoarece este tratat cu ceva chimicale şi în timp se va degrada. Îţi trimit SMS :)

Salutare si multe iesiri pe mare :) !
Iti spun experienta mea, poate ajuta la ceva.
Una dintre bateriile barcii, avand suficient spatiu in compartiment cat sa joace, a necesitat suport. Totodata, am considerat eu, avand 55 kg, era bine sa isi descarce aceasta greutate pe o suprafata mai mare.
Asadar i-am croit un suport dintr-o ...scandura. Simpla.Ca suprafata, mai mare decat bateria. Pe mijlocul scandurii, i-am facut un contur exact bateriei, din sipca de 3 cm  inaltime.
N-am folosit nici rasina, nici altceva, pe motive de graba de dat la apa, dar si de faptul ca santina mea este uscata mai tot timpul. Totodata am considerat ca scandura va prelua in timp forma usor curba a santinei si am timp sa o impermeabilizez ulterior.
Cu privire la bordura de 3cm, ea a fost suficienta pentru a fixa acumulatorul, chiar si la transportul pe uscat care imprima cele mai mari socuri.

P.S>
  La prima lansare la apa (doar 60 km transport, pana la Oltenita) am avut surpriza ca odata ancorati pe Dunare, sa observ ca tot sistemul meu solar avea "Error #32671" (zic si eu o cifra, acolo :) ). Am fost devastat, ca plecasem cu bebelus, la un drum de aproape 3 saptamani prin salbaticii. Furnizorii sistemului au verificat ce insemna eroarea aia si mi-au spus telefonic: e o eroare de conexiune.  Asa era, la transport acumulatorul jucase in compartimentul lui si rupsese niste fire catre controller.
Dupa scandura-suport, n-a mai existat nici o problema :)

-Apropo, in aceeasi calatorie, fara a avea suportul din lemn, am trecut pe mare prin doua furtuni destul de nervoase: acumulatorul n-a jucat
-Inca trei saptamani dupa aceea, am prins o bucata din acea furtuna de o saptamana, care a rupt corturile colegilor participanti la regata Barci in Bagaje. Noi am plecat pe mare, trecand pe valuri de pana la 5 m: acumulatorul n-a jucat.
Am realizat doua lucruri. Primul, e ca pe apa nu mi se deplaseaza bateria; pe uscat, da. Al doilea, ca a fost un an dat dracului cu furtunile :)