Operatiunea Monstrul

Creat de drmarius, Aprilie 23, 2016, 12:51:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

drmarius

Am o mica curiozitate despre o ambarcatiune care apare in film. Am cautat pe internet dar nu am gasit nicio informatie.



Va multumesc.

schummyford

Lotca pescar,facuta de marangoz lipovean,folosita in Delta Dunarii,in epoca de mult uitata.Daca mergeai in Delta in anii1982-1986 vedeai asemenea barci.

drmarius

Am vazut modele dar mai mari. Si niciodata in detaliu.

Stie cineva daca existau niste marimi standard? Sau pentru ce erau folosite in functie de marime. Ma gandesc ca fiecare avea rolul ei in gospodaria lipovenilor.






Vali

E vorba de lotca traditionala romaneasca. E un topic imens despre acest subiect, aici: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,20.0.html . Chiar daca nu s-a mai scris in ultima vreme, contine multe informatii importante despre lotca traditionala.

Pe acest tip de barci am crescut multi dintre barcagiii pasionati de azi. In prezent mai exista cativa oameni care inca mai duc inainte traditia. Unul din ei e nea Mihai Simionov din Tulcea, iar mai jos am pus poze cu o duba de 12 crivace facuta de dumnealui in 2013. A fost a unui coleg de-al nostru din Galati, si acum e la un coleg de-al nostru din Braila.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

deltasub

Si care la vara va face un voiaj si pe mare!

Vali

Sa fie intr-un ceas bun nea Vasile :). Cred ca pana la urma e cea mai buna alegere, decat sa te apuci iar de alta lotca mai mare.
Probabil ca lotca mare se va face in timp, dar pentru moment cred ca e foarte ok lotca de 12 de la Mihai.
Apropo, Mihai a fost intotdeauna incantat de calitatile ei de navigatie, mai ales pe valurile mari de pe Razelm.

Apropo, o faza comica vizavi de barca asta: cand s-au inteles (in februarie 2013), Mihai i-a cerut lui nea Simionov sa o dea gata in aprilie. Nea Simionov nu a gasit decat lemn verde, asa ca a facut barca din el.
Dupa ce barca a ajuns la Galati si a stat o luna in hala, lemnul s-a uscat si a crapat in mai multe locuri.

Eu cu Mihai n-am avut nici o problema, am chituit peste tot cu epoxy si rumegus si am dat fibra, iar barca ni s-a parut mult mai frumoasa cu acele crapaturi chituite, care-i dadeau un farmec rustic deosebit.

Dupa care acum ceva vreme nea Simionov ne-a marturisit ca nu a dormit nopti intregi de grija ca o sa crape bordajul, la care noi i-am spus "lasa ca mai bine ca ai folosit lemn verde, fiindca a iesit mult mai frumoasa barca". S-a linistit apoi cand i-am povestit ce minuni poate face epoxidica.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihai

Asa s-a nascut lotca mica "Vidra" i-am spus eu.Este o barca extraordinara. Tatal ei a stiut sa o inzestreze cu toate calitatile nautice raportat la dimensiunile ei. Eu am avut in orice situatie, sentimentul sigurantei in ea. Unde in viitor n-ar fi mai multi mesteri marangozi ca nea Mihai Simionov pentru a duce mestesugul  barcilor traditionale din lemn romanesti mai departe.

nicu

As face reclama  ;)   Legenda Dunarii lotca veche originala din Periprava reconditionata se poate viziona pipai' pe viu in Bucuresti cartier Militari.
Este singura lotca ce a coborat pe Dunare din Germania pana la Marea Neagra .
Dar in delta se simte logic  ca acasa'
https://www.youtube.com/watch?v=T47mR0Ll1Lo