Probleme Barca

Creat de radu_t, Mai 29, 2016, 05:47:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

radu_t

Am o barca de 5 m Cranchi...barca are cam 300kg....problema care apare este cand doresc sa intru in glisaj...barca trage in special in dreapta ...uneori in stanga...o data chiar ma pus dea latu`...cand sunt singur in barca efectul nu apare...cand mai am 2 oameni si bagaje...atunci apare...Se comporta asemanator cand sunt lovit de valuri din lateral...aici ma refer la valuri normale ...nu facute de alta salupa...
Barca este echipata cu un Yamaha de 80Hp 4T.

mustatza

daca trage trage dreapta este de la efectul de cuplu al motorului si se rezolva prin reglarea pintenului de cuplu prin rotirea lui spre dreapta.

daca trage stanga......bagajele/persoanele nu sunt asezate corespunzator in barca

teo pes

Incearca si o aripioara ,daca dupa anod si aripioara persista departezi motorul de oglinda cu 100-150 ,e posibil ca barca sa fi fost dotata din constructie cu motor inboard?dupa cum arata inghiul chilei la pupa......!!!
Viata i grea !!  Dar trece !!

radu_t

Nu stiu istoricul barci...nu sunt urme nici in interior sau exterior ca ar fi fost cu inboard...referitor la aripioara..unde sa incerc montarea ei...nu am foarte multa experienta in domeniu.

teo pes

aripioara pe motor deasupra reductorului , ,, stabilizator".
Viata i grea !!  Dar trece !!