Navigator solitar gasit mort pe yahtul sau dupa 7 ani

Creat de Alex1958, Iunie 14, 2016, 02:48:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.


Florio

Citat din: Alex1958 din Iunie 14, 2016, 02:48:32 PM
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3469044/Mummified-body-German-adventurer-vanished-inside-drifting-yacht-Philippines.html
Nu credeam ca se poate intampla asa ceva!

E un caz pe care l-am tot discutat intre noi, cu atat mai mult cu cat skipperul mumificat seamana pana la identitate cu Mugurel de la clubul San Giorgio :) .
Un caz care se inscrie bine la capitolul "viata bate filmul" .

CrocodiluDiluDilu

Asa a disparut Mugurel din Germania si acum traieste incognito la Giurgiu :)
Life in color!

Alex1958

Curiozitatea mea era mai mult tehnica. Cum a plutit velierul ala atata timp prin marile acelea, fara sa se zdrobeasca de ceva stanci sau sa fie rasturnat de furtuni?

pelicanul

Citat din: Alex1958 din Iunie 15, 2016, 08:24:12 AM
Curiozitatea mea era mai mult tehnica. Cum a plutit velierul ala atata timp prin marile acelea, fara sa se zdrobeasca de ceva stanci sau sa fie rasturnat de furtuni?

In cartea "Croaziera cu vele" de Radu Teodoru sint date mai multe exemple de barci cu vele care au ajuns la mal fara echipaj. De obicei cu catargul rupt, dar in rest barca intreaga, pe linia de plutire.
Nici unul din acele exemple nu a durat asa mult ca in cazul neamtului, dar cred ca este perfect posibil.
In cartea lui Teodoru exemplele sint date pentru a sublinia ideea ca nu trebuie sa parasesti barca pentru a urca in pluta de salvare decit atunci cind barca nu mai are absolut nici o sansa.

Florio

Citat din: Alex1958 din Iunie 15, 2016, 08:24:12 AM
Curiozitatea mea era mai mult tehnica. Cum a plutit velierul ala atata timp prin marile acelea, fara sa se zdrobeasca de ceva stanci sau sa fie rasturnat de furtuni?

Cazuri sunt destul de multe, ceea ce demonstreaza asa cum si-a amintit si Pelicanul, ca barcile sunt mult mai rezistente decat ar putea fi echipajele :) .
Cumva si mai inteligente, fiindca atat in cartea lui Radu Theodoru cat si in alte scrieri, se observa ca naufragiile au la baza in proportie covarsitoare, decizii gresite ale oamenilor.
Iaca barcile plutesc cu anii si fara decizii marinaresti :) .


Florio

Citat din: pelicanul din Iunie 15, 2016, 09:58:19 AM

In cartea lui Teodoru exemplele sint date pentru a sublinia ideea ca nu trebuie sa parasesti barca pentru a urca in pluta de salvare decit atunci cind barca nu mai are absolut nici o sansa.

Asa te invata si un instructor de navigatie, sensul expresiei "a urca in pluta de salvare" : barca ta trebuie sa ajunga in asa stadiu de plutire, incat din ea sa trebuiasca sa "urci" in pluta de salvare. :)
Daca trebuie sa cobori, inseamna ca nu e inca momentul.

ghrt

Într-o situaţie aparent imposibilă, viaţa părând a fi în pericol, cel mai greu de gestionat este panica. Bărcile nu se panichează.