voua vi s-a-nmuiat?

Creat de felicimond, Iunie 24, 2016, 02:24:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

felicimond

Salut constructori de barci prin metoda strip plank!
Am facut si eu in timpul liber doua canoe de 5 m din stripuri de brad cu sectiune de 40x8mm, imbracate interior+exterior cu fibra de 160 gr impregnata cu rasina epoxidica de la Europlast (amorsa epoxy). Doua pentru ca intentionam sa le folosesc asamblate intr-un catamaran. Azi am facut ultimele pregatiri si ar fi urmat primul week-end pe apa.
Dar surpriza: dupa 24 de ore de stat afara pe canicula asta, rasina a inceput sa se inmoaie, iar fibra a inceput sa se dezlipeasca de pe suprafata barcii facand basici mari, ca niste pernite. Fenomenul s-a produs doar la una dintre barci (a doua) care este terminata de vreo 3-4 luni. Proportia utilizata de A+B a fost de 2 la 1 in volum si mixarea a fost facuta cu bormasina. Care sa fie cauza? Singura solutie pe care o vad cred ca va consta in curatarea integral si aplicarea altei tesaturi cu rasina. Dar daca se repeta rezultatul?

Bogdan ion

Eu nu am patit asa, prima canoe pe care am facut-o acum 5 ani a stat numai afara, dupa ce am vandut-o cel care a cumparat-o a vopsit-o gen camuflaj si sta cu burta in sus de 2 ani afara in curte.Daca avea o problema sigur imi spunea.

lipan

Nu mă pricep, dar ieri am lipit cu nişte răsină două şipci, iar proporţia a fost de 100/60. Să nu fi greşit proporţia. E adevărat contează ce fel de răşină ai folosit şi de la cine.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

pelicanul


cristiantutuianu

Pelicanul are dreptate legat de proporție. 1:2  Felicimond a respectat proporția clar dar fenomenul a apărut la barca terminata de aproape 4 luni ! MARTIE ? APRILIE? .
Eu zic ca stripurile au fost nu chiar  " super" uscate la biata canoe . Caldura nebunia din ultima perioada ,poate a scos si ultima picatura de apa din lemn.Pana sa inceapa canicula diferente mari de temperatura zi noapte si chiar de la zi la zi.Nu trebuie sa fie scoasă din ecuație rășină epoxidica ...a povestit cineva aici sau pe alt forum,ca au fost probleme cu rășina .Eu am avut o discuție cu domnul de la Europlastic .Am avut ceva de "imbalsamat"cu rasina ....nu era o temperatura prea OK (parcă 15 grade C)și am cerut un sfat ....a zis :
_Respecta, proporția ...
A doua zi rasina era stâncă !

dany

Salut.Avand in vedere ca am lucrat cu acelasi epoxi pot sa va spun ca daca pastrezi proportia,totul cantarit electronic nu ai cum sa faci buleala.La o barca aveam trasata,taiata bucata de placaj,pregatita de dat cu epoxi si am stropit-o cu putina apa accidental.Am sters-o bine si peste cateva ore am zis ca e indeajuns de uscata si am lucrat-o cu epoxi.....Am patit aceiasi faza ca tine, Dragos.Nici caldura in excces nu e buna.Chiar acum am dat comanda de rasina si stiind cat costa ,i-mi pare rau de pierderea suferita.Nu mai vorbesc de munca...Cum suporti rasina? Eu am hotarat.Asta e ultima barca pe care o fac.

gvincentiu

Perversa intrebare. Din ce vad eu, lemnul folosit a fost umed si fibra nu a aderat bine la suprafata. Sau lemnul a fost dat cu baiț pt. colorare si ăla nu a lasat rășina să intre in lemn. E posibil să se fi grabit să dea epoxi, pana sa se usuce lemnul. In plus, baițul este absorbit diferit de de lemn in zone apropiate, astfel cel care coloreaza lemnul este obligat sa mai dea una, doua, trei mâini pt. o colorare uniformă. Am facut asa ceva si nu mai fac niciodata. In plus daca lemnul este poros se da un strat de epoxy curat (asta patrunde, polimerizeaza si uniformizeaza absorbția pentru stratul cu fibra).
In general (nu dau lectii, doar sa reamintesc) epoxy trebuie sa intre in lemn, iar fibra sa ramana cu nodurile in relief. Aici vad un strat gros de epoxy si fibra care s-a desprins. Ceea ce vinde europlasticul este o rasina mai vascoasa care polimerizeaza bine la temperaturi mai mici (ex. 15 grade si a doua zi este intarita) dar tocmai din cauza asta intra putin in lemn. Aici sunt doua greșeli care nu s-au anulat una pe alta, ci dimpotriva au conlucrat spre poza finala.
Sa revenim: ma bucur ca nu am probleme cu rasina, fiindca mai am inca trei proiecte in cap. Din care unul nu as vrea sa-l termin vreodata, ci doar sa-l contruiesc, sa-l construiesc...... In general folosesc rasina de la europlastic pentru structura si uneori acoperiri grosiere, iar pe ceade la polidis pentru lucrari de finete. Asa, nu am gresit niciodata.
Vorbim... si nu cred ca e nevoie de curatare integrala, ci doar pe zonele afectate. Se poate face o peticire fara probleme.
Ganduri bune !

felicimond

Salut tuturor si multumesc de raspunsuri. Citind postarile voastre, imi indrept banuielile catre prezenta baitului (cires de la kober) pe stripurile.de lemn. Cele doua canoe au fost contruite de-a.lungul a 3 ani din acelasi material cumparat odata tot si depozitat in conditii de birou. Doar a doua s-a exfoliat. Am folosit polonice de.plastic pentru dozarea volumetrica iar rasinarea am facut-o la 20 de grade de fiecare data. Fenomenul de exfoliere s-a produs dupa.ce.am scos barcile pe.apa (la soare si caldura) prin inmuierea.evidenta a rasinii. Am observat acest lucru si la una din pagai care a devenit lipicioasa. Interesant este ca rasina s-a.spalat cu apa fara.sapun (in proportie.de 70-80%). Prima canoe a stat in aer liber vreo 15 luni. Nu s-a exfoliat ci doar s-a matuit, iar rasina, unde era mai groasa,  se ia acum cu unghia. Pentru ca am vrut canoele natur, nu le-am vopsit cu nimic care ar fi asigurat protectia uv. Imi amintesc cand am incept acest proiect, am ales sa lucrez cu epoxi si nu cu poliesterica pentru a avea rezultate mai bune; mai scump dar mai bun mi-am zis atunci. Proiectul trebuia sa fie o scoala si a fost. Probabil ca o sa curat toata canoea si de rasina si de bait si am sa pun alta fibra. Acum nu vad o solutie mai buna.

costinium6


Vali

Din experienta mea, in contact cu alte chimicale, deseori rasina epoxidica nu mai polimerizeaza, decat cel mult superficial. Mai ales daca baitul de la Kober a fost ceva alchidic, cu atat mai rau. Rasina nu se inmoaie de una singura, decat atunci cand a fost afectata de alte chimicale. Posibil ca expunerea la soare sa-i fi definitivat alterarea, cel putin in zona de contact cu baitul.

Pe vremuri baitul era strict pe baza de apa, si dupa ce se usca, se dadea cu lac, fara sa afara basici sau exfolieri. In ce priveste epoxy, personal nu am folosit si nu voi folosi vreodata nimic intre lemn si rasina. Cand dau fibra, prefer sa o dau dintr-o singura aplicare, fara sa dau "amorsa" de rasina intai. Asta deoarece prefer priza fibrei cu lemnul dintr-o singura aplicare a rasinii - primary bond.

Am patit mai demult ceva mult mai rau: am aplicat gelcoat la pistol pe o barca din fibra, plina de pete de epoxy (avea lipita o copastie din lemn). Peste tot unde a fost epoxy, s-a format o mazga lipicioasa din epoxy-ul atacat de gelcoat, care nu a iesit decat dupa multa munca de curatare manuala. Nu a functionat nici un diluant la curatare, decat spacluri si smirghel, care se incarcau instantaneu.

Concluzia e ca priza si polimerizarea optima a rasinii epoxidice pe lemn se obtin doar cand contactul rasinii pe lemn este direct, nemijlocit, si mai ales cand lemnul este uscat bine, preferabil in jur de 12 %. Nu am inteles daca si pe pagaie a fost dat cu bait. Daca nu a fost dat (desi banuiesc ca a fost), problema este de la rasina, fiindca nu e normal sa se inmoaie singura la soare, si mai ales sa se spele cu apa.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

felicimond

Citat din: costinium6 din Iunie 26, 2016, 11:42:06 PM
Nu cumva a expirat rasina?

Nu, rasina nu am cumparat-o toata odata; doar lemnul. Rasina am consumat 3x6 kg la fiecare canoe si am cumparat-o pe masura ce ramaneam fara.

felicimond

Citat din: Vali din Iunie 27, 2016, 06:20:03 AM
Mai ales daca baitul de la Kober a fost ceva alchidic, cu atat mai rau.

Salut Vali,

Da, baitul e alchidic. Acum m-am uitat pe el si mi-am amintit cum miroase. Deci de la bait se pare ca mi se trage. Am vrut eu sa fie frumoase...

felicimond

Citat din: lipan din Iunie 24, 2016, 06:49:33 PM
Nu mă pricep, dar ieri am lipit cu nişte răsină două şipci, iar proporţia a fost de 100/60. Să nu fi greşit proporţia. E adevărat contează ce fel de răşină ai folosit şi de la cine.

Fabricantul spune 1:2 proportia de amestec si am folosit doua polonice identice pentru dozare.

felicimond

Citat din: pelicanul din Iunie 24, 2016, 08:08:40 PM
Din cîte mi-aduc aminte, proporția pentru rășina de la Europlastic este de 1:2 în volum. Uite aici http://www.google.ro/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwi2xOmekcHNAhWBnRoKHfTxDhYQFggnMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.linkedin.com%2Fpulse%2F20141110170957-344533911-epoxy-problems-blistering-bubbling-bad-bonding&usg=AFQjCNEXDOKI0JyRdwM0Ckxr6IhuGqXKUA ceva explicații privind posibile cauze ale delaminarii.

Da, asa am folosit, 1:2. Cred ca pe beton rasina reactioneaza totusi diferit, dar pericolele de baza sunt aceleasi. Totusi la mine cred ca a fost din cauza baitului.

felicimond

Citat din: cristiantutuianu din Iunie 24, 2016, 09:00:22 PM
Pelicanul are dreptate legat de proporție. 1:2  Felicimond a respectat proporția clar dar fenomenul a apărut la barca terminata de aproape 4 luni ! MARTIE ? APRILIE? .
Eu zic ca stripurile au fost nu chiar  " super" uscate la biata canoe . Caldura nebunia din ultima perioada ,poate a scos si ultima picatura de apa din lemn.Pana sa inceapa canicula diferente mari de temperatura zi noapte si chiar de la zi la zi.Nu trebuie sa fie scoasă din ecuație rășină epoxidica ...a povestit cineva aici sau pe alt forum,ca au fost probleme cu rășina .Eu am avut o discuție cu domnul de la Europlastic .Am avut ceva de "imbalsamat"cu rasina ....nu era o temperatura prea OK (parcă 15 grade C)și am cerut un sfat ....a zis :
_Respecta, proporția ...
A doua zi rasina era stâncă !

Am tinut lemnul celei de a doua canoe aproape trei ani in conditii de birou. Gradul de uscare a lemnului cred ca era destul de bun. Cand o sa ma duc sa iau inca un kit de rasina (ultimul!!!) o sa il intreb si eu pe domnul de la Europlastic ce ii face rasinii baitul alchidic.