Sfaturi / pareri Dehler Varianta 65 K4.

Creat de Dbr, Iulie 05, 2016, 07:50:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dbr

Salutare,
Ma bate un gand sa aduc la urmatoarea incursiune in NL un Dehler Varianta 65 modelul special K4, cel cu cabina putin mai inalta. Datele le-am gasit pe sailboatdata
dar daca mai aveti voi vreo opinie imi va fi de mare folos. Sunt in tratative cu olandezul proprietar, deocamdata ca soarecele si pisica, asteptand fiecare ca celalalt sa faca urmatoarea miscare. Docamdata ii caut si un peridoc pe masura dar asta nu este o chestiune eliminatorie momentan , pentru ca il am pe cel de la Etapul lui Actzipild, care intre timp l-am inmatriculat in Ro si se poate folosi la transportul mai multor veliere intre 20-25 ft.
Stiu ca exista cineva in comunitatea noastra cu un Dehler Varianta ;)
Astept opiniile dumneavoastra...
Stima tuturor.

Florio

Citat din: Dbr din Iulie 05, 2016, 07:50:20 AM
Salutare,
Ma bate un gand sa aduc la urmatoarea incursiune in NL un Dehler Varianta 65 modelul special K4, cel cu cabina putin mai inalta. Datele le-am gasit pe sailboatdata
dar daca mai aveti voi vreo opinie imi va fi de mare folos. Sunt in tratative cu olandezul proprietar, deocamdata ca soarecele si pisica, asteptand fiecare ca celalalt sa faca urmatoarea miscare. Docamdata ii caut si un peridoc pe masura dar asta nu este o chestiune eliminatorie momentan , pentru ca il am pe cel de la Etapul lui Actzipild, care intre timp l-am inmatriculat in Ro si se poate folosi la transportul mai multor veliere intre 20-25 ft.
Stiu ca exista cineva in comunitatea noastra cu un Dehler Varianta ;)
Astept opiniile dumneavoastra...
Stima tuturor.

Dehler Varianta are  prietenul meu Ioan, a cumparat-o anul acesta, am dat-o impreuna la apa la Giurgiu si o foloseste intens, weekend de weekend.
Este foarte multumit de ea atat ca stare a barcii, performante pe apa, tip de peridoc (din acela cu carut separat care coboara de pe peridoc, pe  roti proprii) si mai ales il multumeste spatiul interior si organizarea, bine intocmite pentru o barca de aceste dimensiuni.

Asta despre el.
Pe mine ma bucura de exemplu, raportul   suprafata velica/deplasament, de 30 (29.9) !!!  Asta e un raport de  racer ! :)

Iar tu Bogdane, pune niste poze si impresii cu iesirea din weekend, ca daca tot ai gustat marea.... :)

Dbr

Da Florio, si mie barca imi pare foarte ok d.p.d.v al performantelor si al spatiului cabinei. Oricum la Dehler nu prea am vazut decat modele de barci bune ;)
Tocmai de aceea vroiam sa o aduc ,,in familie''. Cand spun asta nu ma refer la mine , ci la cercul nostru, la mica noastra comunitate, a celor care iubesc apa, marea si spiritul liber, care sper sa ia amploare cat mai mare de la an la an.
Incerc sa pun si o poza luata de pe net , in care Varianta K4 este surprinsa in toata splendoarea ei... Trag sperante ca o vom vedea pe Marea Neagra in curand !
Stima tuturor.
P.S. Am incercat sa postez foto de la iesirea din weekend dar ieri nu mergea forumul ( la atasamente imi dadea un mesaj enervant cu ceva legat de server error bla bla) si nu am vrut sa il mai sacai pe Vali cu telefoane dimineata. Am vazut ca intre timp s-a rezolvat. Dar acum dimineata am aceeasi problema cu atasamentele...

Dbr

Salutare,
Am revenit din NL...si iar nu m-am abtinut! Am comis-o din nou! :) De data asta nu am mai avut parte de aventuri majore, doar putine probleme legate de sincronizare vis a vis de perioada de vacanta in care ne aflam. Ba era proprietarul peridocului acasa doar pana nu stiu cand ca apoi pleca in concediu, ba asta cu barca nu era pana nu stiu cand ca abia venea din concediu, s.a.m.d.
Dar in final, ce este foarte important pentru mine este faptul ca m-am tinut de promisiunea facuta in fata mea referitor la faptul ca barca va vedea Marea Neagra! Si o va vedea in zilele urmatoare dupa ce imi trag putin sufletul .
Va voi detalia in zilele urmatoare povestea incarcarii barcii din marina.De fiecare data aflu lucruri interesante legate de barci, marine, oameni si Olanda.

mariusm piesenoi111

Bravo Bogdan...din nou.
Ma uit si ma minunez cum ai adus barca.
Nu ai mai intalnit unguru' ala zelos cu palmile?

Dbr

He he...de data asta autoritatile erau la umbra. La 36-38 temperatura nu aveau chef sa coboare din masini....De data asta au fost probleme de nesincronizare, de olandezi ciudati in gandire, reticenti la RO, dar norocul a fost ca m-am ajutat cu olandezii mei pe care ii cunosc de peste 10 ani. Am acolo cativa oameni care daca nu ma pot ajuta ei, sigur cunosc ei pe cineva care poate ;)
A fost necesar la un moment dat ,sa inversez logica lucrurilor , si sa cumpar peridocul inainte sa vad barca! Dar am riscat, pentru ca imi place sa risc cu ,,ele'' Proprietarul peridocului si cel al barcii erau asa :o.Nu intelegeau nimic. Vorbeam cu ei si spuneau amandoi: ,,Nu crezi ca ar fi bine sa vezi inainte barca?'' Celalalt spunea la randul lui: ,,Si daca barca nu e ok? Cumperi inainte peridocul?" Rapunsul meu a fost ferm de la inceput: ,,Nu simt ca barca ar avea probleme...este un Dehler si cred ca nu sunt motive de ingrijorare... 8)" Apoi le-am trimis fiecaruia foto sa stea linistiti ca stiam foarte bine ce fac. Repet vorba aia: ,,Suntem profesionisti ce mama d..ku 8)
Las foto sa vorbeasca de la sine deocamdata. Voi scrie in continuare pe masura ce timpul imi va permite. Deocamdata nu am liniste pana nu o vad in apele noastre, asa cum i-am promis de acolo din NL.
Stima tuturor.

ionitzady

Apoi Bogdane ...  , eu zic sa-ti iei un cargo care se scufunda si incarca barcile pe el . La nivel rutier ...  e totul plicti pt tine .  Cred ca le-ai facut pe toate.  Eu v-a astept la Marea Neagra.

Dbr

Eeee Ady, nici chiar asa! Dar ma enerveaza faptul ca nu ne dau voie pe EU sa avem remorca + remorca, asa cum este in Australia :) Si asa multi ma intreaba de ce am in spatele platformei inca o priza (pentru lumini suplimentare). La incarcarea barcii ( cu peridoc cu tot) cu ajutorul camionului ,am avut un mic ,,show'' cu tovarasii de acolo. Venise unul din ei cu stivuitorul sa incarcam asa cum am descarcat peridocul. Discutie:
Eu: - Ce vrei sa faci cu ala?
El: - Sa incarcam barca...
     - Pleaca mah cu ala de aici >:(
     - Nu. De ce?
El ii tot dadea inainte cu forkliftul lui iar eu ii tot dadeam peste volan sa nu bage fiarele sub peridoc, pentru ca altfel mi-ar fi starmbat cateva elemente de dedesubt, care nu aveau mai mult de 3-4 cm diametru si la greutatea totala inclusiv barca le si vedeam cum s-ar fi facut ca surcelele. L-am oprit putin din zel si m-am dus sa vorbesc cu patronul firmei, un tip super, cu care m-am inteles intotdeauna la perfectie. Bineinteles ca omul a zis ca mine, si a iesit afara , a analizat situatia, apoi a fost de acord cu manevra cu camionul.
Oricum ,la drumul asta am plecat singur doar cu consoarta si eram costient de la inceput ca voi fi nevoit sa uzez de forta mecanizata de incarcare/descarcare. Oricum nevasta-mea m-a lasat ,,in zece oameni'' inca de la incarcarea Variantei pentru ca bagacioasa cum este s-a apucat ea sa ,,ne ajute'' sa invarta de troliul peridocului si a reusit sa faca o micscare gresita si sa ramana intepenita de spate:
- De ce te fortzezi? Ca sa mai am inca o treaba pe cap acum?
- Pai am vazut ca va chinuiti sa o incarcati si am zis sa va ajut...
- Pai asa? Offf...am plecat cu gradinita dupa mine...
A fost tare olandezul cu barca, care dupa ce am ajuns acasa m-a intrebat ce mai face sotia cu ,,back pain''.
Apropos , de proprietarul barcii, un tip super de treaba ( fost militar in marina olandeza) cu o tinuta morala si conditie fizica de invidiat . La 62 ani ai lui, imi dadea clasa cat era de saltimbanc. Tipicar cum era, a demontat toate manevrele fixe inclusiv de pe catarg, a legat tot ce se putea pierde de pe punte la transport. Mi-a spus dupa ce am urcat barca pe peridoc:,,Hai sa ne organizam putin ca se insereaza. Tu vezi de legaturile de jos,etc. Eu ma urc pe punte sa leg ce e pe acolo, apoi tu numai sa verifici" Eu am raspuns raspicat cu mana la sapca:,, YES SIR''! 8) L-a bufnit rasul ...
I-am promis la despartire ca o sa ii aduc macar o sticla de vin romanesc, pentru ca era amator de vinuri vechi de calitate. Asa ca voi ajunge pe la el data viitoare...
Si acum sa va explic de ce a trebuit sa fac atatea manevre tip urca peridocul pe platforma,descarca-l si apoi viceversa. Pentru ca eu stiam ca barca este intr-o marina si cand am luat peridocul direct pe platforma , in capul meu a fost ca voi folosi macaraua sa pun barca sus si gata. Dar surpriza a venit cand mi-a spus ca in marina nu exista macara, pentru ca locatia nu era chiar o marina ci un Aquapark care abia avea o rampa amarata. Dar am rezolvat-o noi...
Si ca sa revin la cele actuale, sambata barca a ajuns la Marea Neagra. Proba pe apa a fost un succes, ocazie cu care am incercat calitatile nautice ,capacitatea de incarcare, alura si tinuta barcii cu vant din toate directiile. M-a felicit inca o data ca am avut incredere in principiul meu de a ma uita inainte de toate de la cine cumpar.  Velele noi (+ cele folosite), scote si fungi noi (+ cele folosite) ,etc asa cum imi spusese proprietarul.
Asa ca ii doresc Variantei , cat mai multe MM fara peripetii !
Stima tuturor.
P.S. In ultima foto , langa Dehlya si Etap-ul 23, poza de familie Van der Stadt 8)

home made

DBR-ule,jos palaria,stiu prin ce ai trecut,am trecut si eu prin asa ceva, pe pielea mea,bravo !din 5-6 soferi profesioniti care promiteau transportul,dupa ce vedeau barabafta,dispareau fara numar de telefon....:)

Florio

Bogdane, trebuie sa iesim pe apa, ca acolo merg povestirile astea, la un pahar de vin, dupa o zi cu vant bun si muschii incordati :)
Ma bucur ca ti-a mers bine inca o data!

pelicanul

Am iesit deja pe apa, barca e foarte mishto, iar velele cele noi par facute din tabla galvanizata, subtiri dar extrem de rigide. Poate nu ati observat, dar ultimele poze sint facute la Eforie. Am fost eu, Bogdan+ fiul, Cobar si noul proprietar, varul Razvan. Distractie super cu o briza forta 2 bf, barca este foarte manevrabila si, datorita velelor noi noute, urca in vint de zici ca nu-i adevarat.

Florio

Citat din: pelicanul din August 02, 2016, 05:00:19 PM
Am iesit deja pe apa, barca e foarte mishto, iar velele cele noi par facute din tabla galvanizata, subtiri dar extrem de rigide. Poate nu ati observat, dar ultimele poze sint facute la Eforie. Am fost eu, Bogdan+ fiul, Cobar si noul proprietar, varul Razvan. Distractie super cu o briza forta 2 bf, barca este foarte manevrabila si, datorita velelor noi noute, urca in vint de zici ca nu-i adevarat.

Mi s-a parut mie cunoscuta coama din pozele de mai sus :) .
Felicitari lui Razvan, trebuie sa facem o imprietenire de udat barca, ca aia ma gandeam astazi: pretext ne trebuie noua ! :)

Dbr

Da Oameni buni, iesirea a avut haz datorita bunei dispozitii si a faptului ca eram foarte sigur pe ce va putea face barca pe apa. Toti se intrebau cum va merge. Eu raspundeam sigur pe mine:,,Foarte bine 8)''
Tare a fost si Pelicanul care a intrebat cand ne-am apucat sa intindem fok-ul : ,, Nu il vinzi? " :) Cand a vazut si randa nu a mai avut putere sa zica nimic...
Alta maxima a fost cand am fost intrebati a cui e barca:  ,,a lui'' am raspuns eu si Razvan deodata aratand unul spre celalalt. Credea omu' ca ne batem joc de el :o.
Eu ajunsesem in marina inainte sa se lumineze, asteptand sa apara si Razvan dar el nimic. Pana la urma pe la 07.00 imi iau inima in dinti si sun. Imi raspunde plin de  >:( ca zace pe autostrada de nu stiu cand. Eu aveam toate montate ( motor, carma,etc) de dinainte sa rasara soarele, doar catargul mai trebuia ridicat. Ok, dar ce fac eu pana vine el? Hai sa ii dam un polish. Cand apare Razvan aud din spate: ,, Ce faceti mah?'' Raspund:Ce sa facem? Nu m-am putut abtine :). Dupa prima mana de polish barca arata deja de nota 9+. Dar nu mai aveam timp de cosmetica asa ca am trecut la treburi serioase. Am dat-o cu macaraua la apa fara probleme. Am ridicat catargul, bineinteles dupa ce s-a agatat un sart in cruceta si ne uitam toti ca nu se ridica. Dupa ce m-am uitat in sus le-am spus:,,asa se intampla cand fac treaba cu amatorii 8)". Asta am spus fericit dupa ce am vazut ca nu aveam nici o paguba la cruceta si sart. Am bufnit toti in ras.De aceea va spuneam ca totul s-a desfasurat intr-o atmosfera relaxanta si plina de voie buna.
Motorul toarce ca un motan( a fost scos din reprezentanta cu revizie totala cu doua saptamani in urma de fostul proprietar). Presiunea apei la racire ca la robinet.
Mi-a placut iesirea pe apa poate mai mult decat oricare. Poate din cauza barciii, poate a oamenilor, sau poate a faptului ca fii-miu mi-a spus zambind la un moment dat cand avea echea in mana: ,,uite aici in pozitia asta, are o vibratie mica, aici ii place cel mai mult si alearga cel mai bine'' Upppss mi-am zis in gand: ,, E clar , e contaminat pe vecie, o simte , deci nu mai exista cale de intoarcere :)".
Abia astept sa ajung la ,,ele'' sa le revad in weekend. Visez dar sigur se va intampla in curand, la o iesire in macar 4 barci , de mai multe zile ( Mac-ul lui Cobar, Etap-ul lui Actzipild, Varianta lui Razvan,  si Dehlya subsemnatului) ca doar prietenii de la Sfantu' ne asteapta! Astept sa creasca lista ;)
Stima tuturor.

P.S.
1.   Florio : De udat barca ne ocupam, lucram la asta. In urmatorul weekend aduc si rulota acolo la fata locului, mai mult pentru frigider, ca sa avem totul rece!
2.  Actzipild ma suna ieri din vacanta de prin Africa, probabil calare de pe vreo camila cu buze mari,sa imi spuna ce mult ii place poza ,,de familie'' si ca abia asteapta sa ne vedem in gashca din nou.

Dbr

@Home made: Asa este . Si eu sunt satul pana peste cap de oameni care promit mult si fac putin sau deloc. Dar sa-i lasam deoparte. Poate ca la mine treaba asta cu ,,nu se poate'' imi vine si din autoeducatia spartana pe mi-am dat-o in timp atat mie cat si familiei mele pe principiul ,,nu exista nu pot, exista doar nu vreau''!. Cand am cumparat remorca cu doua axe ( una viratoare) am fost luat drept om nebun. Exact cum spui tu:,, Cum sa tragi dom'le barabafta aia dupa tine mii de km"? Raspuns: ,,Stai sa o vezi pe urmatoarea pe care am pus ochii de 11 m lungime 3 axe, nu asta mica de 8m..."
In concluzie,ca sa nu devenim off topic, se poate daca vrem. Fie ca mai apelam la ajutorul unor prieteni adevarati, fie ca uzam de cunostintele acumulate in timp ,  ca doar experienta de viata ne face sa fim mai calculati, cumpatati si rabdatori dar si mai curajosi si indrazneti. Deci se poate daca se vrea...
Stima tuturor.

Dbr

Am fost la ,,ele '' si in weekendul acesta.
O povestioara scurta si hazlie:
Deoarece de vreo 2 saptamani nu reusisem sa ma odihnesc am prins momentul sa dormim cateva ore pe barca leganati . A fost cred cel mai bun somn de dupa amiaza din ultima perioada. La un moment dat aud de afara ca prin vis o discutie intre el si ea :
Ea: Ia uite la asta ce de steguletze mici are. Ce or reprezenta alea?
El: Habar n-am...
Raspund eu tipand de la orizontala din barca: ,,Sunt ale asociatiilor din care facem parte!!''
Nevasta-mea se ridica putin ,se uita la mine zburlita si zice:
,,Bah tu si cand dormi tot la barci iti e gandul?''
M-am ridicat si m-am uitat dupa perechea care se indeparta incet, uitandu-se nedumerita in toate partile :o
Abia astept weekendul viitor. Dar sa vedem daca ne va permite vantul iesirea ca se anunta 40 noduri !!