Lumini navigatie pe baterie

Creat de Haiduc, Iulie 06, 2016, 01:35:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Haiduc

Salutare tuturor

Are cineva idee unde pot gasi lumini de genul adta pentru barca pe baterie ce am gasit eu sunt numai pe site uri de afara

http://www.plastimo.com/fr/energie-eclairage/feux-de-navigation/navi-light-360-avec-support-ventouse-double-fonction.html

Multumesc si astept de la cine ma poate indruma

Florio

Citat din: Haiduc din Iulie 06, 2016, 01:35:48 PM
Salutare tuturor

Are cineva idee unde pot gasi lumini de genul adta pentru barca pe baterie ce am gasit eu sunt numai pe site uri de afara

http://www.plastimo.com/fr/energie-eclairage/feux-de-navigation/navi-light-360-avec-support-ventouse-double-fonction.html

Multumesc si astept de la cine ma poate indruma

E usor de gasit. O simpla cautare Google arata cativa comercianti cu multe tipuri de lumini, unele dintre ele cu baterii.

http://yachtshop.ro/product/lumini-de-navigare/lumini-de-navigatie-cu-baterie-1334/

sau

http://www.yacht-tng.com/63-lumini-de-navigatie-pentru-ambarcatiuni-de-pana-la-20-metri

Haiduc

Merci frumos @Florio dar am gasit pe net cateva tipuri ca cele arate de tine dar eu vreau sa gasesc, ca cele din poze de la navisafe si in romania nu reusesc la nici un distribuitor sau revanzator sa dau de aceste produse
Am gasit pe multe site uri in lume dar pe romania nimic si ar costa in jur de 58 euro setul de cea tricolora cu tot cu prindere si cea alba 51euro
Poate stie cineva sau a mai comandat din afara sa ma ajute si pe mine care sunt procedurile sau daca poate comanda el(asta in caz ca are cont pe ebay ele se gasesc si in germ,italia,franta,polonia etc numai pe rom nu)

cristizz

Codul produsului cautat de tine pe siteul Osculati.com este 11.139.07
http://www.osculati.com/en/cat/Scheda.aspx?id=26299

Din ceea ce stiu, cei de la yacht-tng.ro pot furniza (in baza codului) produse de la Osculati. Iti sugerez sa le adresezi o intrebare, ei avand livrari saptamanale din Italia.

Bafta!

Haiduc

Multumesc frumos Cristizz o sa le fac o intrebare

calin1967

Ce barca ai? Daca are sub 7 m poti sa ai o singura lumina alba pe catarg sau undeva sus, sa fie vizibila din toate partile

pelicanul

Citat din: calin1967 din Iulie 12, 2016, 09:33:18 PM
Ce barca ai? Daca are sub 7 m poti sa ai o singura lumina alba pe catarg sau undeva sus, sa fie vizibila din toate partile

Conteaza si viteza barcii respective. Hai sa dam informatiile complete ca altfel dam de cine stie ce belea...

REGULA 23 COLREG: ,,Navele cu propulsie mecanică aflate în marş"
................

par. "c", pct.2:

În locul luminilor prevăzute la paragraful (a) de mai sus, o navă cu propulsie mecanică cu o lungime mai mică de 7 metri şi a cărei viteză maximă nu depăşeşte 7 noduri poate să poarte sus o lumină albă vizibilă pe întreg orizontul şi, dacă este posibil, să poarte luminile din borduri.

REGULA 25 COLREG: ,,Nave cu vele în marş şi nave cu rame"
........................

par. "d" :

1) O navă cu vele cu o lungime mai mică de 7 metri trebuie, dacă este posibil, să poarte luminile prescrise la paragrafele (a) sau (b), dar în cazul că nu le poartă, trebuie să fie pregătite să arate în orice moment, pentru prevenirea unei coliziuni, o lanternă electrică sau un felinar aprins cu lumină albă;
2) O navă cu rame poate purta lumile prescrise de prezenta regulă pentru navele cu vele, dar dacă nu le poartă, trebuie să fie pregătită să arate în orice moment, pentru prevenirea unei coliziuni, o lanternă electrică sau un felinar cu lumină albă.

Haiduc

Salutare si multumesc tururor de raspuns
Barca are 5,10 si viteza atins la max cu ceva bagaj 39km/h pe gps dar asta asa ca sa cunosc ce poate motorul in rest viteza de mars este in jur de 25-30km/h nu ne goneste nimeni si pentru siguranta... Dar sa revenim la lumini colegul Florio si CRistizz m-au indrumat foarte bine,am virbit cu cei de la yacht tng foarte amabili si cu raspunsul promt au spus ca pot aduce produsele in 3-3 saptamani dar pretul a fost de Diazepam ambele produse fac 192euro,ceea ce este foarte expensiv fata de ce m am gandit eu. Am gasit un amic care are un frate in italia si mi le poate aduce cu 108euro.
Intrebarea mea este se merita sa dau atatia bani pe cele doua lumini?sau sa incerc sa fac ceva cum stie romanul adica ceva de pe plan local si ieftin
Atasez si o poza cu barca pentru a gasi impreuna cu voi cele mai optime solutii pentru luminatul de noapte in caz ca voi ramane campat pe apa pe undeva
Multumesc inca odata tuturor celor care au raspuns

ziuamarinei

Salut ,
Sa fiu sincer ventuza oricum nu tine decat pe ceva geam sau parbriz, sticla in general.
Ce ti-au cerut cei de la Yacht TNG e cam mult pentru niste lumini de mars.
Eu am montat o chinezarie pe leduri de pe aliexpres de cativa dolari care dupa doi ani inca functioneaza si e perfect vizibila.
Parerea mea e ca te complici cu lumini destul de scumpe, avand in vedere ca pe timp de noapte oricum este de evitat deplasarea cu barca pe apa.

Florio

Citat din: Haiduc din Iulie 12, 2016, 10:58:56 PM
Salutare si multumesc tururor de raspuns
Barca are 5,10 si viteza atins la max cu ceva bagaj 39km/h pe gps dar asta asa ca sa cunosc ce poate motorul in rest viteza de mars este in jur de 25-30km/h nu ne goneste nimeni si pentru siguranta... Dar sa revenim la lumini colegul Florio si CRistizz m-au indrumat foarte bine,am virbit cu cei de la yacht tng foarte amabili si cu raspunsul promt au spus ca pot aduce produsele in 3-3 saptamani dar pretul a fost de Diazepam ambele produse fac 192euro,ceea ce este foarte expensiv fata de ce m am gandit eu. Am gasit un amic care are un frate in italia si mi le poate aduce cu 108euro.
Intrebarea mea este se merita sa dau atatia bani pe cele doua lumini?sau sa incerc sa fac ceva cum stie romanul adica ceva de pe plan local si ieftin
Atasez si o poza cu barca pentru a gasi impreuna cu voi cele mai optime solutii pentru luminatul de noapte in caz ca voi ramane campat pe apa pe undeva
Multumesc inca odata tuturor celor care au raspuns

Scump sau acceptabil, e o decizie pe care numai singur o poti lua :) . Noi iti mai putem da exemple personale pentru a ajuta in decizii.
Dau pilda, un trim electric pentru motorul meu, e in Romania 500 euro la magazinele de profil. Am facut comanda in SUA, a costat 90 USD plus 14 USD transport si vama. (Acum costa 76 USD).


Cum spunea si colegul Ziuamarinei, baza cu ventuza nu poate fi de incredere, ea trebui asigurata cu un snur, de o prindere de pe corpul barcii.
Adaugand asta si la pretul piperat, poate ar fi o solutie sa confectionezi singur un grup de lumini, din cele de 33 de lei existente aici. Nu uita de informatia producatorului, cu privire la autonomia pe baterii: 9 ore.
O alta sugestie, avand in vedere ca e o barca motorizata, ar fi sa folosesti lumini de navigatie prinse permanent de corpul barcii si alimentate de la bateria de 12 volti a motorului. Dispar emotiile cu autonomia sau desprinderea accidentala.

Haiduc

Buna dimineata

@ziuamarinei daca mai sti de unde ai luat luminile de pe ali te rog sa imi trimiti si mie sa vedem cum arata poate le pot monta si eu pe barca avand in vedere ca barcile sunt asemanatoare
O zi frumoasa tuturor


Haiduc


deepreality

Salut,

Are cineva idee unde as putea gasi in Ro unul din cele 2 modele lumini de nagivatie "WEST MARINE Bi-Color Bow Lights" sau modelul "Navisafe Navilight Tricolor" ?
Sau ceva asemanator dar pe led.. cu un consum mic

Haiduc

Salut ia legatura cu iulian cioclin ca are el ceva lumini pe baterie pentru barca
Numai de bine