sfat pt. achizitionare sonar

Creat de dany, Iulie 18, 2016, 07:34:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ziuamarinei

Atasez si foto cu Garmin. Arata bine dar unde naiba il montezi?

dany

Sonarul ce am zis ca -l donez,este impachetat deja si asteapta sa plece catre  un membru al forumului.Celor care l-au solicitat dupa ,le cer scuze.Primul venit ,primul servit[si a fost rapid omu'.....era in direct pe forum si avea si tel. meu].Sper sa poata face ceva cu el.

Betto

80-90 % din marile firme de renume in constructia sonarelor si-au mutat liniile de productie in China. Inclusiv Raymarine. Lowrance nu cred ca face exceptie (http://www.diytrade.com/china/pd/11663885/Lowrance_Hds_Gen2_Fishfinder_Gps_Chartplotter.html). In afara de Furuno, Humminbird, ... toate sunt "Made in China". Cele mai multe firme evita sa-si spuna originea productiei. Aproape totul se fabrica in China. Cat despre o clasificare a sonarelor sunt topurile, comparatiile (Lowrance & dragonfly - https://www.youtube.com/watch?v=I9_YVP3aGAw), specificatiile tehnice ect. Daca apa este dulce sau sarata, mica sau adanca, tulbure sau limpede, pentru un sonar bun nu trebuie sa aibe nici o relevanta. Deasemenea trebuie sa nu ne luam dupa ce cumpara unii sau altii, atata timp cat avem acces la informatii, la specificatii tehnice. Tot ce conteaza este tehnologiile de ultima generatie implementate in sonare. Cea mai tare firma actualmente consider ca este Garminul cu tehnologia Panoptix.
...Si cate ceva informatii despre sonare; http://blogs.basspro.com/blog/lowrance-transducers
... si de la SIMRAD : https://www.youtube.com/watch?v=pI0lV20xL9I

dany

Betto.Ai dreptate in multe privinte.Un exemplu :firma  metler[nu stiu daca am scris bine] care este 1-2 mondial in cantare ,de la cele ce cantaresc miimea de gram pana la vagoane si avioane ,si-a mutat productia in china,asta am auzit-o undeva ...Volvo,tot acolo..etc..
Vad ca esti f. bine informat si te felicit .Eu am mers si la beneficiari sa zicem.Crede-ma,am vazut pescar din Adjud ce face cate o partida la somn de te sperii,folosind acelasi tip de sonar.Si e pescar ce merge la pescuit de placere ''catch&release''.Asa  as mai putea da exemple si de alte marci si modele,dar repet nu asa scumpe.
Ai dreptate ,repet.Apreciez interventia ta,pt. ca multi au avut ce invata din discutia asta,si ca sa fiu autoironic [pe nedrept sper]pe banii mei ;D :o


dany

Da.A venit sonarul cu stick-ul cu harta romaniei,cu cd de prezentare si mod de folosire in lb.romana.L-am buchit un pic ,dar acum ma grabesc sa termin barca.Azi am mai luat materiale pt. ea adica un chit de 4+2 rasina,grund epoxidic si vopsea de la romtehnochim ,diluant.Trebuie sa-mi vina si microsferele....ultimele materiale.
Sa revin la sonar.A costat 305 e cu tot cu transport  si sunt convins ca-si v-a face treaba.Da ,ecranul de 4 inch este micut pt. ce poate sa faca asta,adica trei imagini odata.....Urmatorul v-a fi de 5 sau poate 7,cand or fi posibilitati.
Multumesc BETTO de implicare!
Multumesc IULIAN de ajutor,si multumesc ZORAN!

Alex1958

Salut,
Mi-am rupt suportul de fixare a sonarului de barca si vreau sa-l inlocuiesc.
Reperul este: Mounting Kit:  Humminbird 740093-1.
Stie cineva cum l-as putea obtine. Costa intre 20 si 40$ dar din SUA transportul ar fi peste 120 $.
Oare Zoran ar putea sa ma ajute?
Multumesc anticipat de ajutor!

Intersect

Citat din: Alex1958 din Octombrie 17, 2016, 12:42:44 PM
Salut,
Mi-am rupt suportul de fixare a sonarului de barca si vreau sa-l inlocuiesc.
Reperul este: Mounting Kit:  Humminbird 740093-1.
Stie cineva cum l-as putea obtine. Costa intre 20 si 40$ dar din SUA transportul ar fi peste 120 $.
Oare Zoran ar putea sa ma ajute?
Multumesc anticipat de ajutor!

Salut,

Cand ai nevoie de el?
Born to fish,forced to work!!!

Alex1958

Salut,
M-as mai duce odata pana cand ninge (ca vad ca nu ma mai fac bine!) .... dar sunt deschis la optiuni!

Intersect

Born to fish,forced to work!!!

Alex1958


Intersect

Citat din: Alex1958 din Octombrie 17, 2016, 02:11:31 PM
Da, asta este!
Daca vrei ti-l iau eu dar o sa il ai la sfarsitul lui NOiembrie in Romania.
Born to fish,forced to work!!!

Alex1958

Multumesc Intersect!
E OK asa. L-am contactat pe Zoran si deja am antamat achizitia unui set, dar daca il iei din state la scorurile de pe acolo (20-30$) si poti sa-l aduci, ma intereseaza!
Partea cu rambursarea o las la propunerea ta!

Intersect

Citat din: Alex1958 din Octombrie 18, 2016, 08:06:47 AM
Multumesc Intersect!
E OK asa. L-am contactat pe Zoran si deja am antamat achizitia unui set, dar daca il iei din state la scorurile de pe acolo (20-30$) si poti sa-l aduci, ma intereseaza!
Partea cu rambursarea o las la propunerea ta!

Ok ii fac comanda si vb in Romania.
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Citat din: Alex1958 din Octombrie 18, 2016, 08:06:47 AM
Multumesc Intersect!
E OK asa. L-am contactat pe Zoran si deja am antamat achizitia unui set, dar daca il iei din state la scorurile de pe acolo (20-30$) si poti sa-l aduci, ma intereseaza!
Partea cu rambursarea o las la propunerea ta!
Am facut comanda sa imi trimiti te rog adresa de mail ca sa atasez detaliile.
Born to fish,forced to work!!!