Dispozitive pirotehnice de semnalizare

Creat de Stefani, August 19, 2016, 07:27:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Stefani

Salutare prieteni...As vrea sa-mi complerez trusa de supravetuire a barcii cu dispozitive pirotehnice de semnalizare. La nevoie pot fi foarte utile. Stie cineva de unde se pot procura si sub ce regim ?

cristiantutuianu

Salut Stefani
Ce anume cauti poti gasi la orice magazin cu accesorii ambarcatiuni care vand produse Eval in principiu daca nu au pe stoc aduc la comanda.
Am gasit in catalogul Eval la saftey equipment :
-daylight smoke signal
-parachute distress signal
-hand held distress flare
Uite un link la pagina cu aceste produse :http://www.eval.gr/flipbook/2016_EVAL_UK/#30

Stefani

Citat din: cristiantutuianu din August 23, 2016, 09:38:16 AM
Salut Stefani
Ce anume cauti poti gasi la orice magazin cu accesorii ambarcatiuni care vand produse Eval in principiu daca nu au pe stoc aduc la comanda.
Am gasit in catalogul Eval la saftey equipment :
-daylight smoke signal
-parachute distress signal
-hand held distress flare
Uite un link la pagina cu aceste produse :http://www.eval.gr/flipbook/2016_EVAL_UK/#30

Salut..Am gasit aici..
http://ultramon.ro/index.php?route=product/product&path=72_65&product_id=129

Se achizitioneaza doar cu buletinul si permisul de ambarcatiune..



pelicanul

@Stefani

Salut si bine ai venit pe forum. Ce barca ai? Exista un topic de prezentare si bun venit unde e recomandabil pentru fiecare nou membru sa posteze macar o data. Nu neaparat cu nume si prenume, da' orisicit, sa stim cu cine stam de vorba. Altfel pare ca lucrezi la Ultramon...  ;D
Pentru ca o cautare pe Google dupa "mijloace pirotehnice de semnalizare" are ca prim rezultat exact firma respectiva. Nu prea era nevoie sa deschizi acest topic...  ;D

@Betto

Pretul de pe ali baba poate fi inselator. Materialele pirotehnice sint excluse de la expedierea prin posta si cred ca trebuie o autorizatie speciala de import. Nu prea merge sa comanzi doua facle de mina din China...
Pretul de vinzare in Romania reflecta intr-o anumita masura aceste cheltuieli suplimentare cu autorizatii si transport special.


Stefani

Citat din: pelicanul din August 24, 2016, 04:58:04 PM
@Stefani

Salut si bine ai venit pe forum. Ce barca ai? Exista un topic de prezentare si bun venit unde e recomandabil pentru fiecare nou membru sa posteze macar o data. Nu neaparat cu nume si prenume, da' orisicit, sa stim cu cine stam de vorba. Altfel pare ca lucrezi la Ultramon...  ;D
Pentru ca o cautare pe Google dupa "mijloace pirotehnice de semnalizare" are ca prim rezultat exact firma respectiva. Nu prea era nevoie sa deschizi acest topic...  ;D

@Betto

Pretul de pe ali baba poate fi inselator. Materialele pirotehnice sint excluse de la expedierea prin posta si cred ca trebuie o autorizatie speciala de import. Nu prea merge sa comanzi doua facle de mina din China...
Pretul de vinzare in Romania reflecta intr-o anumita masura aceste cheltuieli suplimentare cu autorizatii si transport special.

Salut..Initial m-a dus in eroare "Out of stock"..Am deschis topic-ul cautand si ceva raspunsuri referitoare la partea legislativa...

cristiantutuianu

Ai răspuns chiar tu

Se achizitioneaza doar cu buletinul si permisul de ambarcatiune..
Deci asta e

cristizz


Stefani

Citat din: cristizz din August 24, 2016, 06:04:02 PM
Poate ceva de pe aici sa-ți fie de folos?
http://www.yacht-tng.com/155-semnale-in-caz-de-primejdie

Multumesc..link-ul asta chiar nu-l gasisem..

Sper ca nu vei fi acuzat si tu ca esti de la yacht-tng.com... :D

Vali

Citat din: Stefani din August 24, 2016, 07:36:10 PM
Sper ca nu vei fi acuzat si tu ca esti de la yacht-tng.com... :D

Salut Stefani si bun venit pe forum.

Cristizz nu va fi suspectat vreodata ca e de la Yacht TNG, fiindca majoritatea forumistilor il cunosc personal si stiu care e si ocupatia, si hobby-ul lui vizavi de barci.

Iar despre Yacht TNG, in primii 2 ani ai forumului capcompas.ro a avut banner aici si o gramada de clienti, si parerea mea e ca sunt niste baieti aprovizionati si destul de bine informati.

Multumim pentru deschiderea topicului, e un segment cam neglijat de barcagiii obisnuiti. Poate reusim sa adunam informatii utile cat mai multor useri.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

deltasub

Nu ar fi rau de stiut si ce facem cu cele expirate. Exista o legislatie?

mariusm piesenoi111

Bună întrebare.....eu am luat o pluta de salvare anul trecut și a venit cu o grămadă de torte,rachete și rachete parașuta.
Toate expirate evident.....dar le tin după mine ca nu se știe niciodată.

Florio

Citat din: deltasub din August 24, 2016, 09:11:56 PM
Nu ar fi rau de stiut si ce facem cu cele expirate. Exista o legislatie?

Desigur. Nu stiu daca o aplica cineva in cazul nostru particular, al celor cu ambarcatiuni de agrement, deoarece cantitatea este infima ( sau la unii deloc :) ).

Sistemele de semnalizare fiind inscrise la "materiale pirotehnice", stiu ca trebuiesc predate unitatilor specializate (militare). Chiar si transportul acestora este reglementat, aici facandu-se o derogare speciala pentru noi cei cu cantitatile mici de rachete de semnalizare. :)

"Observații: transportul unor cantități mici de rachete de semnalizare marine cu termenul expirat, în special de la
proprietarii de ambarcațiuni de agrement și furnizorii de echipamente pentru nave până la cazărmile militare, în
vederea eliminării lor în siguranță, a creat dificultăți, în special cu privire la cerințele de ambalare. Derogarea se aplică
unor cantități mici (inferioare celor specificate la 1.1.3.6) în transportul local." (DIRECTIVA 2008/68/CE A PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI A CONSILIULUI
din 24 septembrie 2008, adoptata si la noi).

Daca e sa cautam in legislatie, vom fi cotropiti de norme (exista referiri la acestea pana si in legislatia privind regimul deseurilor), dar nu cred ca este cazul.

Rachetele de semnalizare , tortele, fumigenele pe care le folosim noi ('dea Domnul sa nu fie cazul ! :) ) nefiind inregistrate, nu exista nici control strict asupra lor.
Oricum se presupune ca dupa expirare, nu mai functioneaza. Lucru fals in multe cazuri, spun asta din proprie experienta. Am incercat o torta din echipamentul expirat al barcii (expirat de 6 ani ), la un revelion. A functionat de ne-a orbit, e incredibila puterea luminoasa pe care o dezvolta!