Suedia

Creat de calin1967, Septembrie 13, 2016, 10:38:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calin1967

M-am intors ieri din Suedia - zona Stockholm, unde am fost cu un prieten care vroia sa-si cumpare o barca. Inca nu mi-am revenit din starea in care am intrat acolo - sute de barci pe fiecare lac sau mal de mare, cultura de sailing e incredibila, grija pentru barci e dusa catre manie, oferte incredibil de multe si de convenabile, in contrast cu preturile din jur (de exemplu o bere la benzinarie pe raft e 8 euro si are 3.5 grade). Toata lumea relaxata, n-ai nevoie sa inregistrezi barcile de pana la treizecisiceva de picioare, nici macar n-ai nevoie de permis. Daca e cineva interesat de subiect raspund cu placere la intrebari atat cat am putut sa aflu in trei zile

mariusm piesenoi111

In Suedia exista,statistic,o barca la fiecare 2 (doua)persoane.

sebba

Si prietenul și-a cumpărat barca?

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

Dbr

Lasa berea Calin, spune cum e barca! Daca vrei ne poti spune putin si despre suedeze... ;)
Pune cateva foto cu sutele de catarge din marinele de acolo. Nici eu nu ma pot abtine si ma opresc fotografiind ,,padurile'' de arborade ale barcilor. Imi aduc aminte ca acum vreo 10 ani m-am oprit cu o rulota cumparata din Suedia intr-un camping ,iar eu chiaun de somn fiind noaptea, nici nu am realizat ca se afla langa o marina - port imensa. Dimineata cand m-am trezit mi-am baut cafeaua plimbandu-ma pe pontoane printre barci si admirand splendoarea lor. A fost cea mai lunga cafea din viata mea :). Fascinant, neputandu-se descrie in cuvinte sentimentul amestecat din suflet, parca o combinatie ciudata de admiratie si respect dar si un pic de dezamagire sau mai bine zic ciuda legata de legislatia lor permisiva , vis a vis de aspectul asta al incurajarii/stimularii detinerii si conducerii unei ambarcatiuni de agrement. Orice marina cu magazinele ei de accesorii noi sau sh care nu te lasa niciodata sa pleci cu mana goala. Macar admirativ sau din principiu comercial si tot am cumparat ceva dintr-un magazin. Fascinatia locatiilor parca te face sa uiti ca o bere costa 8 euro,asa cum spui si tu. Suieratul sarturilor si straiurilor, fluturatul pavilioanelor si miscarea catargelor te fac sa uiti de vantul care pare enervant pe mal, dar in acelasi timp te face sa te gandesti la cum se navigheaza cu el travers... Inteleg perfect de ce nu te poti deconecta de ce ai trait acolo.
Stima tuturor.

calin1967

@Sebba - Da, si-a cumparat un mistinguette de 29 de picioare care se comporta minunat... am iesit un pic pe lac cu ea si am ramas cu gura cascata cum urca in vant la vreo 30 de grade (4-5 noduri la vant de 7-8 noduri). Am vazut multe barci, majoritatea in zona 28-31 de picioare. Pretul in jur de 5-6 k euro. Extrem de bine intretinute, fara lovituri de la stanci (care sunt puzderie), date cu antifouling in fiecare an (le scot pe mal). Nu sunt fani instrumente de navigatie sofisticate, prefera sa simta vantul si sa navigheze cu harta, chiar daca au chartplotter. Nu prea folosesc spinacker-ul , chiar daca majoritatea au. De asemenea, nu fac traversade, le ajung cele 24 000 de insule din arhipelag, drept urmare nu prea folosesc nici wc-ul, asadar nu prea miros in cabina. Cam toate marinele in care am intrat erau inchise si nu puteai sa intri fara un proprietar. Pe poarta uneia scria in ruseste ca toate motoarele au dispozitiv de tracking :) Am vazut si 2 barci de 500-1000 euro, surprinzator de bine intretinute. Maajoritatea isi tin barcile in clubul local, unde trebuie sa fii acceptat ca sa poti fi membru, la niste preturi mai mici decat in Romania. Conditia e sa faci ceva munca voluntara (paza, maturat frunze).

@dbr - ce vorba e asta "lasa berea", mai ales pe un forum ca al nostru :) Despre Suedeze n-as putea sa spun decat ca sablonul cu multe blonde de peste 1.80 care fac topless pe unde apuca nu s-a confirmat. Asa e, senzatia e unica cu atatea catarge...

calin1967


sebba

Si când aducem barca? Mă înscriu de acum in echipaj, Îmi reprogramez si plecarea în State dacă e ceva... :)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

calin1967

Asta e una dintre preconceptiile de care m-am lovit... de ce sa aduci barca daca in Suedia te costa tinutul ei mai putin decat aici, drumul cu avionul e mai ieftin decat benzina pana la mare si ai 24 000 insule de explorat?

Dbr

Salutare,
La prima vedere pare foarte tentant sa tii barca acolo dar atentie la costurile care la prima vedere nu le sesizati legate de cheiaj, intretinerea barcii , asigurare, etc.

sebba

Si e frig... :D

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

Sandpiper

Saluatre tururor!

Costurile de intretinere si cheiaj la barci in Suedia este mai rezonabil decat in tara. Locuiesc in Suedia si curand imi voi trimite micul velier in tara pentru ca vreau sa revin. Am inlemnit cand am vazut preturile din marinele de pe la Marea Neagra...

Asigurarile nu sunt deloc scumpe daca ai permis.

Referitor la permis am si eu o intrebare:
Oare daca am permisul suedez, am voie sa dau barca la apa in tara? Sau este necesar sa mai fac o data cursurile si in Romania?


ghrt

România a semnat Convenţia ICC. Aşa că dacă ai vreun permis local, orice în afară de ICC, ar fi bine să iei un ICC ca să eviţi discuţiile. Dacă nu ajungi să îl iei în timp util şi vrei să te dai, mergi şi discută la căpitănie, deoarece ar trebui să se aplice legislaţia pavilionului, şi raportat la pavilionul suedez eşti legal cu ce ai acum. Oricum ia-ţi ICC, ca să nu dai explicaţii.


Sandpiper

Multumesc pentru raspuns. ICC este cardul acela cu valabilitate de 5 ani?

O sa ma interesez cum pot intra in posesie. Din cate stiu costa cam 100 Eur si necesita examinare chiar daca in permis pot merge cu orice Barca peste 12x4 m...