Alegere barca delta (incepator)

Creat de valeriu28, Septembrie 28, 2016, 05:32:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valeriu28

Salutari,

Si bine v-am gasit !

desi am tot rasfoit forumul in ultima vreme, am vazut multe topicuri similare, tot nu am reusit sa-mi fac o idee. Ma puteti ajuta sa-mi aleg o barca?
Am tot cautat informatii, primite ba de pe forum, sau de la prieteni, tot asa incep usor sa invat despre ambarcatiuni.

la subiect: sunt in cautarea barcii ideale (4.5 - 5m) sa consume putin / sa intre in glisaj si cu 3 persoane la motorizare maxima de 20cp / sa nu fie foarte grea / sa nu fie scumpa / sa aiba bordurile inalte / sa aiba podina confortabila pentru o zi in picioare la pescuit / sa fie rapida / sa nu se ridice foarte mult de prova, astfel incat sa am vizibilitate cand merg cu ea (fara consola - comenzi la maner) / sa imi permita ocazional sa merg in 4 oameni cu ea, si sa fie suficient de sigura sa ma ajute cand ies pe mare in cele 2-3 partide planificate anual.

pana acum am mers cu laguna, dar nu stiu de ce, nu-mi place, mi se pare joasa
am mai incercat o lotca, dar nici aia nu m-a dat pe spate, mai ales ca daca nu ai echilibru bun faci baie, si o black sea fishing (510) pe care am testat-o cu 15cp 3 zile in delta, foarte faina barca, insa sigur are nevoie de mai mult (gen 30 cp)...si cum legislatia permite maxim 20 cp fara mari batai de cap, prefer sa raman in 20 cp.

m-am mai uitat si la aluminiu, am mai vazut niste starcraft / motorcraft, .. am vazut pe net ce jucarii faine face si dflorin aici pe forum, la linder nu pot decat sa visez (3000eur +)

am inteles ca black sea ar fi gresit proiectate si nu sunt recomandate activitatilor mele (in special pescuit in delta si pe dunare) si ca romcraft 460 ar fi o alegere inspirata. nu le cunosc, nici pe astea, nici lotusurile, doar ma uit la greutate. daca sare de 120-130 kg... deja am o problema (lipsa putere)...

dati-mi va rog un sfat. voi cum alegeti barca?

pelicanul

Barca facuta de Vali: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,238.msg31607.html#msg3160 Nu am mers cu ea, dar am auzit numai lucruri bune si acopera cam toate cerintele tale.

mariusm piesenoi111

Poti da mai multe detalii despre greselile de proiectare la Black Sea?
Nu de alta dar pe langa barca lui Vali,Black Sea si Romcraft eu nu mai stiu alte barci ok.
Si am un Black Sea de care sunt EXTREM de multumit.
Adevarat maritata cu un ETEC de 30 caluti.
Fara batai de cap doar 50euroi inmatriculata in frumoasa Belgie.....pe 5 ani.

valeriu28

Salut,

Nu pot da mai multe detalii pentru ca nu ma pricep. servesc mai departe ce am auzit. Mie mi-a placut black sea, mai ales ca 15caluti au urnit-o cu aproape 30km/h...
insa vreau sa ma deplasez mai repede cu 15/20cai

O sa ma uit si la romcraft, sa vad pe unde dau de una s-o "testez"

Barca facuta de Vali pare faina, la ce pret e? daca nu ma insel duce 40cp, si ar fi pacat sa nu pui maxim pe ea, tocmai de-asta, nu vreau sa simt vreodata ca am nevoie de mai mult :)

dan_rotaru

Cu 3-4 oameni nu poti sa ceri de la nicio barca sa te duca cu 70 la ora cu motorizarea asta. Plus ca, limitat fiind la 20 de cai, o sa ai intotdeauna impresia ca vrei mai mult. Trebuie sa faci compromisuri in functie de nevoile tale.

Haiduc

Salut
Cu romcraft de 5m si cu un maxim 20 cai cum vrei tu nu vei glisa niciodata din cate stiu romcraft de 5m are in jur de 170-190kg goala daca mai pui si motorul in jur de 50kg plus trei persoane de 80-90kg si ceva bagaj la revedere 30km/h iese un total de 490kg mai minim asa ca....motor mai mare taxe mai mari etc sau ramane varianta spusa de  Marius cu Belgica
Romcraftul este o barca f buna dar nu cu 20 cai

Toate cele bune

sebba

Dar ce mare brânză să te apuci de învățat și să iei permisul? E cea mai ieftina cale să scapi de limitări

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

Haiduc

Pai ce legatura are permisul ca el vrea 20cai deci oricum are nu?

valeriu28

Citat din: sebba din Septembrie 28, 2016, 09:14:49 PM
Dar ce mare brânză să te apuci de învățat și să iei permisul? E cea mai ieftina cale să scapi de limitări

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Hehehe... acum am si examenele, saptamana viitoare. uite ca e mare branza cu permisu' , ca s-a schimbat legislatia, acum cursurile sunt obligatorii, etc. toata afacerea asta (sa-mi iau permis) deja ma costa cat o barca...

Eu ziceam de romcraft 460, pare o barca reusita, dar nu am testat-o. de aluminiu ce parere aveti? pe cea facuta de dflorin din Vrancea ati vazut-o?

Haiduc

salut,
domnule viitor marinar, sau mai scurt, frate barcagiu si pescar, iti recomand barca de 5,10 a pretenului vali
eu am una si de fiecare data e o bucurie cand abuzez de ea pe apa
eu am insufletit o cu un suzuki de 30 cai, insa cred a si cu 20 se va misca fain
e usoara, stabila si spatioasa
daca vrei sa te dai cu barca mea iti sta la dispozitie
radu, fost membru capcompas

valeriu28

multumesc pentru primirea calduroasa :)

de curiozitate, nu prea am gasit specificatiile barcii lui Vali, desi.. vad ca forumul e administrat de el.
lungime, latime, bord liber, pescaj, greutate? cum se comporta pe apa am vazut in cateva clipuri de pe linkul cu "nasterea"

multam !

corsarul

#11
Ma bag si eu !  ;D
Detin un motor de 15 hp Honda BF. 4t... la vremea respectiva cand l-am cumparat si neavand barca, am inchiriat in Delta tot felul de barci, dar Black Sea-ul este cea mai buna barca pe care am avut ocazia s-o "testez"!
Sunt convins, ca motorizarea cu un 20 hp (asa cum am citit ca a a-ti vrea) ar fi cel putin pentru mine, alegerea perfecta.

Momentan, am o barca Lotus Minor (5m) si pot sa va spun plusurile si minusurile acestui model cu motorizare de 15 hp:
+usoara
+gliseaza repede
+se deplaseaza bine cu 4 persoane
+incarcata, nu "baga" apa
+relativ spatioasa

-cu o persoana este instabila in vant
-incomoda la pescuit din picioare
-nu este recomandata pentru iesirea pe mare
- in timpul "mersului"pe ape ,miscarile bruste ale partenerilor din barca,o face instabila
Cred si sper, ca nu am fost subiectiv !  ;D


-

Vali

@valeriu28: Salut si bun venit pe forum.

Cea mai buna treaba pe care poti s-o faci este sa te dai cu fiecare din barcile care te intereseaza.
Asa am facut si eu de-a lungul timpului, dupa care am facut barca din topicul mentionat. Am incercat sa condensez in ea toate ideile bune pe care le-am gasit la barcile cu care m-am dat.

Despre barca mea momentan nu cred ca are rost sa povestim, deoarece sunt ocupat cu treaba pana cel putin in vara viitoare. Nu lucrez industrial, fiindca accentul la mine e strict pe calitate si nu pe cantitate.

Cred ca barca mea s-ar incadra exact la cerintele pe care le-ai formulat, insa dupa cum am spus deocamdata e exclus sa ma mai angajez la inca o lucrare. Asa ca ramane sa te decizi in functie de probele cu diversele barci disponibile, si in functie de recomandarile colegilor.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pelicanul

Citat din: valeriu28 din Septembrie 29, 2016, 12:50:09 AM
multumesc pentru primirea calduroasa :)

de curiozitate, nu prea am gasit specificatiile barcii lui Vali, desi.. vad ca forumul e administrat de el.
lungime, latime, bord liber, pescaj, greutate? cum se comporta pe apa am vazut in cateva clipuri de pe linkul cu "nasterea"

multam !
Chiar daca Vali spune ca barca nu e disponibila momentan, un raspuns tot trebuie dat: cred ca nu ai citit cu atentie topicul indicat de mine. Vezi postarea nr. 79.  ;)

mariusm piesenoi111

Citat din: valeriu28 din Septembrie 28, 2016, 08:50:42 PM
Salut,

Nu pot da mai multe detalii pentru ca nu ma pricep. servesc mai departe ce am auzit.


Pai si asta e  o practica corecta, ma intreb?
Nu mai bine verificam inainte de a arunca cu noroi(vorbe)?
Fara suparare...