prezentare barca - Hellas Paradise 15 OP

Creat de bradutzu, Decembrie 28, 2016, 08:47:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pilu

Desigur viteza este suficienta singura mea nedumerire era de ce barca colegului bradutzu  poate ajunge la 60km/h cu un motor de 40cp si elice de 11pich ,practic vorbim cam de aceeasi barca ,sa nu fiu inteles gresit , precizez ca nu pun la indoiala  spusele  colegului bradutzu caruia ii si doresc sa aiba numai bucurii si satisfactii cu aceasta barca .

momaul

Salut.Pe langa pasul elicei mai conteaza raportul din grup.Eu am un mercury de 45hp la care raportul din grup este 2la1 adica la 5500RPM elicea se invarte cu 2750 rotatii.Cu o elice pas 13 ma apropii de 50 km/h fara sa depasesc 5500RPM,dar motorul poate mai mult.O sa incerc o elice de 15.Stiu barca ta un amic are una si cu un Honda de 40 a gait cea mai potrivita elice una cu pas 14.La 60 hp probabil una de 15 o sa faca fata cu brio.Atentie eu mai am un grup de Mercury indentic cu cel de pe motorul meu dar care are raportul 1.83 la 1 si care este echipat cu elice de 15.Am pus acel grup pe motor,cu barca goala zboara cu peste 65km/h dar in regimul in care o folosesc eu motorul nu se mai tureaza peste 4000 rpmsi abia mai iese in glisaj.Din pacate nu am reusit sa mai scot elicea de 15 de pe acel grupasa ca l-am pastrat asa cum este de rezerva.

ionitzady

Oooooooo  bv domne'  ma bucur pt tine .... eu nu-ti urez nimic pt ca m-am urat in barca ta cand ai luat-o , asa sa ai noroc ,  restul se rezolva ... . 
   Apropo si daca vrei sa mergi cu adevart cu 60  km/h la relantiu ,te invit la Braila , in siguranta maxima .

pilu

Probabil ca e treaba cu grupul am un raport de 1,64 la 1  , nu ma intereseaza o viteza mai mare ,pur si simplu ma gandeam ca e ceva neregula cu motorul meu. :D

bradutzu

Citat din: ionitzady din Ianuarie 05, 2017, 12:08:08 AM
Oooooooo  bv domne'  ma bucur pt tine .... eu nu-ti urez nimic pt ca m-am urat in barca ta cand ai luat-o , asa sa ai noroc ,  restul se rezolva ... . 
   Apropo si daca vrei sa mergi cu adevart cu 60  km/h la relantiu ,te invit la Braila , in siguranta maxima .
sper sa ne masuram muschii anul asta! ::)
la prins peste sa-i masuram ca la barci nu ma pot tine dupa tine!
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

Da ! La peste ! Dar sa-mi spui ce si cum sa stiu ce peste  prind in hala. :'(