Podina Barca

Creat de radu_t, Octombrie 18, 2016, 05:19:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

teo pes

Momentul aplicarii urmatorului strat este Acela in care se amprenteaza fara sa se lipeasca de deget , daca nu se mai amprenteaza risti laminare dupa 2 ani , daca se lipeste risti rupturi de suprafata si chiar scurgeri ! intotdeauna rasina apoi fibra, apoi rasina ,cand am construit si reparat barcile am observat ca daca ma zgarcesc la rasina ori face bule si ridica fibra si ajungi si cu munca mai multa si cu rasina pierduta ...dar cel mai crunt este timpul chestiile astea ce se ridica dupa suprafata te omoara ca timp pt ca trebuie sa astepti polimerizarea complete altfel nu merge smirgheluit ,in situatia asta dupa smirgheluire inainte de rasina sters ori cu stiren ori cu acetona.
Eu am turnat niste parasolare si voiau neaparat iarna , si mi am facut camera de polimerizare din placi de rigips (ca un fel de cuptor ) in care am bagat o serpentina de teava si coturi de cupru cu un robinet termostatat! scoteam afara si turnam bagam ianauntru si polimerizam la 35 grd :P
Viata i grea !!  Dar trece !!

radu_t

Aproape am terminat lateralele...mai trebuie doar mijlocul...care este deasabil(chesoane)...pe margine am bagat kit...rasina cu rumegus fin...apoi un strat de fibra...oare sa fie necesar si al 2-lea....pana acum am folosit aproape 8 litri de rasina...poate mai imi trebuie 2-3...rezultatule este promitator....nu m-am zgarcit deloc la rasina...
O sa folosesc vopsea anti-alunecare pentru terenuri de fotbal...probabil culoare alb


aditm

 parerea mea e ca ar fi bun macar inca o mana de rasina, acu depinde si de grosimea tesaturii care ati bagato la primul strat, daca tesatura e subtire atunci mai bine mai datii un strat

radu_t

Am terminat de fibrat...acum ramane problema vopselei...voi ce folositi si de unde...parca nu vreau sa fac teste cu vopsele de care nu am date ca se preteaza la ce doresc eu...anti alunecare si care sa nu afecteze epoxi-ul...