Atelierul gotic

Creat de blue marlin, Octombrie 25, 2016, 08:48:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

blue marlin

Mi-am facut un atelier / magazie.
Si aproape ca a iesit o barca...  :D

Povestea constructiei pe scurt:

Dupa cateva incercari si cateva (a se citi ,,zeci"  :D) sipci rupte am pus la punct tehnologia pentru arce.
Marea problema este materialul pentru sipci care trebuie sa fie fara noduri, cu fibra dispusa cat mai regulat si cat mai verde posibil ca sa isi mentina elasticitatea.
Deoarece sipcile disponibile pe piata sunt uscate si nu au calitatea necesara le-am debitat din dulap verde (50x4000) la grosimea de aproximativ 18mm.
Modul de realizare a arcelor – in pozele 1-5.
Dupa desprinderea din ,,matrita" arcele au tendinta de a-si reduce un pic din curbura, in functie de rigiditatea sipcilor componente. Diferentele fata de curbura teorética se corecteaza ulterior, cand va fi incastrat in structura.

Patru dintre arce au fost preasamblate, impreuna cu montanti si traverse din dulap de 80x50, pentru a forma cele doua frontoane (structura tip framing ca la casele din lemn americane) – poza 6. Unul dintre frontoane are usa si posibilitatea de a-l demonta partial (ca sa dai barca afara  ;))

Pe perimetrul fundatiei din beton (4.4 x 6.8m) am montat pe un strat de carton bituminos talpa din dulap de 80x50, tratat in prealabil anti fungi &co, ancorando-o de fierul beton incastrat in fundatie.

Montajul l-am facut de la un fronton spre celalalt din coasta in coasta – pozele 7-10. Arcele au fost cuplate in prealabil printr-o ,,varanga" si o traversa (pozitionata la 2,45m deasupra nivelului planseului), aliniindu-le dupa forma unuia dintre frontoane. Traversa, impreuna cu "chila"(grinda   centrala superioara) si talpa formeaza 3 puncte rigide care tin arcele la curbura constanta.

Materiale:
-   OSB 8mm – 20buc
-   OSB 12mm – 8 buc
-   Cherestea (necontorizata) pentru talpa, arce, structura frontoane, stringheri, etc
-   Holzsuruburi, diverse marimi – 1000+
-   Membrana bituminoasa pentru acoperis acoperis – 4 role/20m2
-   Sindrila bituminoasa (ce va fi aplicata la anul) – 65m2
-   Policarbonat pentru ferestre – 2 placi 6x1000x2100

Avantaje:
-   Constructie usoara si surprinzator de rigida
-   Economie la materiale (comparat cu o structura clasica):
       -   circa 20% pentru OSB (ca si suprafata; ca bani e mai mult pentru ca am folosit OSB mai subtire pentru zonele curbate decat as fi folosit pentru pereti drepti)
       -   mai mult de 50% pentru structura de rezistenta

Dezavantaje :
-   nu beneficiezi de inaltimea maxima pe toata latimea atelierului
-   circa 40% mai multa suprafata la acoperis
-   trebuie sa explici curiosilor ca nu e capela ci doar o magazie gótica  :D
   
In viitor vreau sa izolez cu vata minerala intre coaste si sa plachez interiorul cu OSB de 6mm astfel incat sa pot controla temperatura si umiditatea.
Multumiri lui Laurentiu (Kodaev). Fara sprijinul lui ar fi fost foarte dificila punerea in practica a proiectului.
Nothing is impossible...

Florio

Bravo! :)
Structurile clasice sunt drumuri rodate cu eficienta cunoscuta si estetica de necontestat. Arcul ala ogival face toti banii. :)

P.S>
Chiar daca arcul descarca frumos spre fundatie, tot e bine sa pui doua contravantuiri in structura peretilor drepti. Nu costa mai nimic si rigidizeaza fain.

gvincentiu

M-am speriat maxim, frate: din primele poze, initial, am crezut ca sunt coastele unui velier de cel putin 15m. Iar cu controlul temperaturii si umiditatii, unde vrei sa ajungi?
Ganduri bune !

Vali

Excelenta ideea, dar mai ales punerea ei in practica. Cea mai buna treaba mi se pare invelirea in material rigid (osb), si nu folie, cum se foloseste de obicei.

Chiar daca osb-ul e teoretic rezistent la umezeala, eu personal as evita sa-l las o iarna intreaga la cheremul intemperiilor. Pe de alta parte, nici nu cred ca o invelitoare provizorie de tipul polietilenei ar ajuta, dimpotriva cred ca mai mult va retine umezeala intre ea si osb. Asa ca acoperisul din sindrila bituminoasa ar trebui pus cat mai repede posibil, sa nu fie expus prea multa vreme osb-ul.

Pana la urma, important e ca s-a construit la Sendreni (inca) un salas dedicat pasiunii barcilor :). Felicitari realizatorilor - Vali (marlin) si Laurentiu (Kodaev).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Nicolai

De frumos se vede ca e frumos, eu va apeciez si va felicit pt "puterea" de a iesi din "box"-ul clasic.
Doamne ajuta.

Haiduc

Salut
Pe afara poti sa ii pui sindrila bituminoasa pentru izolatie dar la interior eu am probleme cu izolatia din vata, din toamna pana in primavara atrage soricei datorita temperaturii care se creaza inauntru vor intra la caldura
In fiecare an prind 5-6 bucatila nuca si tot ii mai aud in pereti din cauza asta am refacut instalatia electrica de doua ori(astia mici rod orice)
Toate cele bune

Florio

Marlin, buna ziua ai dat, belea ti-ai capatat :) .
Acum dam si noi sfaturi de pe margine in ideea de mai bine, nu ca sa intarim zicala "unul cu sapa, doi cu mapa" :)

Sindrila bituminoasa e o invelitoare buna si usor de realizat, insa nu se preteaza la zone de panta mica (asa cum se intampla la arcul tau-ogiva, spre varf). Acolo sindrilele vor fi saltate de vant iar apa va fi impinsa pe panta in sus. Se mai intampla si pe Dunare, cand e vant tare :) .

O solutie este orice tip de invelitoare din bucati mari, care sa nu aiba imbinare pe acea zona. In principiu exista tabla cutata, vopsita exact ca tigla metalica, arata bine si sunt foi de pana la 12m lungime, asa ca... se poate si un atelier mai mare :)


blue marlin

Nu mi-am imaginat ca va deveni un subiect atat de popular  :D
Multunesc tuturor pentru aprecieri.

Citat din: Florio din Octombrie 25, 2016, 09:21:46 PM
Chiar daca arcul descarca frumos spre fundatie, tot e bine sa pui doua contravantuiri in structura peretilor drepti. Nu costa mai nimic si rigidizeaza fain.
Americanii zic ca nu sunt necesare contravantuirile, deoarece placarea cu OSB preia functia lor. Oricum, fiind pereti relativ triunghiulari nu prea ar avea cum sa se deformeze.

Citat din: gvincentiu din Octombrie 25, 2016, 09:23:44 PM
M-am speriat maxim, frate: din primele poze, initial, am crezut ca sunt coastele unui velier de cel putin 15m. Iar cu controlul temperaturii si umiditatii, unde vrei sa ajungi?
La conditii mai bune pentru lucrul cu rasini si pentru orice activitate "murdara" iarna :D

Citat din: Vali din Octombrie 25, 2016, 09:25:58 PM
Chiar daca osb-ul e teoretic rezistent la umezeala, eu personal as evita sa-l las o iarna intreaga la cheremul intemperiilor. Pe de alta parte, nici nu cred ca o invelitoare provizorie de tipul polietilenei ar ajuta, dimpotriva cred ca mai mult va retine umezeala intre ea si osb. Asa ca acoperisul din sindrila bituminoasa ar trebui pus cat mai repede posibil, sa nu fie expus prea multa vreme osb-ul.

Deja e acoperit cu membrana bituminoasa, fixata provizoriu cu sipci, iar unul dintre frontoane are deja o mana de vopsea.

Apropos de  vopsea pe OSB: stiti vreo modalitate mai ieftina de protectie a OSB-ului (pereti verticali) ca peretele vopsit, circa 8mp, a inghitit 2.5 litri la prima mana de vopsea alba si nu arata de loc grozav.

Citat din: Haiduc din Octombrie 26, 2016, 07:13:50 AM
Pe afara poti sa ii pui sindrila bituminoasa pentru izolatie dar la interior eu am probleme cu izolatia din vata, din toamna pana in primavara atrage soricei datorita temperaturii care se creaza inauntru vor intra la caldura

Intentia mea este de a inchide vata in interiorul peretelui intre placile de OSB, sper eu imbinate suficient de bine ca sa nu intre bestiile.

Citat din: Florio din Octombrie 26, 2016, 07:53:57 AM
Marlin, buna ziua ai dat, belea ti-ai capatat :) .
Acum dam si noi sfaturi de pe margine in ideea de mai bine, nu ca sa intarim zicala "unul cu sapa, doi cu mapa" :)

Sindrila bituminoasa e o invelitoare buna si usor de realizat, insa nu se preteaza la zone de panta mica (asa cum se intampla la arcul tau-ogiva, spre varf). Acolo sindrilele vor fi saltate de vant iar apa va fi impinsa pe panta in sus. Se mai intampla si pe Dunare, cand e vant tare :) .

O solutie este orice tip de invelitoare din bucati mari, care sa nu aiba imbinare pe acea zona. In principiu exista tabla cutata, vopsita exact ca tigla metalica, arata bine si sunt foi de pana la 12m lungime, asa ca... se poate si un atelier mai mare :)

Hai ca nu e asa mare beleaua  :D
M-am gandit si eu la tabla cutata dar din motive estetice (o sa o am "in ochi" mult timp de acum incolo) m-am orientat spre sindrila. Sunt si variante pentru acoperis cu panta mare dar ai nevoie de caldura verii ca sa ramana lipicios adezivul pe care il au.

Nothing is impossible...

Haiduc

Salut

si tot o sa mai inghita vopsea eu am dat trei maini pana sa acoperit bine si am incercat inca doua variante dar muncesti de doua ori :
1.am dat cu ulei de in ca am avut de unde(se usuca/trage relativ repede si in 2-3zile poti acoperi cu vopsea si o sa vezi ca acopere mai bine si mai repede ca deja lemnu e putin saturat de uleiul de in
2.poti face o mana de vopsea foarte diluata pentru a acoperii porii si intra si in toata suprafata facand ca o coaja mica, si a doua mana nu mai trage asa tare lemnul si se acopera mai bine

ambele variante sunt incercate de mine cu rezultate f bune dar.......dai la pensula si trafalet de iti vine ciclul

Numai de bine sa auzim

blue marlin

Multumesc, voi incerca varianta 2.
Dupa ce se opreste ploaia...
Nothing is impossible...