Motor fara acte

Creat de siad, Decembrie 29, 2016, 08:43:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

siad

Seara buna,

Am achizitionat din Italia un motor de 20cp in 4 timpi fara niciun act.Aveti idee daca se poate face ceva,in tara,sa nu am probleme pe apa in cazul unui control?

Astept orice fel de informatie.
Multumesc.

Florio

Citat din: siad din Decembrie 29, 2016, 08:43:48 PM
Seara buna,

Am achizitionat din Italia un motor de 20cp in 4 timpi fara niciun act.Aveti idee daca se poate face ceva,in tara,sa nu am probleme pe apa in cazul unui control?

Astept orice fel de informatie.
Multumesc.

In principiu se poate rezolva orice, cu sprijinul fostului proprietar, care isi asuma vanzarea motorului intr-un document oficial.
Alta solutie nu vad, cu atat mai mult cu cat colegii de forum sunt oameni onesti care au dovedit ca nu incurajeaza posibilele furturi, din doua motive:
1. Asa este firesc.
2. Maine am putea fi victime chiar noi.

siad

Nu pot spune ca nu este furat de acolo....ar fi o prostie.
Toti suntem oameni onesti Florio dar,din pacate,traim in Romania,cu posibilitati limitate la achizitionarea unor lucruri de calitate la preturi accesibile.
Cred ca multi oameni onesti de pe forum se gasesc sau s-au gasit la un moment dat in "pantofii"mei.... ;)

Citat din: Vali din Decembrie 29, 2016, 10:11:08 PM
Mai exista urmatoarea solutie, pe care am mai intalnit-o in timp: o declaratie pe proprie raspundere privind achizitionarea motorului de pe piata libera. Uite un model de asemenea declaratie, data de cineva de la care am vrut sa cumpar mai demult un motor:

Vali,suna interesanta declaratia respectiva dar are valabilitate daca eu sunt in necunostinta de cauza?
Adica,da,ma duc la notar si declar ca am luat motorul de pe piata libera dar daca este intradevar furat....cad sub incidenta legii mentionate?

Vali

S-a mai discutat treaba asta, si colegul Lipan a detaliat situatia (nu mai stiu daca aici sau pe barcaholic). Poate-si aminteste cineva discutia respectiva.
Eu nu stiu in schimb cata greutate are acea hartie in fata organului care te controleaza pe balta. Pana sa le explici tu care-i treaba, pot sa-ti faca destule mizerii, cum s-a mai intamplat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Haiduc

Aici ne pot lumina Andritoiu si Gheorghita despre....eu am avut un 5cp tot asa si am facut un act de mana cu fostul geambas si mi a dat o copie de pe buletin care avea o relevanta in fata legii sa zicem(in caz ca era furat eu scapam de orice acuzatie pentru ca aveam copia de pe buletinul omului dar asta nu imi dadea si banii inapoi.Eu ramaneam fara bani dar nu cu DOSAR pentru ca eu aveam justificarea ca a fost achizitionat de pe piata libera oricare ar fi ea

siad

Am inteles.Cu alte cuvinte pot scapa de dosar penal cu acea hartiuta,dar am ocazia sa ma intorc acasa la rame  :o

Totusi,daca are cineva si alte idei,rog sa le imparta cu noi.
Stiu sigur ca sunt N motoare fara acte pe apa si nu stiu daca acele persoane merg la risc sau "cunosc ei pe cineva"".

Nu se poate ca statul roman sa nu fi gasit o portita sa ne ia banii si din aceasta postura,si sa ne ajute sa intram si noi in legalitate  ;D

pilu

Pai alte solutii in afara de cele prezentate mai sus nu cred ca sunt , poti incerca sa verifici seriile tu sa vezi daca figureaza undeva furat, desii nu prea stiu unde in afara de unde sa mai discutat aici pe forum

http://stolen-outboards.net/ro/

eu zic ca daca ai un contract cu vanzatorul sau declaratia notariala  nu vei ramane fara motor.( parerea mea)

siad

Multumesc de sfaturi.

Nu apare ca furat pe site-ul indicat de tine dar nici nu-mi pun baza in asta.
O sa fac o declaratie pe propria raspundere la notar si sa sper ca o sa fie bine....mai mult ce pot sa fac.

Mersi din nou si Sarbatori fericite!

ionitzady

Siad stiu ca nu te satisfac raspunsurile de pe forum ,dar gandestete si tu ..... ce ai vrea sa scrie omu ? ....  mie i-mi este frica sa gandesc la asa ceva dar sa mai scriu . Ala cunoaste ,ala a facut ,..... !!! ,  este ca si cum  ai cere sa fi acoperit  .  Forumul nu te poate ajuta in directia asta mai mult de atat.

catabixi

Va salut. Sunt novice pe acest site. In legatura cu motorul fara acte:
1. cu declaratia notariala nu poti sa inregistrezi motorul la organul fiscal. Declaratia notariala o poti da in cazulmin care ai un motor inregistrat la un organ fiscal si nu il mai folosesti si vrei astfel sa te scazi de la impozit!!
2. Din ce am auzit se vand motoare furate din afara cu factura in romania, pt ca e f greu tu ca pers fizica sa stii sa verifici daca inteadevar societatea are un profil com. In acest sens!!!
3. un motor furat la noi in tara e f greu de gasit datorita lacunelor sistemului!!!

Vali

@catabixi: Cu tot respectul, dar eu nu am auzit pana acum sa scrie in Codul Fiscal ca motoarele de barca se inscriu la fisc si ca se plateste impozit pentru ele.
La fisc se inscrie doar barca, si doar daca e vorba de o barca inmatriculata sau inregistrata in Romania, conform Codului Fiscal 2016. Motorul barcii nu are nimic de-a face cu fiscul.

Problema actelor motorului e importanta la inmatricularea barcii sau inscrierea sa in registru la ANR, plus la controalele efectuate de organele abilitate asupra ambarcatiunilor, inmatriculate sau nu.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

catabixi

dar daca vrei sa vinzi un motor prin notar cum procedezi????! din cate stiu eu fara certificat fiscal nu poti sa faci acte la notar!!!

Vali

Prietene catabixi, in primul rand ar fi bine sa te prezinti, ca sa stim si noi cu cine dialogam.
In al 2-lea rand, am incercat sa-ti spun la modul elegant ca esti indus in eroare in ceea ce priveste punctul 1 din lista ta.

Cine ti-a spus ca la notar ai nevoie de certificat fiscal pentru un motor de barca, avand in vedere ca motoarele de barca nu se inscriu la fisc?
Ca sa nu iscam un flame inutil, din partea mea zic sa iei la studiat Codul Fiscal, sau daca nu, sa discuti cu oameni pregatiti. Pe acest forum discutam exclusiv pe surse verificate, si nu pe zvonistica.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Alex1958

Salut,
Motoarele nu se inregistreaza la fisc.
Am vandut si am cumparat motoare de barca. L-am vandut pe cel vechi- luat odata cu barca- la un birou de vanzari/cumparari auto. Pe cel nou l-am luat pe baza de factura. Cu actele respective m-am dus la fisc -sa-mi schimbe rolul barcii cu noul motor si apoi la Capitanie sa-mi modifice carnetul.
Un alt motor (8 CP) l-am vandut printr-un act de mana dar I-am dat viitorului proprietar factura cu care l-am cumparat si actul de import prin vama.
Ceea ce e clar este ca daca ai un motor pe o barca neinmatriculata, fara sa ai aicte de provenienta si vine cineva cu Politia cu un act care dovedeste proprietatea asupra motorului declarant furat, atunci ti-l ia pur si simplu si mai dai si cu subsemnatul la Politie despre cum ai dobandit motorul.
Morala: daca vreti sa luati un motor de ocazie trebuie sa faceti un act chiar si de mana cu datele motorului, cumparatorului si motorului.

Vali

Salutare, am atasat tabelul de pe site-ul ANAF-ului cu impozitele la mijloacele de transport pe apa. Se vede foarte clar ca nu exista nicaieri mentionat ceva despre motor.

Din ce stiu eu, exista diferente de impozitare la categoria "nave de sport si agrement", in functie de caracteristicile tehnice. Insa orice mentiune tehnica este exclusiv in atributia ANR, iar fiscul nu face decat sa decida valoarea impozitului in functie de ce scrie ANR in carnetul barcii.

Deci fiscul nu are absolut nici o treaba cu motorul sau alte caracteristici tehnice care tin strict de competenta ANR. Daca s-a mai intamplat ca fiscul sa ceara date despre motor etc, au facut-o abuziv, fiindca nu e treaba lor. Daca gresesc cumva, rog sa fiu contrazis cu extrasul din prevederea legala respectiva.

Oricum, discutia e offtopic de ceva vreme, asa ca vom separa in curand aceste postari.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau