Vacante in Grecia

Creat de radu_d, Decembrie 13, 2016, 12:55:35 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calin1967

Citat din: radu_d din Decembrie 14, 2016, 09:15:25 AM
Sebba,   nu plec din Grecia...am schimbat pavilionul...UK acum..am terminat cu vama de rahat din Grecia...am treba numai cu Port Police de la ei.

Sa fie cu noroc Radu! Poate pui pe forum informatii despre cum se face inmatricularea in UK

pelicanul

Citat din: calin1967 din Decembrie 14, 2016, 10:06:25 AM
Sa fie cu noroc Radu! Poate pui pe forum informatii despre cum se face inmatricularea in UK
Cred ca ar fi trebuit sa scrii: "despre cum se face inmatricularea si in UK"!  :D

ghrt

Pentru pavilion de UK nu trebuie să fii rezident de UK? Că mă uitasem şi eu, vroiam să-l păstrez pe Union Jack :)) Apropo, sper să nu iasă şi Belgia din UE :))


pelicanul

Citat din: ghrt din Decembrie 16, 2016, 02:06:46 AM
Pentru pavilion de UK nu trebuie să fii rezident de UK? Că mă uitasem şi eu, vroiam să-l păstrez pe Union Jack :)) Apropo, sper să nu iasă şi Belgia din UE :))
Se poate face pe orice firma inregistrata in UE (deci si in Romania), dar numai la sectiunea I, ceva mai scumpa  ;) Adica 124 GBP prima data si apoi 50 GBP la fiecare cinci ani, fata de 25 GBP la sectiunea III (care e pentru persoane fizice).
https://www.nidirect.gov.uk/articles/registering-your-pleasure-craft
Vezi "Part I of SSR"...

PS Eu inca mai cred ca Brexit-ul a fost o gluma proasta.  :o

ghrt

Partea I nu e pentru navele comerciale sau cele mari, fiind excluse cele pt agrement? Şi cred că trebuie să pui şi barca pe firmă? Iar dacă firma mai e şi plătitoare de TVA ai pus-o la revânzare... ce iei pe barcă dai la stat...