Revitalizare Johnson FD-20C

Creat de radasous, Ianuarie 19, 2017, 10:51:59 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

radasous

Citat din: ionpescarul din Februarie 15, 2017, 01:40:25 PM
Inseamna ca dumneata te pricepi destul de bine sa faci lucrarea asta ,dar pui intrebari pe forum ,doar ca sa te verifici. Nu e de condamnat si eu procedez la fel ,un sfat bun in plus nu deranjeaza cu nimic.Spor la treaba.
Ma pricep la motoare, dar imi lipsesc unele date la astea mici in doi timpi, cum ar fi dimesiunea normala a fantei la segmenti, verificarea uzurii la rulmentii cu ace.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

teo pes

Eu pana in 1.75 cmc masuram cu o lama de ras !! ;), pt o masurare exacta in lagare cu ceas comparator !,ar cam trebuii dispozitiv pt ca uzura se manifesta si prin ovalizare !
Viata i grea !!  Dar trece !!

radasous

Citat din: teo pes din Februarie 15, 2017, 02:36:30 PM
Eu pana in 1.75 cmc masuram cu o lama de ras !! ;), pt o masurare exacta in lagare cu ceas comparator !,ar cam trebuii dispozitiv pt ca uzura se manifesta si prin ovalizare !
Asa o fi, numai ca in manualele de service nu sunt specificate jocurlei permise, doar ca la rulmentii trebuie sa existe joc ce se compenseaza prin dilatare termica.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#48
Cel mai frumos vibrochen din lume a fost tratat cu chimicale si respect, drept urmare este lipsit de rugina si plin de smac rostlöser. Siguranta ce fixeaza semeringul de sub rulmentul inferior este partial absenta, ii lipseste o bucata. Va trebui sa gasesc pe la dezmembragii una intreaga-orice sfat este binevenit
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#49
Motorachele e plin de suruburi in inch, deci greu de inlocuit, asa ca am inceput reconditionarea lor. Prima transa, suruburile ce fixraza cele doua parti ale carterului, a iesit de la cuptor dupa tratamentul de revenire joasa. Suruburile si saibele aferente au devenit rosiatice. Urmeaza o zincare sprayoasa, revin cu detalii.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#50
Am spoit cu vopsea pe baza de zinc primele suruburi. Sper sa reziste inca 50 de ani  :) . Vopseaua este cumparata dintr-un magazin de electrice (dealer general electric, parca) si asigura conductivitatea electrica, deci evit diferente de poential intre fierotenii.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

iris

foarte frumos si curat lucrat,arta!

radasous

Multumesc!
Ca sa nu mai abuzez masa din bucatarie mi-am luat un mic banc de lucru din dedemache.Am mai bagat la reveneala o mana de suruburi, cele de la chiuloasa.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#53
Fine dining, ca e zi de masterchef  8)
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

iris

super,cum ai,,izolat'' partea filetata a surubului?

pelicanul

Citat din: radasous din Februarie 16, 2017, 09:14:40 PM
Am spoit cu vopsea pe baza de zinc primele suruburi. Sper sa reziste inca 50 de ani  :) . Vopseaua este cumparata dintr-un magazin de electrice (dealer general electric, parca) si asigura conductivitatea electrica, deci evit diferente de poential intre fierotenii.

Scuze de off topic, poti sa ne spui cum se numeste vopseaua pe baza de zinc si eventual magazinul?

Haiduc

@pelicanul asemenea tip de spray intradevar se gasesc la magazinele care distribuie electrice industriale si anume este un spray pentru zincat jgheaburile acelea metalice pe care merg cablurile in subsoluri si aer liber unde sunt pozate pe pereti din afara.Sprayul este foarte bun il gasesti si pe net,din cate stiu cred ca am si eu la serviciu il mai foloseau  baietii cand zgariau vreun tablou metalic.Ma pot uita maine si iti spun si cat costa ca sunt mai multe firme producatoare de asa ceva.
Numai de bine

radasous

Vopseaua este din dedeman si rezistenta la uv, fabricata de motip dupli, cod 090105. La cea cumparata de la electricieni am renuntat, se usca enervant de greu si nu suporta uscare la cuptor.
Filetele au fost uzolate cu banda de izolare ordinara folosita precum cea de muste, adica suruburile puse cu filetul pe banda, inca o banda peste si gata, pot sta atarnate pentru vopsit/uscat :) Poate ca am exagerat cu improvizatiile, dar nu am ce face, nu am atelier si lucrez pe pervazul din bucatarie. In curand se incakzeste si voi migra catre balcon.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

pelicanul

Multumesc, trec pe la Dede sa vad ce si cum.

Haiduc

@pelicanul uite atasez o pagina dintr un catalog cu spray zincare care se usuca relativ repede la suprafata si anume in 5min uscarea totala fiind de 30min dupa care poate fi supus la abraziune mare si este in jur de 18ron
Numai de bine