ajutor alegere motor 15 cp

Creat de danutz 40, Februarie 21, 2017, 08:11:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

danutz 40

buna seara sunt un membru nou pe acest forum si as vrea un mic ajutor de la cei priceputi in motoare termice
sunt un proaspat (relativ)iubitor al pescuitului in delta si anul acesta as vrea sa-mi cumpar un motor de 15 cp
bugetul este undeva la 2000 de euro si la aceasta suma am gasit si mercury si envirude si un pic mai sus ca pret suzuki
desigur as cumpara si second hand dar cum nu ma pricep mi-e frica
daca stiti si alte situri de incredere de prin afara sunt numai ochi si urechi
astept cu nerabdare sfaturi si sugestii
va multumesc

AdrianZUZ

Nou - daca Mercury este made in Japan by Tohatsu = castigator
SH 2t - Johnson/Evinrude 15cp model 96-200x modelul rotunjit sau Yamaha/Mariner 15cp 84-2006


sorinmanea

daca ai 2000 de euro poti sa iei cu incredere un mercury! eu am folosit unul vreo 5 ani,cumparat sh de la constanta unde facuse turism in apa sarata timp de un an si nu am avut cu el nici o problema (am facut vreo doua revizii generale si am schimbat uleiul in fiecare an ).acum am unul de 20 de cai din 2010,de nou ,are cam 600 de ore de functionare si nu are nici cea mai mica problema.binenteles trebuie schimburi de ulei (bun 40-50 lei /lt) si filtru,ocazional uleiul in grup,si daca e nevoie, rotor pompa apa.sunt ieftine la intretinere ,simple si comune deci ...
trebuie sa iei in calcul ca un motor de 15 cai va fi suficient de puternic pe o barca de maxim 120 kg gen laguna 480 sau alte barci asemenea.nu uita de barcile de aluminiu .

danutz 40

multumesc pentru sugestiile facute cred ca mercury ramane
;)