Modificare motorizare la salupe

Creat de visanpd, August 06, 2017, 08:58:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

visanpd

Cum trebuie procedat,din punct de vedere legal,in cazul in care modific barca pentru a monta motor outbord,acum fiind cu mot.inbord. Fac apel la cunostintele voastre in domeniu intrucit doresc sa fac aceasta modificare si nu vreau sa am probleme. Va multumesc!

Vali

Dpdv strict tehnic, singura precautie trebuie sa fie o buna consolidare a oglinzii, ca sa suporte greutatea si impingerea motorului outboard. Lucrarea trebuie facuta bine, fiindca multe oglinzi pentru inboard au fost afectate de infiltratiile de apa pe la decuparea transmisiei z-drive.

Dpdv legal, teoretic e nevoie de autorizarea de catre ANR a modificarii solutiei de motorizare. Asta bineinteles daca barca e inmatriculata in Ro. Posibil ca la vreo capitanie mai permisiva sa poti face direct rocada, inregistrand noul motor outboard, fara batai de cap cu autorizari de constructie etc.

Daca e pe Belgia sau Olanda, nu-si bat cei de acolo capul cu asemenea amanunte tehnice, fiind nevoie doar de schimbat datele motorului in actele barcii. Iar din ce stiu nu se plateste suplimentar schimbarea motorului, cum e in cazul inmatricularii in Ro.

Daca e nevoie de povestit in detaliu, cel mai bine povestim pe privat. Succes :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

visanpd

Este inscrisa pe germania,va trbui lamurit acolo. Multumesc mult pt.raspuns si prpmptitudie.

teo pes

Poate o aduci cu unul agatat si de ea si n acte !
Viata i grea !!  Dar trece !!

visanpd

Deja am unul de 8 hp,pe care il tin pentru eventuale probleme,si este trecut in acte.Barca o tin inca inscrisa in D datorita costurilor,practic "0" pentru impozit barca si remorca,asigurarea la remorca este acoperita de masina,numai asig. barca 15 eur lunar.