Suport motor (Mounting bracket)

Creat de Kemo Sabe, Aprilie 18, 2017, 08:51:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Kemo Sabe

Salutare! Cum montez un motor cu cizma scurta pe oglinda de 20'?
Ma bate gandul sa contruiesc un suport pentru motor sau cum se numeste el pentru a monta  motorul meu de 6 cp cizma scurta pe oglinda de 20' de la Angler 450T. Vreau ca suportul sa fie cu prindere tip menghina pe oglinda fara sa o gauresc si sa-mi permita coborarea acestuia cu 5cm sau cat e necesar. Acest artificiu il fac deoarece mai dureaza vreo 2-3 luni sa strang bani pentru motorul de 30cp cu care vreau sa echipez barca si in acest timp vreau sa folosesc de motorul 6 cp pe care il am deja.
Am vazut cateva idei pe net si ceva in genul asta as putea sa fac dar nu e obligatoriu sa fie mobil.
https://www.youtube.com/watch?v=p7XTPfu01ac
https://www.youtube.com/watch?v=NxsjztQBe7Q
A mai incercat cineva asa ceva?

peb5



Kemo Sabe

Citat din: peb5 din Aprilie 18, 2017, 09:19:30 AM
Un exemplu de constructie "Jack plate":
http://www.dillon-racing.com/jackplate/plans/jack-plate-page-01.htm
Multumesc peb5!  Cam asta vreau si eu sa fac doar ca va fi putin invers :) Eu am nevoie sa cobor motorul si sa ma asigur ca pot sa-l rabatez. Mai dureaza cam o luna pana vine barca si se pot intampla multe pana atunci. Dar nu strica sa am temele gata facute.

NessyRO

Dacă la partea superioară ar putea fi folosite două menghine, din păcate, nu-mi imaginez cum ai putea prinde la partea inferioară jack-plate-ul pe oglindă altfel decât cu șuruburi, ceea ce ar duce la găurirea oglinzii. O soluție ar putea fi să găurești oglinda după schema de prindere a motorului pe care îl vei achiziționa, iar pe găurile astfel făcute, să construiești un jack-plate din aluminiu. Zic și eu...
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

peb5

Pentru a putea rabata motorul, va trebui sa departezi ceva mai mult cele doua placi (plane) ale "Jack plate"-ului pentru a nu lovi oglinda. Pentru aceasta cauta profil de aluminiu (cornier) cu latura cat mai mare.
Rabateaza bracket-ul motorului si vezi ce degajare iti trebuie.
Pentru prinderea de barca poti folosi profil "U" sudat pe cele doua corniere spre barca si sa se aseze pe marginea oglinzii la care atasezi doua piulite pe interior si suruburi cu fluturi pentru strangere.

Kemo Sabe

Colegul meu de pescuiala lucreaza la o firma de constructii metalice mari unde au aparatura de taiat cu laser si prese de indoit la diverse unghiuri. Am un proiect in minte pe care urmeaza sa-l introducem in masina zilele astea cum termin de inmatriculat peridocul. Voi folosi tabla groasa de fier zincata cu perforatii pentru reducerea greutatii. Cum va fi gata promit sa pun si ceva poze.

peb5

Cel mai bine ar fi de facut din aluminiu

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Kemo Sabe

Stiu ca este mai usor din aluminiu dar sunt ceva probleme.
-Materialul (al)nu este usor accesibil la dimensiunile dorite si se prelucrează mai problematic.
-Suportul va fi prins pe oglinda barcii cu doua cleme cu filet iar fierul permite o strângere mai puternică.
- din fier pot reduce dimensiunile (voi face si perforații pentru reducerea greutății) si se pot realiza forme care sa-mi permită rabatarea motorului.
- bonus, am acces la un atelier super dotat eu trebuind doar sa înaintez proiectul la cote. 😬
In we fac proiectul, luni-marti mi-l fac meșterii apoi revin cu poze.

Kemo Sabe

Citat din: bbl81 din Aprilie 21, 2017, 02:53:30 PM
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1124.msg34645.html#msg34645

eu am folosit profil de 60x60 cred. se gaseste si mai lat de atat.
Eu am nevoie de suport care sa-mi coboare motorul, sa poată fi rabatat  si aici e putin mai problematic. Daca aveam nevoie să-l ridic câțiva cm, treburile erau mult mai simple.

teo pes

In cazul cand departezi prinderea motorului de oglinda barcii trebuie sa ridici motorul !!
Deci este posibil ca acei cativa cm sa insemne mentinerea motorului la acelasi nivel !
Folosirea unei aripi portante pe cizma este iar de recomandat pt a nu face ,,val "intre motor si pupa !
Fabricarea din otel implica zincarea termica .
Mi am departat Honda 50cp de barca pt a putea sa montez un trim , de aici m am documentat si ti transmit si tie ! ;)
Viata i grea !!  Dar trece !!