Quicksilver 555 Pilothouse

Creat de crysty, Aprilie 21, 2017, 04:12:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

crysty

Salutari tuturor,
In cateva saptamani cumpar barca din titlu. Imi puteti da pareri pro/contra?
Intentia este de a instala un motor de 115 cP CT pe barca.
Aveti acelasi tip de barca? sau poate aveti prieteni cu acest tip de barca, atunci ma puteti ajuta sa inteleg daca am facut o prostie sau am facut o alegere buna.
As vrea s-o folosesc atat pe mare cat si in Delta la pescuit dar mai mult in Delta. S-at putea ca pescajul sa nu ma avantajeze....
Multumesc.

ss

La Pilit nu conteaza pescajul, doar berea sa fie rece!!!  ;D

Nu te ingrijora, barca este ok, nu arunci banii! Multi turbalai ( licenta Vali ) de Delta, ar merge spre un 140 cp, dar merge si cu 115. Nici pescajul nu este asa mare, nu ai acces pe toate japsele, dar pe lacurile mari din Delta intri linistit la stiuca, doar ca deriva va fi mult mai rapida, datorita profilului inalt.

pauli

cred ca vorbim de un Pilothouse 555 Captur. E buna de delta dar motorul va consuma cam 20-25 l/h

crysty

Da este vorba despre pilothouse - eroare de tastare.
Am ceva retineri referitoare la locurile pe unde pot ajunge cu ea. Sper sa ajung si pe lacuri si pe canale dar pe unele probabil ca nu voi avea acces pe ape mici.

Vali

Crysty, daca doresti pareri de la un utilizator experimentat al acestui timp de barca, in absolut toate cotloanele Deltei, poti incerca sa iei legatura cu Bogdan - Pupezica. Insa din ce imi amintesc, relatia voastra s-a cam incheiat inainte de a incepe, cu ocazia scandalului cu Pictorul, din septembrie 2014.

Nu cred insa ca Bogdan are probleme cu ce s-a intamplat atunci, asa ca poti incerca o discutie cu el pe forumul lui, mai ales ca stii ca raspunde cu placere oricui ii cere ajutorul. Eu am povestit mult cu el despre barca, inclusiv despre alegerea elicei optime pentru diferite incarcari. Singura diferenta e ca el are varianta fara pilothouse, tocmai pentru a se strecura mai usor in zonele mai inaccesibile.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau