Barca din vis!

Creat de iulian_cioclin, Mai 13, 2017, 07:32:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulian_cioclin

De cand am intervenit asupra motorului, am mers doar vreo 3 ore. I am facut schimbul de ulei si deocamdata nu vad pe joja sa fi crescut nivelul

Nu am avut un termometru sa vad la cat deschide termostatul. Am vazut ca functioneaza si atat.

Totusi parca suspectez socul automat,

toni tl

Daca soclu automat nu functioneaza normal automat creste consumul de benzina. Se vede clar si la culoarea bujiilor care sunt mai negre. Se vede si la evacuarea gazelor la toba. Pe cizma ramane urma neagra de fum .

teo pes

Citat din: toni tl din Octombrie 02, 2018, 06:51:30 AM
Daca soclu automat nu functioneaza normal automat creste consumul de benzina. Se vede clar si la culoarea bujiilor care sunt mai negre. Se vede si la evacuarea gazelor la toba. Pe cizma ramane urma neagra de fum .
Perfect corect !!.. asta cand socul ramane deschis! dar cand este partial deschis, sau deschide intermitent,nu ancraseaza bujii si nivelul de noxe e mic in apa, este si mai mic la 4T.
Problema consumului este reala, dar asa cum spunea si colegul mai sus in 3 ore de mars cu diferite turatii si deplasamente ,amonte aval,diferenta de consum este imposibil de stabilit!
Eu zic sa schimbi termostatul,speli bazinele la carburatoare,filtru de benzina,verifici scaunul socului si daca nu I gripat.
Nautica i ,,SCUMPA,PRETENTIOASA,NECESITA TIMP"
Viata i grea !!  Dar trece !!

iulian_cioclin

Visul continua!

Mi-am schimbat motorul. Am gasit o honda pe injectie din 2017 de 40 cp.





DAR.... motor mai mare, probleme mai mari.
Nu reusesc sa il fac sa nu mai stropesca in laterale. Am doua mustati neplacute tare in momentul cand ridic trimul. Placa anticativatie este la 0,5 peste linia chilei (in sus). Daca vreau sa mai cobor motorul 2 cm, trebuie sa decupez oglinda. M-am mai gandit ca as putea marii unghiul oglinzii cu o placa motor tip pana.

Pun si un video cu problema semalata
https://www.youtube.com/watch?v=KxXnK6cQn8Y&t=62s

Vali

Singura solutie e coborarea motorului, prin taierea oglinzii. Mustatile alea apar din cauza ca placa antiventilatie taie suprafata apei la acel unghi de trim. Deci nu te ajuta nici o pana, trebuie doar imersata cizma cat e nevoie, prin coborarea motorului.

Vorbeste cu Dany, poate te ajuta cu treaba asta. Dupa taiere la flex si slefuire, trebuie date si cateva straturi de tesatura cu epoxy, pentru protejarea miezului de placaj al oglinzii.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dany

Am vorbit cu iulian si urmeaza sa vina la mine sa facem modificarea.O sa va comunice el rezultatele...care sunt convins  ca vor fi pozitive.

iulian_cioclin

In sfarsit barca merge asa cum mi-am dorit.
Solutia a fost sa tai 2 cm din oglinda.
https://youtu.be/QO48XiFtC6A

iulian_cioclin

Belgianca cu acte in regula
Inmatricularea va fii serbata cu o tura de 7 zile in Delta si aprox 400 km de parcurs.

mariusm piesenoi111

Alt motor?
Cand tura?
O sa fiu și eu in Delta de Vineri pana Luni

iulian_cioclin

#159
Citat din: mariusm piesenoi111 din Iulie 23, 2019, 12:06:03 PM
Alt motor?
Cand tura?
O sa fiu și eu in Delta de Vineri pana Luni

Nu m-am impacat cu honda, am trecut pe Yamaha si nu regret.

Tura va fi in perioada 2.08 - 9.08
Caut cazare pe data de 4 la Sulina si pe data de 5 la Sf. Gheorghe. Conditia primordiala este ca pensiunea sa aiba ponton pazit. Aveti vreo recomandare in sensul asta?

teo pes

Citat din: iulian_cioclin din Iulie 23, 2019, 03:09:45 PM
Nu m-am impacat cu honda, am trecut pe Yamaha si nu regret.

Tura va fi in perioada 2.08 - 9.08
Caut cazare pe data de 4 la Sulina si pe data de 5 la Sf. Gheorghe. Conditia primordiala este ca pensiunea sa aiba ponton pazit. Aveti vreo recomandare in sensul asta?
Caut si eu ponton pazit la Sf! cu plata !asta a fost 90% din motivatia neajungeri in zona! asa ca af fi si eu interest de ceva contacte la mal ! :)
Viata i grea !!  Dar trece !!

Intersect

Citat din: teo pes din Iulie 30, 2019, 10:11:14 AM
Caut si eu ponton pazit la Sf! cu plata !asta a fost 90% din motivatia neajungeri in zona! asa ca af fi si eu interest de ceva contacte la mal ! :)
Tot portul  este păzit. 
Born to fish,forced to work!!!

teo pes

Viata i grea !!  Dar trece !!

Intersect

#163
Citat din: teo pes din August 02, 2019, 12:23:00 PM
Normal !!!... evident !!! ;D ;D ;D ;D ;D

Mai bine eviți zona ca și până acum.
Born to fish,forced to work!!!

Sam

Dragi Colegi,

Cu mandrie vreau sa va anunt ca vestitul marangoz, a facut inca un barcagiu fericit!
De ieri am intrat si eu in clubul posesorilor de barci AN 510! Un vis frumos devenit realitate, datorita lui Vali, care s-a cam spetit in ultimele saptamani pentru a-mi salva concediul! :D
Vali, mii de multumiri! Sunt sigur ca barca asta imi va oferi ceva la care tanjeam de multa vreme: liniste si libertate in natura, cel mai bun remediu importiva stress-ului cotidian!

Maine voi face prima iesire pe apa pe lacul de la Bicaz, iesire pentru care am primit toate informatiile care erau necesare de la foarte amabilul coleg de forum Mariusbig, caruia ii multumesc pe aceasta cale!
In a doua jumatate a saptamanii viitoare imi propun sa ajung in delta, unde imi doresc sa bantui fara nici o graba prin zona Crisan/Mila/Sulina.
De-acum inainte, ne vom intalni si pe apa, nu doar pe forum  8)!