Elice pentru Yamaha 25CP in 4T

Creat de Robby, Mai 28, 2017, 01:44:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Robby

Rog un coleg amabil si mai priceput ca mine sa-mi dea un sfat in alegerea unei elice pentru un motor achizitionat recent ,un yamaha de 25CP model 2006. Precizez ca va fi folosit in Delta pe o barca Black Sea de 5,10m cu 3-4 persoane. Am gasit eu ceva informatii despre pasul elicei,etc insa m-ar ajuta si o parere a cuiva mai cu experienta ...

O zi frumoasa tuturor !

marian giurea

salut
eu am o barca de 4m cu yamaha f25  si aprox 350kg incarcata,cu elice cu pas de 13 motorul nu ajunge la turatia maxima si nici nu gliseaza foarte repede,am cumparat o alta elice,un solas cu pas de 11 cu asta motorul se simte f bine,daca ai nevoie de elice de proba suna-ma 0740014481

ionitzady

Sal Robby , ceri cam mult de la 25 cp la barca de 5 m  si 4  pers  asa ca foloseste elicea de tractiune .  Marian are dreptate 10 - 11 p.   Eu cu 14 p barca de 4,2  cu 3  persoane si bagaj nu glisam si cu motor Yamy 2t 3 cilindrii.

Robby

Da, cred ca ar fi mers un motor ceva mai mare la Black Șea. ..Un 30 ar fi fost mai ok......Ptr elice , oare care ar fi mai indicata ,de solar sau bs pro ?

Robby

Mulțumesc Marian  ptr oferta însă barca o am undeva prin delta , mai greu cu probe........Am găsit un gid al celor de la bs pro în care dau ptr 25CP elicea Y30   9 7/8 X 11 1/4 , înțeleg ca pas-ul e de 11 însă nu înțeleg ce semnificații au celelalte cifre...1/4 ?, 9 ?....

Vali

Salut Robert, 9 7/8 este diametrul in inch (tzoli) al elicei, iar 11 1/4 e pasul, tot in inch. Deci 9 tzoli si 7 optimi, respectiv 11 tzoli si un sfert. Ca sa transformi in mm, inmultesti aceste valori cu 25,4.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Robby

Multumesc Vali, faceam o confuzie majora....credeam ca cifra 9 se refera la nr. de caneluri stiind ca la  la F25 sunt 10 ...eram un pic in ceata..:).....ce parerere ai ,bs pro sau solas ?

Vali

Dpmdv, importante sunt valorile pasului si diametrului, care trebuie sa se "pupe" cu barca (incarcatura, viteza dorita, economie de carburant etc). Eu am folosit aftermarket doar Solas, deci nu ma pot pronunta care e mai indicata. Cred ca daca respecti valorile elicei, oricare marca e buna.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

AdrianZUZ

BS Pro este sesizabil peste Solas. Cel putin pentru Yamaha, respecta geometria originalului, si este cam la fel de rigida (poate un pic mai groasa) eu pe 25cp 2t am avut rezultate mult mai bune cu BsPro, la rib-ul vechi, chiar mai bune decat cu originalul Yammy.

stefand600

Eu am folosit si Solas si BSP. BSP este peste SOLAS
Stefan D

Robby

Pe site-ul lor am găsit și recomandarea Y30   9 7/8 X 11 1/4 ptr motorul Yamaha F25 CP.....Și la recomandările voastre am sa merg pe mana celor de la bs pro....revin cat de curând sa va spun dacă am făcut alegerea corecta....acuși e 1 iunie 😀

Robby

as putea gasi o elice de inox pentru yamah F25 ? Ar da un plus de forta si viteza ?

Sosoktm

salut, elica de inox nu are treaba cu plusuri de forta sau de viteza. Are alte avantaje. La set-up ul tau, as alege pas 10, vei putea glisa linistit cu 3 persoane si vei ajunge fara probleme la viteza "nominala" pe care o poti astepta de la combo. Cu 11 si 4 persoane cred ca vei iesi greu tare in glisaj. Cu privire la producatori , nu sunt nici eu fan Solas, cel putin nu pentru zona asta de putere a motorului.
Eu folosesc elica originala de la yamaha pe pas 11 1/4 , respectiv 13, dar pe motoare in 2t (25 si 30 cai) ce sunt mult mai nervoase pe acceleratie, insa pe barci mai usoare decat a ta.

Robby

Din păcate cam târziu ,Sosoktm...Am comandat deja cu 11 1/4 de la bs pro...Mă gândeam sa am și  o elice din inox care știu ca se comporta foarte bine la iarba ,însă credeam ca ajuta și la viteza....totuși unde as putea găsi o elice de inox ?

Robby

Revin cu o problema ptr care cer sfatul vostru, am montat elicea de 11.1/4 însă motorul nu se tureaza mai mult de 3000 de ture.(încărcat 2700)...motor yamaha 25 CP în 4 T pe un Black Sea 510.....Din câte știu un astfel de motor ar trebui sa se duca undeva intre 5000 și 6000 de ture.....?????