Nichelare feronerie !!!!???

Creat de teo pes, Iunie 08, 2017, 12:34:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

teo pes

Stim o firma ce practica acoperiri metalice profesionale? nichelarea ma intereseaza!!
Viata i grea !!  Dar trece !!

Florio

Citat din: teo pes din Iunie 08, 2017, 12:34:53 PM
Stim o firma ce practica acoperiri metalice profesionale? nichelarea ma intereseaza!!

Stiu o firmă pe bulevardul Theodor Pallady, la care am apelat pentru eloxarea unor crucete pentru MacGregor.
Au fost ok ca preț, au făcut și lucrarea mea minusculă (lucru important, fiindcă o firmă nu prea ia în considerare decât comenzi considerabile).
Am văzut că fac tot felul de acoperiri metalice, inclusiv nichelare.
O să caut numărul de telefon al patronului, dacă ești interesat.

teo pes

Citat din: Florio din Iunie 08, 2017, 08:58:09 PM
Stiu o firmă pe bulevardul Theodor Pallady, la care am apelat pentru eloxarea unor crucete pentru MacGregor.
Au fost ok ca preț, au făcut și lucrarea mea minusculă (lucru important, fiindcă o firmă nu prea ia în considerare decât comenzi considerabile).
Am văzut că fac tot felul de acoperiri metalice, inclusiv nichelare.
O să caut numărul de telefon al patronului, dacă ești interesat.
Da ! am luat deja legatura cu ei ! au spus sa trimit piesele sa mi faca calculul ! , a durat mult ? , mie mi s a parut ca acoperirea este putin cam superficiala ...acum nu zic ..dar trebuie strat gros de nichel !
Viata i grea !!  Dar trece !!

Florio

Citat din: teo pes din Iunie 09, 2017, 09:04:11 AM

Da ! am luat deja legatura cu ei ! au spus sa trimit piesele sa mi faca calculul ! , a durat mult ? , mie mi s a parut ca acoperirea este putin cam superficiala ...acum nu zic ..dar trebuie strat gros de nichel !

Cred că asta poate fi discutată, rezolvarea stă în cât timp durează electroliza.
O durată mai mare, un strat mai gros de nichel. Desigur și costurile aferente.
Nu știu ce grosimi se uzitează. Omul mi s-a părut amabil, acum trei ani când am apelat la el.
Cu siguranță există și alte firme, dar nu știu dacă nu se implică doar la lucrări profitabile financiar. De obicei lucrările mici au soarta curselor scurte la taximetrie :): sunt refuzate.
Personal voiam sa-l contactez pentru zincarea unei piese de la peridoc. În urma discuției cu tine, o să fiu atent să discut depunerea unui strat gros.

teo pes

Citat din: Florio din Iunie 09, 2017, 01:08:55 PM
Cred că asta poate fi discutată, rezolvarea stă în cât timp durează electroliza.
O durată mai mare, un strat mai gros de nichel. Desigur și costurile aferente.
Nu știu ce grosimi se uzitează. Omul mi s-a părut amabil, acum trei ani când am apelat la el.
Cu siguranță există și alte firme, dar nu știu dacă nu se implică doar la lucrări profitabile financiar. De obicei lucrările mici au soarta curselor scurte la taximetrie :): sunt refuzate.
Personal voiam sa-l contactez pentru zincarea unei piese de la peridoc. În urma discuției cu tine, o să fiu atent să discut depunerea unui strat gros.
La zincare este altceva ... depinde de ce alegi ... electrolytic sau termic in baie de zinc !... eu am zincat sasiul la Patrol termic undeva la Oradea ... 48 euro pe 100kg
Viata i grea !!  Dar trece !!

brad

Salut,
stiti cumva daca fac si argintare cei din Pallady ?
vreau sa argintez ceva lingurite de pescuit cam tavalite dar prinzatoare :-)

Alex1958

Citat din: brad din Iunie 09, 2017, 07:21:49 PM
Salut,
stiti cumva daca fac si argintare cei din Pallady ?
vreau sa argintez ceva lingurite de pescuit cam tavalite dar prinzatoare :-)
Eu mi-am nichelat lingurile la un atelier particular in com Pantelimon.