Sf Gheorghe- Sulina

Creat de teo pes, Iunie 08, 2017, 02:43:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

teo pes

Sf Gheorghe- Sulina! In iulie ma arunc cateva zile n barca ! cum ajung ? pe Tataru n sus ? ceva obstacole ? cu cat alerg?
Viata i grea !!  Dar trece !!

drmarius

Am fost recent in ambele directii pe  Tataru - Rosu - Rosulet - Imputita , in glisare cu AN ul lui Radu. Nici un obstacol.

teo pes

Eu ma refer la canalul paralel cu tarmul ! se merge pe el direct Sulina?
Viata i grea !!  Dar trece !!

drmarius

Vorba de la un amic localnic ... mi a spus ca se merge fara probleme
pe canal pana la Sulina si ca ei din canal urca pe Imputita. Eu am ales varianta cu Roșu deoarece distantele sunt egale.

teo pes

Citat din: drmarius din Iunie 08, 2017, 11:38:31 PM
Vorba de la un amic localnic ... mi a spus ca se merge fara probleme
pe canal pana la Sulina si ca ei din canal urca pe Imputita. Eu am ales varianta cu Roșu deoarece distantele sunt egale.
;)
Viata i grea !!  Dar trece !!

teo pes

Ne ajuta cineva cu un traseu sa putem si ,,vedea.. ceva prin lacuri!? eventual un traseu de intrare si iesire ..azimuturi...semne ..obstacole? pe Erenciuc am voie cu motor? pe sacalin se ajunge fara sa ies pe mare? cu asa ceva ma deplasez!
Viata i grea !!  Dar trece !!

Intersect

Erenciuc este interzis sau mai bine zis intrarea unde este canalul cu arini,dar ce sa spun se intra la greu. Pe sacalin se intra din garla turceasca este o portiune in care mergi cu motorul ridicat maxim dar se intra . La epava nu se mai da voie ,nu stiu daca au aparut controalele anul asta, oricum nici in Sahalin nu este voie sa intri(zona protejata). Se mai intra printr-o parte dar trebuie ca sa intri glisat si sa iesi de pe canal in glisaj,dar daca nu il sti nu te sfatuiesc.
Born to fish,forced to work!!!

teo pes

Viata i grea !!  Dar trece !!

drmarius

Nu recomand. Anul acesta am fost in zona si nu m am riscat nici cu AN ul mare. Degeaba poti intra cu motorul ridicat la maxim daca bate ceva vant sa ti mute barca si 1m. In unele perioade doar cu motorul ridicat prin bandarea barcii se poate iesi. Mai usor este canalul de lângă Zatoane in cazul in care nu sunt valuri.

Intersect

#9
Eu am intrat cu Quicksilver 430 motor de 50 .In conditii de vant cand am stat peste noapte am pierdut o lotca pe care am gasit-o la cativa km :). Daca sti pe unde sa intri nu este problema mai grea este iesirea pe la vechea cherhana daca mergi la epava si te intorci pe Buhaz Zaton,acolo m-am dat jos din barca si am tras-o dupa mine,o portiune mica.Daca iesi din Sahalin pe canalul care se termina in observatorul pentru pasari trebuie sa intri glisat am marcat pe harta,trebuie tinut mijlocul canalului. O regula nescrisa este ca pe canal doar iesi dar eu nu as mai risca daca ai pe cineva care vrea sa intre pe acolo nu aveti cum sa va evitati. Eu nu as repeta experienta,portiunea cu apa mica este de doar cativa metri dar chit ca mergi redus pe restul canalului daca vine unul in viteza este de rau. Intrarea in sahalin am marcat-o pe harta este ca un senal ai apa de 0.5 metri pe o distanta de cca 200 de metri apoi 2-3 metri constant pana la epava. De la epava inspre cherhana la fel adancimi constante intre 1.5 si 2 metri apoi daca vrei sa intri la motor incerci pe babord,motorul ridicat.

Recomand sa mergi redus in Sahalin,daca lasi barca ca sa mergeti pe insula(ceea ce recomand) ancoreaz-o bine.
Sunt multe cuibare care trebuie admirate de la distanta. Locul trebuie respectat.
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Citat din: teo pes din Iunie 08, 2017, 08:08:09 PM
Eu ma refer la canalul paralel cu tarmul ! se merge pe el direct Sulina?

Canalul nu mai este blocat se poate parcurge fara probleme,dar mai spectaculos este prin lacuri.
Born to fish,forced to work!!!

DoiNomazi

Citat din: Intersect din Iulie 02, 2017, 02:34:47 PM
Erenciuc este interzis sau mai bine zis intrarea unde este canalul cu arini,dar ce sa spun se intra la greu. Pe sacalin se intra din garla turceasca este o portiune in care mergi cu motorul ridicat maxim dar se intra . La epava nu se mai da voie ,nu stiu daca au aparut controalele anul asta, oricum nici in Sahalin nu este voie sa intri(zona protejata). Se mai intra printr-o parte dar trebuie ca sa intri glisat si sa iesi de pe canal in glisaj,dar daca nu il sti nu te sfatuiesc.

La epava nu se mai da voie cu motorizare, sau nu se mai da voie deloc, nici macar la padela?
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Intersect

Intrarea in zona sahalin este interzisa total de cativa ani buni. Zona este plina de pasari care sunt la cuibarit.
Born to fish,forced to work!!!

DoiNomazi

Citat din: Intersect din Iulie 03, 2017, 03:32:19 AM
Intrarea in zona sahalin este interzisa total de cativa ani buni. Zona este plina de pasari care sunt la cuibarit.

Asta stiu, ca am trecut pe la epava in 2012, dar credeam ca accesul "in liniste", la padela, sau vela, cu un kayak tzinut departe de cuiburi, e permis. Bazat pe ce am vazut in zona si eu cred ca accesul cu un motor este nepotrivit.
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Intersect

Citat din: DoiNomazi din Iulie 03, 2017, 04:53:04 AM
Asta stiu, ca am trecut pe acolo in 2012, dar credeam ca accesul "in liniste", la padela, sau vela, cu un kayak tzinut departe de cuiburi, e permis. Bazat pe ce am vazut in zona si eu cred ca accesul cu un motor este nepotrivit.

Nu este permis deloc accesul,de anul ăsta din câte am înțeles au început să controleze mai des zona. Chestia este că localnicii au început ca să ducă turiști pe insulă și așa au apărut și gunoaiele, ambalaje sticle de tot felul mucuri de țigară... Marea pe de altă parte debarca și ea multe gunoaie pe insulă.  Mai erau unii care își lăsau animalele pe insulă.
Acum sunt vreo trei măgari abandonați de câțiva ani pe insulă. Plus că acum mai este încă o epava,un avion de mici dimensiuni căzut în mărăcini vara trecută.
Born to fish,forced to work!!!