inca o barca pentru delta

Creat de diles, Mai 18, 2017, 08:34:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

diles

am facut de curand o expeditie in delta cu barca si concluzia ar fi ca e buna,indeplineste conditiile din caietul de sarcini.bagajele a doi pescari de spinning cu mancare bautura si tot ce trebuie pentru o saptamana in delta au incaput lejer in spatiile de depozitare la picioare neavand decat geanta de spinning.puntea de pescuit e super, suficient de stabila ca sa te simti in siguranta pescuind de pe ia,pescajul mic permite intrarea pe japse cu apa mica de 15cm.cu motorul de 20 am avut o viteza maxima de 38/39 kh iar cu acceleratia la trei sferturi 35 kh,multumitor as zice avand in vedere incarcatura.comportamentul pe valuri putea fi mai bun,cam izbeste apa la viteza si il cam zdruncina pe cel din fata,dar poti totusi merge cu viteza maxima si pe lacurile cu valuri destul de mari,poate era mai bine sa o fac mai ingusta la prova.asiesta in glisaj e buna barca sta aproape culcata pe apa,se poate regla asiesta din trim si bagaje dar cea optima e cu fata putin ridicata incat barca sa atinga apa doar pe jumatatea din spate astfel avand suprafata udata mai mica si randament mai bun la glisare.la minusuri trebuie sa trec lipsa redanului de gurna pe care va trebui sa il fac cumva,apa urca pe bordajul barcii pana la copastie de unde e proiectata in lateral ca o fantana arteziana.nu stiu cat ma franeaza chestia asta nu cred ca semnificativ dar e enervant.

diles

legat de consum, cu motorul suzuki 20 injectie nou a iesit un consum de 3,5 lh,calculat dupa hourmetru si cat am alimentat,eu zic ca e bine