Pret corect velier 22 picioare

Creat de calin1967, August 28, 2017, 11:46:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calin1967

Salut. Am constatat ca anul asta am dat la apa o singura data velierul meu de 22 de picioare din Mangalia si ma bate gandul sa il vand. Care vi se pare pretul corect pentru el? Interiorul e refacut, fibra vopsita, lemnaria reconditionata, instalatia electrica refacuta, tras prize de 12v si adaptoare USB, lumina cu led, la exterior are vopseaua cu care l-am cumparat, nu e in stare perfecta dar nici nu e jale greementul e ok, are un genovez mare si o randa un pic mai mica decat ar trebui dar in stare buna, rollfock, derivor rabatabil, neinmatriculabila (sub 7m), baterie cu gel, ar mai trebui facute mici reparatii de genul lemnul de sub eche care ar trebui tras in fibra sau mesterit un gratar, montat senzorul de viteza vantului, wattmetrul(nou) si voltmetrul. Motor Honda BF4.5 in 4 timpi cu circuit de incarcare in stare foarte buna.
De asemenea are un peridoc inmatriculat de Mac Gregor, MMA 2000 kg.
Un prieten a vandut anul trecut un twin keeler de 21 de picioare cu 3000 euro (proaspat vopsit, motorul identic cu al meu dar mai carpacit, lasat de la 3500). Credeti ca 3000 euro e ok? De asemenea, la peridoc ma gandesc la 1200 euro. Multumesc pentru orice parere.

Dbr

Calin,esti cumva in weekend la Mangalia? Vreau sa vin sa o vad. Peridocul este tot in Mangalia?

ionitzady

Bine ca va adunati in Mangalia cand eu abia am plecat  :'(.  Nu am vazut nici-un fanion Cap Compas fluturand .
  Calin vanzare buna i-ti doresc .

calin1967

Bogdan, n-am inca un program pentru weekend... hai sa vorbim la telefon
Multumesc de urare Ionitzady

Geana81

Salut, si in primul rand scuze Calin ca iti utilizez topicul pentru o prima parere si sa accesez cateva informatii. Ai dat barca ?
  Ce spuneti de https://www.olx.ro/oferta/leisure-23-sl-1980-ID9C1al.html

Imi caut de ceva vreme un velier, si de ceva timp o tot vad pe asta pe olx, o stiti?

Eu sunt marinar si de vreo 2 zile imi tot pierd carturile si atentia pe topicurile de aici, ce lectura placuta si mod inedit de a culege informatii!

Pasiunea pentru vele o am de pe la 20 de ani de cand ne am dat prima data cu iola pe Siutghiol cu practica de la ANMB. dupa care cu un prieten cu a lui barca de lemn(7m si cred ca vreo 7t):)) construta de bunicul lui ne am tot dat pe lac.

  Acum cred ca e vremea sa trec la urmatoarea etapa. Pentru inceput mi-am inchiriat o barca in Mai in Grecia sa vad cum e , si tot caut disperat un daysailer pe mai toate siturile. Nu am reusit sa ma hotaresc la ceva anume inca . Recomandari ? (Maxim 8k€ , motor inboard, fara cine stie ce veleitati de sportiva)

O zi buna si vant din pupa.
Va salut acum de pe un 300m cu suprafata velica de 6300m2 de prin Indian
Cu stima
Razvan

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Dbr

Salut. Calin din cate stiu a dat barca demult!

bluenote

Geana81: pretul pt acel Leisure nu pare disproportionat fata de alte barci identice, construite prin anii 80. Eu am analizat mult perspectiva de a achizitiona un velier de pana in 5000 euro din UK, dar am ales pana la urma un Shetland motorizat, pe care l-am restaurat (n-aveam bani sa tin un velier intr-o marina romaneasca pt cateva iesiri pe an).  Eu tindeam spre veliere cu chila oceanica, gen Hurley22, dar pe forumurile din UK, multi cunoscatori apreciau Leisure-ul pt confort si calitatile lui la navigatie costiera. Uite mai jos un link cu barci Leisure de pana in 5000 lire sterline, ca sa ai cu ce compara. Reseteaza selectia mea, pune limita de bani pe care esti disponibil sa-i cheltui si vezi ce rezultate iti intoarce site-ul. Macar asa, pt informare. Bafta !

https://www.boats24.com/sailboat.php#text=Leisure+(GB)&cur=GBP&pab=500&pbis=5500

ghrt

Salut! Nu e velă ca diesel-ul, nu? :))

Galadriel are un motor outboard, bun pentru manevre şi pe ape liniştite, dar nu pentru marşuri pe mare. O poţi vedea în marina Limanu, lângă Mangalia.
Eu am exact acelaşi model de barcă (Leisure 23SL), dotată pentru ieşiri mai lungi. Nu este de vânzare dar dacă vrei să ieşim la o plimbare eşti binevenit.

Cu 8k€ îţi poţi cumpăra barcă din UK, cum vrei, livrată în România rutier. Deşi ar fi mai frumos să o aduci pe apă :) sunt în mod sigur marine mai ieftine pe drum, unde poate avea domiciliul sezonier, şi la banii ăştia nu te îngrijorezi aşa de mult pentru ea.

Pentru Leisure şi bărci britanice în general cel mai bun site mi se pare Apollo Duck.

Geana81

Va multumesc pentru raspunsuri!
Nu am reusit sa iau multe informatii de la vanzator , nici macar ceva mai multe poze. Ce am inteles este ca "are statie si wc". Referitor la transportul pe sosea m am linistit rapid :)). 6k fara taxe -pt o alta barca dar mi am facut o imagine .
  Dupa care sunt velele care din pozele existente pe olx par uzate. Un set de vele 1300€
http://resensails.eu/sail-prices-leisure-23
  Cand o sa ajung acasa o sa ma duc sa vad barca la Limanu.
Un weekend placut

Cu stima,
Razvanhttp://cloud.tapatalk.com/s/5a75ad09cc456/ASDFC4.PDF

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Geana81

Citat din: Geana81 din Februarie 03, 2018, 02:45:27 PM
Va multumesc pentru raspunsuri!
Nu am reusit sa iau multe informatii de la vanzator , nici macar ceva mai multe poze. Ce am inteles este ca "are statie si wc". Referitor la transportul pe sosea m am linistit rapid :)). 6k fara taxe -pt o alta barca dar mi am facut o imagine .
  Dupa care sunt velele care din pozele existente pe olx par uzate. Un set de vele 1300€
http://resensails.eu/sail-prices-leisure-23
  Cand o sa ajung acasa o sa ma duc sa vad barca la Limanu.
Un weekend placut

Cu stima,
Razvanhttp://cloud.tapatalk.com/s/5a75ad09cc456/ASDFC4.PDF

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
https://m.boat24.com/en/sailboats/etap/etap-23-mit-innenborder-ohne-trailer/detail/298455/#quickaccess
Ce inseamna ohne trailer ? Are sau nu are peridoc ?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


ghrt

"Ohne" inseamna "fara", din câte stiu, dar probabil ca o să poţi imprumuta sau inchiria unul. Etapul 23 se poate tracta cu o masina relativ obisnuita. Radu are la Limanu un Etap 23i pe care şi-a adus-o pe peridoc din Olanda, cu maşina lui.

Adusul Rebekăi, un Leisure 23SL, pe TIR într-un transport grupat cu o maşină m-a costat 1650€ +300gbp echiparea de drum şi macaraua la expediere+150€ macaraua la destinaţie. Galadriel a fost adus de owner cu un peridoc cumpărat separat, care a costat ceva mai mult din cauza tonajului (barca are intre 2 si 2.5 tone). 6000€ nu are cum să coste decât dacă e uşor agabaritică, pe când L23 are lăţimea de 2.39m şi intră fără probleme pe TIR, se închid şi prelatele pe lateral şi tot mai rămâne spaţiu. Sunt totuşi maxim 2500km.

Pentru vele de Leisure poţi să întrebi la Quay Sails. Au o mică reducere pt membrii Asociaţiei Ownerilor de Leisure. Eu mi-am comandat acum o cruising chute de 30mp de la Crusader Sails şi m-a costat 471 GBP, incluzând 26GBP transport în UK. Mai adaug vreo 25€ ca să o aduc în România.
Poţi să găseşti SH în stare bună pe eBay. Dacă ai noroc, super ieftin. Iar acum o săptămână era un tip care a scos la vânzare un set complet de vele de L23 pe grupul Asociaţiei de pe Facebook.