Balustrada de protectie velier

Creat de Sandpiper, Octombrie 24, 2017, 06:42:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sandpiper

Salutare tuturor!

Am reusit sa imi trimit micul velier in tara in week-end. Este in siguranta in curtea unui prieten din Constanta.
Vreau sa montez o balustrada de protectie pe laterale. Eventual din cablu de inox acoperit cu pvc. Am gasit cateva variante. Nu gasesc insa acele picioare si siteme de prindere pentru ele.

Are cineva idee unde se pot gasi aceste accesorii?
Daca le cumpar din Suedia ma costa cam cat am dat pe barca...


Multumesc anticipat pentru orice raspuns.


Florio

Citat din: Sandpiper din Octombrie 24, 2017, 06:42:31 PM
Salutare tuturor!

Am reusit sa imi trimit micul velier in tara in week-end. Este in siguranta in curtea unui prieten din Constanta.
Vreau sa montez o balustrada de protectie pe laterale. Eventual din cablu de inox acoperit cu pvc. Am gasit cateva variante. Nu gasesc insa acele picioare si siteme de prindere pentru ele.

Are cineva idee unde se pot gasi aceste accesorii?
Daca le cumpar din Suedia ma costa cam cat am dat pe barca...


Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

Te referi la pontilii care se prind pe punte, sau doar la cheile de tachelaj care prind cablul de pontili ?
Pentru pontili, mânere și alte piese de inox, link-ul dat de Pelicanul e foarte bun.
Pentru celelalte accesorii care intră în categoria cheilor de prindere, am văzut chiar la Hornbach o panoplie cu diverse.

Sandpiper

Va multumesc mult pentru raspunsurile rapide.

Am nevoie de tot sistemul. Nu am absolut nimic pe laterale.
O sa ma uit pe acel link. Nu stiam de acest magazin.
O seara buna!

pelicanul

@Sandpiper

Am cautat acum prin forum si nu am dat de barca ta. Spune-ne si noua cum arata, ce barca e si eventual pune si doua poze...  :)

Sandpiper

O sa urc niste poze actualizate cu prima ocazie cand ajung in tara.
Momentan atasez ce am gasit prin telefon.

Barca si peridocul au fost restaurate de mine personal fara sa am experienta in domeniu. Am avut doar cativa prieteni suedezi care m-au sfatuit.

Barca este un velier micut Sandpiper 565 foarte popular in Canada si mai putin intalnit in Europa.
Am ales aceasta barca pentru ca sunt incepator in adevaratul sens al cuvantului si barca este foarte usor transportabila pe un peridoc datorita chilei mobile si pretul a fost unul foarte bun.
Panzele sunt in stare buna spre foarte buna si este echipata si cu un motor Yamaha de 5CP.

Barca o sa stea in Constanta si cu siguranta va voi deranja cu intrebari referitoare la marine din zona, si alte detalii care ar putea sa fie de ajutor pentru un incepator in ale sailing-ului.


pelicanul

Frumoasa barcuta, sa o stapinesti sanatos.
Eu nu as pune  balustrada, barca e prea mica. Eventual o bucata de cablu inox cu intinzator intre coltul balconului prova si port-sart sau un ochet amplasat ceva mai in fata (vezi linia neagra din poza atasata).
In rest, ai acel tin'te bine pe cabina si vor mai fi sarturile (atunci cind ai catargul ridicat) de care poti sa te tii cind mergi spre prova.
Daca vrei, mai poti adauga un toe rail care, asa cum ii spune si numele, impiedica alunecarea piciorului in afara puntii. Este un profil de aluminiu cu gauri din loc in loc, amplasat pe marginea puntii.
Bineinteles, orice gaura data in punte trebuie izolata bine cu chit Sikaflex bagat sub piesa care se insurubeaza. Si nu strica deloc niste saibe foarte late sau placute din aluminiu bagate pe interior la fiecare surub.
Ca porturi in zona Constanta iti recomand cu caldura lacul Siutghiol, la Pinguin in Mamaia sau in zona clubului Electrica din sudul lacului. In ambele locuri poti lasa barca la geamandura toata vara cu un pret acceptabil.

Sandpiper

Multumesc pentru sfaturile utile.

Din lacul Siutghiol se poate trece cumva in mare? Exista vreun canal sau ceva de genul?

Parca nu as tine barca numai pe lac.

Gabytzu

 Salut!

Lacul Siutghiol nu are legatura cu marea .

timberland0910

Asa ceva vrei sa pui?   Barca din poze are 4.9 metri lungime

Florio

Citat din: pelicanul din Octombrie 25, 2017, 02:19:59 PM
Frumoasa barcuta, sa o stapinesti sanatos.
Eu nu as pune  balustrada, barca e prea mica. Eventual o bucata de cablu inox cu intinzator intre coltul balconului prova si port-sart sau un ochet amplasat ceva mai in fata (vezi linia neagra din poza atasata).
In rest, ai acel tin'te bine pe cabina si vor mai fi sarturile (atunci cind ai catargul ridicat) de care poti sa te tii cind mergi spre prova.
Daca vrei, mai poti adauga un toe rail care, asa cum ii spune si numele, impiedica alunecarea piciorului in afara puntii. Este un profil de aluminiu cu gauri din loc in loc, amplasat pe marginea puntii.
Bineinteles, orice gaura data in punte trebuie izolata bine cu chit Sikaflex bagat sub piesa care se insurubeaza. Si nu strica deloc niste saibe foarte late sau placute din aluminiu bagate pe interior la fiecare surub.
Ca porturi in zona Constanta iti recomand cu caldura lacul Siutghiol, la Pinguin in Mamaia sau in zona clubului Electrica din sudul lacului. In ambele locuri poti lasa barca la geamandura toata vara cu un pret acceptabil.

Sunt de aceeași părere cu Pelicanul, la dimensiunea asta a bărcii, fixarea unor pontili nu merită efortul. Și nici perforarea punții.
În momentul când ridici arborada, vei vedea că e destul de încărcată (barca), iar punctele de sprijin când mergi pe barcă sunt suficiente.
Chiar și bordura metalică ce se montează pe copastie, devine mai mult o sursă de zdrelit degete decât un sprijin folositor. Aceasta e prezentă la bărci ceva mai măricele, care au spațiu suficient de trecere pe lângă copastie. Totodată e utilizabilă pentru a prinde diverse raiuri de punte, pentru dispozitive Barber sau alte accesorii necesare.
Dar încă o dată, montajul nu e simplu iar perforarea punții .... eu aș evita-o pe cât posibil.

Florio

Citat din: timberland0910 din Octombrie 26, 2017, 09:43:32 AM
Asa ceva vrei sa pui?   Barca din poze are 4.9 metri lungime

Exemplul perfect pentru a ilustra redundanța și slaba concepție :)

timberland0910

Citat din: Florio din Octombrie 26, 2017, 09:58:53 AM
Exemplul perfect pentru a ilustra redundanța și slaba concepție :)

Asa a gandit-o italianul , probabil din cauza asta prietenul meu a vandut-o cu doar 3000 lei 😊

Sandpiper

Citat din: timberland0910 din Octombrie 26, 2017, 09:43:32 AM
Asa ceva vrei sa pui?   Barca din poze are 4.9 metri lungime

Nici chiar asa...Nu vad rostul la inaltimea aia..

Sandpiper

Citat din: Florio din Octombrie 26, 2017, 09:54:55 AM
Sunt de aceeași părere cu Pelicanul, la dimensiunea asta a bărcii, fixarea unor pontili nu merită efortul. Și nici perforarea punții.
În momentul când ridici arborada, vei vedea că e destul de încărcată (barca), iar punctele de sprijin când mergi pe barcă sunt suficiente.
Chiar și bordura metalică ce se montează pe copastie, devine mai mult o sursă de zdrelit degete decât un sprijin folositor. Aceasta e prezentă la bărci ceva mai măricele, care au spațiu suficient de trecere pe lângă copastie. Totodată e utilizabilă pentru a prinde diverse raiuri de punte, pentru dispozitive Barber sau alte accesorii necesare.
Dar încă o dată, montajul nu e simplu iar perforarea punții .... eu aș evita-o pe cât posibil.

Multumesc mult Florio. Renunt la idee :) Ideea era doar pentru a proteja diverse lucruri pe care le-as putea avea pe punte prova. Aici am vazut multe barcute care au un fel de plasa in zona aia laterala pana in zona intrarii in cabina.

Este adevarat ca se complica lucrurile. Nu vreau sa traversez Atlanticul cu ea :)). O voi folosi doar pentru divertisment, iesiri de o zi maxim 2 probabil.

Multumesc inca o data pentru sfaturile utile si poate avem ocazia sa ne vedem si pe apa candva.

// Ionut