Webb Chiles

Creat de florin13nicanor, Iulie 29, 2011, 09:28:06 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

florin13nicanor

www.inthepresentsea.com.  Cateva din cartile lui Webb Chiles in format pdf . Lectura placuta dragilor!

Vali

Despre Webb Chiles stiu ca a incercat sa termine circumterra intr-o barca deschisa, drascombe lugger, dar n-a finalizat actiunea. Mai multe detalii in articolul lui Dudley Dix despre circumnavigatia lui Anthony Steward: http://www.dixdesign.com/steward.htm

"Webb Chiles attempted a few years earlier to sail around in an open boat, a Drascombe Lugger. He did not complete the trip, finally stopping at Gibraltar, if I recall correctly. He was quoted at the time as saying that only the easy part was left so it was no longer a challenge. Whatever his reasons, he left the challenge open for others such as Ant."

Problema e cum cei de la RYA au pus ulterior conditii (barca deschisa trebuia sa aiba un parapet pe toata copastia, ceea ce o facea de-a dreptul nesigura), pentru a se asigura ca recordul lui Chiles ramane nedoborat  :-[.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

florin13nicanor

Da, stiu Vali . Dar oricum e ceva frumos de citit . Parerea mea......

Vali

Daca are cineva de vanzare niste timp, tare as fi curios sa cumpar :D, poate asa reusesc sa citesc si ce ne-a pus Florin aici. La mine maine incepe inca o pauza despre care spunea Florio :P, plec la Cluj sa vad ce stricaciuni a mai facut neamtu' tigan la motocruiserul Mantau, asa ca Gigi & Kiru, here I come guys  :o.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

florin13nicanor

Imi pare rau Vali...  Am vrut sa fiu baiat fain. Nu vreau sa va deranjez. Lucru bun! Vacante placute! Sau orice va doriti....

Vali

Eu stiu ce baiat fain esti Florine, si daca te-am suparat cumva, imi cer scuze si ma fugaresti cu prima ocazie :D. N-am vrut decat sa zic ca sunt asa de aglomerat cu treaba, incat taaaare mi-as dori sa gasesc o bucatica de timp sa citesc pe indelete din linkurile interesante pe care ni le-ai postat.
Oricum, din primul link, cu danezul care a plecat in Tahiti, am apucat sa citesc mai multe capitole, tipul era de varsta mea cand si-a dat seama ca traieste "in gol", si si-a luat lumea in cap. Eu propun ca dupa ce mai citim, sa mai scriem o parere-doua, ca un scurt comentariu literar :). Inca o data, scuze de neintelegere Florine  :-*.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Levy


florin13nicanor

Vali draga, cum sa ma supar?! Mesajul era mai mare dar mi-a picat netul in Grecia......Am ajuns in Hunedoara acum o ora si pot sa-va scriu din nou. Nu m-am suparat si nu ma supar asa repede. Deci nici o neintelegere intre noi. Si da, ai dreptate eu am mai mult timp liber. De fapt pot sa-mi iau liber cand vreau. Bafta multa tuturor !

cristizz

Citat din: Vali din Iulie 29, 2011, 10:32:16 AM
Despre Webb Chiles stiu ca a incercat sa termine circumterra intr-o barca deschisa, drascombe lugger, dar n-a finalizat actiunea. Mai multe detalii in articolul lui Dudley Dix despre circumnavigatia lui Anthony Steward: http://www.dixdesign.com/steward.htm

Cum spunea Tanti Lina: ,,Vezi maica daca n-am citit cartea cand am fost mica? Acu' am vazut filmu' "

Anthony Steward, Around Alone in an open boat