Lacul Paltinu

Creat de shindo71, August 15, 2011, 08:28:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

shindo71

Pentru iubitorii de munte dar si de ape recomand lacul Paltinu. Eu , Adrian si veteranul in "caiaceala" Daniel, am batut in lung si lat tot lacul. Pozele le gasiti la adresa https://picasaweb.google.com/114924970452571083098/PaltinuAugust2011?authkey=Gv1sRgCJWjvpyG3aqZ4AE#

Florio

Foarte fain lacul, un lac limpede si rece, de munte, strajuit pe o parte de pajiste si pe cealalta de stanci si padure care sta sa pice in apa ( cel putin acolo unde am hoinarit eu :) )

E lacul unde am incercat cel de-al treilea caiac gonflabil nou-nout, Lagoon 2,  si a trebuit sa ma intorc inainte de a-mi termina tura,  fiindca sasaia ca o gasca cu boboci :)

Cat despre vechiul tovaras de caiaceala  Daniel , pot spune tot ca un amuzament ca anul trecut la TID l-am salutat cu "Hallo " crezand ca e un neamt . Cred ca m-a luat de nebun, lucru usor de inteles dealtfel :D

tiganusmc

Locatia este superba , spun asta si pt ca am copilarit in zona dar nu trebuie sa lipseasca vesta de salvare !!
Fishing cheaper than therapy

Vali

O locatie la fel de superba, dar ceva mai la est, este lacul Maneciu, pe drumul spre statiunea Cheia. Am fost acolo de cateva ori acum cativa ani, este unul din putinele baraje tip "dig" de la noi, insa nu stiu daca nu e cumva interzis accesul cu barci nemotorizate, de tip caiac, canoe etc. Peisajul e paradisiac, si la vremea respectiva locul era destul de liber de grataragii sau alti manelisti :). Daca stiti mai multe, scrieti-ne si noua, fiindca lacul Maneciu e unul din cele mai frumoase lacuri de acumulare pe care le-am vazut.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dan dragos

lacul maneciu este lipsit de manelisti si grataragii deorece accesul pe parte cu soseaua care ajunge la cheia este foarte dificil desi in ultimul timp s-au mai facut niste lucrari de amenajare a drumului si s-au mai croit intrari dar oricum nu ajung la lac (ne-am chinuit si noi odata vre-o ora sa ajungem la masina cu toate angaralele, am cuplat fata si am reusit).
in schimb se poate traversa pe baraj si accesul la apa este mai facil pe parte cealalta - valea telejenelului -  care este f. misto. aici exista si un un drum care urmareste conturul lacului dar nu foarte aproape de apa. sunt zone f frumoase si pentru plimbari cu piciorul.
se poate intra cu barci fara motor dar ca intotdeauna in romanica se mai gaseste cateodata un gica patron - asta este de baraj -care mai are ceva de comentat.
din punct de vedere al pescuitului lacul este administrat de o asociatie din ploiesti care permite accesul cu barcile fara motor termic  ???

mai exista un drum care permite accesul la niste catune aflate aproximativ visazi de baraj dar nu stiu pe unde sunt accesibil. avantajul acestui drum este ca permite accesul chiar pe intinsura de vizavi de baraj. o sa ma interesez daca este cineva interesat

Citat din: Florio din Februarie 16, 2012, 05:29:09 PM
Foarte fain lacul, un lac limpede si rece, de munte, strajuit pe o parte de pajiste si pe cealalta de stanci si padure care sta sa pice in apa ( cel putin acolo unde am hoinarit eu :) )
sa vezi pe untra teleajenul in lac stanci  :)

@vali
acolo ai fost cu motorul ?

Florio

Citat din: Vali din Februarie 17, 2012, 02:40:10 PM
O locatie la fel de superba, dar ceva mai la est, este lacul Maneciu, pe drumul spre statiunea Cheia. Am fost acolo de cateva ori acum cativa ani, este unul din putinele baraje tip "dig" de la noi, insa nu stiu daca nu e cumva interzis accesul cu barci nemotorizate, de tip caiac, canoe etc. Peisajul e paradisiac, si la vremea respectiva locul era destul de liber de grataragii sau alti manelisti :). Daca stiti mai multe, scrieti-ne si noua, fiindca lacul Maneciu e unul din cele mai frumoase lacuri de acumulare pe care le-am vazut.

Am fost tot cu caiacul pe lacul Maneciu si pot sa confirm spusele lui Dan . Eu am mers cu masina pe dig, pana in celalalt capat, unde erau cativa pescari si evident cativa tineri din zona, cu gratarele. Lacul fiind mai scazut, a fost o usoara problema sa lansez caiacul, dar am reusit relativ usor, zona fiind mai stancoasa. Pe lateralele lacului, cand apa se retrage e imposibil sa lansezi o ambarcatiune din cauza stratului de namol ramas pe o lunga portiune. Dar asta e valabil la orice lac de acumulare.
In rest, n-am vazut pe nimeni sa vocifereze impotriva barcilor.

Florio

Citat din: dan dragos din Februarie 17, 2012, 06:45:54 PM


sa vezi pe untra teleajenul in lac stanci  :)



Fost, vazut, padelat, placut mult. :)
Totodata mai am amintirea unui front atmosferic dens, negru, care s-a apropiat cu viteza printre versanti, de mi s-a facut parul maciuca, fiind pe mijlocul lacului, cu jumatatea insarcinata :) . Ocazie cu care m-am apropiat de performante tip Simionov & Patzaichin , din exces de adrenalina : sarea apa din padela ca din furtunul pompierilor. Se facuse caiacul, salupa :)
   

Vali

@Dan Dragos: am fost prima oara la Maneciu pe vremuri, intr-o excursie cu scoala, apoi cu motorul, cu ocazia Motor Rock 2004 (prima intrunire moto de la Bucov). In anii urmatori am mai fost de cateva ori cu motorul, si de cateva ori cu masina cu familia. Oricum, stiu drumul spre baraj foarte bine, iar locul in ansamblu mi s-a parut unul din cele mai pitoresti intre celelalte lacuri de acumulare (nu putine) pe care le-am vizitat. Fara mizerie, fara manele, iar localitatea Maneciu de Sus inca mai pastreaza ceva din farmecul arhaic al satelor romanesti de la poalele muntelui.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

#8
Atat Paltinu cat si Maneciu sunt administrate de Asociatia Penes Curcanu' si se poate intra cu barcile ... fara motor termic .Din pacate ,Paltinu , in week-end-urile de vara, este plin de manelisti !
Fishing cheaper than therapy

corsarul

Confirm cele spuse de "tiganusmc"...si mai e' ceva : MIZERIE !!!!!...multa mizerie !  :(

alex doaga

noi am fost pe paltinul anul trecut, intr-o zi cu vant si ploaie...
nu era lume, iar la ce vant era trebuia sa fim atenti la manevrele in trapez, pentru ca se termina lacul prea repede.
cu spinnakerul in lungul lacului mergeam destul de repede.
din pacate la iesirea la sosea, cu tot 4x4 pe redus la masina, tot am reusit sa lovim spatele barcii...asa ca nu stiu daca mai vreau sa stau sa repar la barca iar.....

pe apa, insa, ne-a placut