Ajutor BARCA FURATA

Creat de republicii, Septembrie 21, 2018, 10:08:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

republicii

Salut colegi forumisti! Cer ajutor si pe aceasta cale deoarecu in jurul datei de 17-18 sept mi-a fost furata barca din curte mai precis din garaj cu peridoc cu tot model Hammermeister Starlet motor Suzuki 65 DT peridoc albastru cu role negre si triple led.Multumesc anticipat pentru orice veste.

Florio

Ticăloși și inconștienți!
Odată postat aici și pe Barcaholic, anunțat la Poliție, postat pe Facebook la cele două grupuri de "Bărci, motoare", hoții nu vor avea nici o șansă de a ascunde sau valorifica barca.
Nu vor exista în țara asta pescari sau barcagii care să nu afle de furt.

bobinuta

Citat din: republicii din Septembrie 21, 2018, 10:08:14 PM
in jurul datei de 17-18 sept mi-a fost furata barca din curte mai precis din garaj cu peridoc cu tot
Regret sa vad ca exista si astfel de ticalosi! Totusi, nu cred ca vor ajunge prea departe. Sper sincer sa va recuperati echipamentele si pungasii sa infunde gherla.
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

ss

90% din barcile din Romania sunt in sud si sud/est, dar n-am auzit ca pe acolo s-a inventat hotia, decat din surse ardelenesti demne de incredere... s-au nu...  :o

Intersect

Citat din: republicii din Septembrie 21, 2018, 10:08:14 PM
Salut colegi forumisti! Cer ajutor si pe aceasta cale deoarecu in jurul datei de 17-18 sept mi-a fost furata barca din curte mai precis din garaj cu peridoc cu tot model Hammermeister Starlet motor Suzuki 65 DT peridoc albastru cu role negre si triple led.Multumesc anticipat pentru orice veste.

  Salut Catalin si imi pare rau ca sa aud asta.Cum naiba au intrat fara sa vada nimeni stiu ca ai destui vecini in jur si casele sunt apropiate.
Chiar nu a auzit nimeni?
Born to fish,forced to work!!!

republicii

Salut tuturor! Chiar nu imi vine sa cred nici acum cand am intrat in curte si am gasit garajul gol,ramnicu Valcea nu este un rai al barcilor cred ca se pot numara pe degetele de la o mana,barca era ridicata cu chingi in tavan ca lucrasem la peridoc schimbasem rolele,au intrat au pus barca pe peridoc nu stiu cum ca eu ma chinuisem o zi sa o ridic cu cricuri au legat-o si au deschis poarta au plecat si au inchis frumos poarta la loc.Politia vizioneaza camerele de la toate iesirile sper sa aflu ceva,nici ei spun ca nu au mai intalnit atata tupeu.Apropo aveam si un caine ,a disparut si el.Cred ca au filat cateva zile si au vazut ca lipseam si au actionat.

bobinuta

Citat din: republicii din Septembrie 22, 2018, 07:58:33 PM
Apropo aveam si un caine ,a disparut si el. Cred ca au filat cateva zile si au vazut ca lipseam si au actionat.
Cainii nu dispar pur si simplu. Depinde de caine si de atasamentul /devotamentul fata de stapani si habitatul pe care il pazeste. Daca era prea social, atunci e posibil. Daca era caine de paza sau unul antrenat sa reactioneze la straini, atunci au actionat ca la carte.  Asta ar fi trebuit sa se soldeze cu scandal si vecinii sa fi auzit ceva, cu exceptia cazului in care cainele a fost anesteziat sau din pacate, ucis inainte de lovitura. Nu vad de ce ar fi facut sa dispara cainele daca l-ar fi anesteziat in vreun fel sau altul. Daca l-au ucis, e mai probabil ca au vrut sa scape de cadavru pentru a zadarnici operatiunile de identificare a modului de operare (se pot trage concluzii pretioase si din modalitatea in care s-ar fi descotorisit de bietul animal). Politia ar trebui sa faca cercetari mai amanuntite si pentru asta, asa ca aveti grija sa discutati problema.

E mai probabil ca au actionat la pont, mai ales daca spuneti ca exista putini posesori de barci in zona.
Ma intreb cum ar putea sa scape de barca, cine ar cumpara-o. Peridocul sa zicem ca vor reusi sa-l instraineze sau daca sunt niste ageamii, sa-l transforme in fier vechi. Motorul, poate ajunge in orice loc si in orice fel. Dar barca ?! Sunt intrebari pe care trebuie sa le ridicati politiei, in afara de amanuntele pe care deja probabil ca le-ati discutat.

Tineti-ne la curent, cred ca fiecare forumist de aici isi doreste sa-i vada la bulău pe nemernicii aia !

Cu stima,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

crysty

Ciudata si urata intamplare cu furtul barcii din garaj. Am mai auzit ca s-ar mai fi furat motoare de pe barci aftlate in garaje, dar barca cu tot cu peridoc si motor......NU. Am tot citit si rascitit topicul asta, inca nu-mi vine sa cred, dar va fi greu sa-ti recuperezi barca, si de ce spun asta;
- barca era inmatriculata in afara si nu in RO - cel putin eu asta am vazut
- la granite cand treci cu masina si remorca ti se cer actele masinii si nu ale remorcii - nu stiu in cazul barcilor daca se cer acte de provenienta la iesire
- cand cautam barca gaseam multe barci fara acte la vanzare si unele chiar cu peridoc fara acte si automat neinmatriculat.
- stii cum este organu' (am trait gustul amar sa-mi fie sparta casa iar domnii cu caschete ziceau ca sa-i prind eu sai anunt pe ei ca apoi stiu ei ca sa faca; dar sa nu-i bat pt ca apoi ma baga pe mine la nu stiu ce articole) Nu cred ca au mai evoluat din acel stadiu ba chiar dimpotriva.
Cum spuneau si ceilalti pe forum, facand public furtul, toti cei in cautare de barci vor fi avizati.
Pentru a putea pune la lucru organu' ai nevoie de cineva "mare" care sa-i mobilizeze (VIP) pentru ca numai pentru ei se mobilizeaza.
Cea mai buna treaba este mediul online.
Treaba cu cainele induce o actiune premeditata. Trebuie sa iti fie foarte greu sa suporti toate astea - furtul si lipsa cainelui.
Daca cainele nu a fost omorat va veni acasa mai tarziu; pacat ca nu va putea sa povesteasca ce si cum si cine.
O alta treaba de-a noastra este referitoare la vecini - chiar daca vad sau aud ceva nu se baga din cauza consecintelor posibile - reminiscenta din timpurile trecute.
Bate fierul cate cald!


Florio

Inițial am avut tendința de a crede că în furt e implicat un cunoscut.
Acum, aflând despre câine, sunt şi mai convins.
Eu cred că vor fi prinşi, o barcă e greu de ascuns într-o comunitate aşa restrânsă, iar peste graniță nu-i văd s-o scoată.

Spinoza

Stimate domn, daca imi ingadui un sfat:
- Pune pozele pe FB cu rugamintea de a le distribui.
S-au gasit biciclete procedand astfel, dar'mite o barca.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Intersect

Citat din: Spinoza din Septembrie 23, 2018, 08:48:17 AM
Stimate domn, daca imi ingadui un sfat:
- Pune pozele pe FB cu rugamintea de a le distribui.
S-au gasit biciclete procedand astfel, dar'mite o barca.
Neata, le-am pus si eu pe 3 grupuri cu acceptul lui Catalin care nu are Facebook,te rog distribuie si tu. Cătălin 0742 282 332
Born to fish,forced to work!!!

bobinuta

Buna dimineata,
Am pus si eu un anunt cu privire la furtul sesizat, pe forumul spinningclub.ro :
https://spinningclub.ro/threads/ajutor-barca-furata-rm-valcea.1885/#post-53663

Sper ca infractorii sa fie prinsi cat de curand!
Cat despre "sa nu-i bati, ca o patesti"... va pot spune ca e o chestie de alegere personala.
Daca infractorii sunt prinsi de catre o alta gasca suparata pe ei, care le-a frant oasele si i-a facut sa marturiseasca si ce n-au furat... atunci politia nu va avea nimic de comentat.  ;)
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

kama3

 Prin oras nu sunt camere? Nu conteaza daca ale primariei sau private.
Incearca pe o raza de cateva sute de metri sa cauti camere(magazine, benzinarii, bancomate, supermarchete, etc.
Ia o harta, fa un cerc in jurul garjului, apoi vezi ce stazi ai in apropiere. Mergi pe aceste străzi si uite-te dupa camere, apoi vorbeste cu cei care le au sa-ti dea inregistrarea. Daca sunt de buna credinta oamenii te ajuta pe principiul ca li se poate intampla si lor.
Misca-te repede pentru ca inregistrarile nu se tin f multe zile.
Daca barca a fost agatata de masina si se poate identifica nr de inmatriculare, atunci ai f mari sanse sa gasesti si hotii.
Nu mai folositi caini pentru paza. In zilele noastre cand exista atatea metode de neutralizare a unui caine sunt victime sigure ale hotilor. Mult mai eficiente sunt niste camere. Eu daca as avea nevoie sa pun camere as pune unele false la vedere si unele adevarate f bine camuflate si pe alte unghiuri decat cele fake.
Si daca te bate gandul sa ii capacesti pe hoti nu p face direct. Neveu sau prin interpusi..

Zodiac

Se pare ca tupeul acestor gunoaie nu mai are limite . Eu as printa niste anunturi pe hartie si as promite recompensa .
In primul rand le-as afisa in toate barurile de prin zona pentru ca acolo se stie TOT !
In al doilea rand as intreba toate batranele din zona , alea sunt mai eficiente decat camerele de luat vederi .
Nu te baza pe politie , pe aia ii doare in basca .
Succes in cautari !
PS - Ce rasa era cainele ?

UPDATE - am deschis subiect pe Crapmania !
https://www.crapmania.ro/forum/liber-la-discutii-f2/barca-furata-t58092.html

republicii

Citat din: crysty din Septembrie 23, 2018, 06:40:24 AM
Ciudata si urata intamplare cu furtul barcii din garaj. Am mai auzit ca s-ar mai fi furat motoare de pe barci aftlate in garaje, dar barca cu tot cu peridoc si motor......NU. Am tot citit si rascitit topicul asta, inca nu-mi vine sa cred, dar va fi greu sa-ti recuperezi barca, si de ce spun asta;
- barca era inmatriculata in afara si nu in RO - cel putin eu asta am vazut
- la granite cand treci cu masina si remorca ti se cer actele masinii si nu ale remorcii - nu stiu in cazul barcilor daca se cer acte de provenienta la iesire
- cand cautam barca gaseam multe barci fara acte la vanzare si unele chiar cu peridoc fara acte si automat neinmatriculat.
- stii cum este organu' (am trait gustul amar sa-mi fie sparta casa iar domnii cu caschete ziceau ca sa-i prind eu sai anunt pe ei ca apoi stiu ei ca sa faca; dar sa nu-i bat pt ca apoi ma baga pe mine la nu stiu ce articole) Nu cred ca au mai evoluat din acel stadiu ba chiar dimpotriva.
Cum spuneau si ceilalti pe forum, facand public furtul, toti cei in cautare de barci vor fi avizati.
Pentru a putea pune la lucru organu' ai nevoie de cineva "mare" care sa-i mobilizeze (VIP) pentru ca numai pentru ei se mobilizeaza.
Cea mai buna treaba este mediul online.
Treaba cu cainele induce o actiune premeditata. Trebuie sa iti fie foarte greu sa suporti toate astea - furtul si lipsa cainelui.
Daca cainele nu a fost omorat va veni acasa mai tarziu; pacat ca nu va putea sa povesteasca ce si cum si cine.
O alta treaba de-a noastra este referitoare la vecini - chiar daca vad sau aud ceva nu se baga din cauza consecintelor posibile - reminiscenta din timpurile trecute.
Bate fierul cate cald!
Salut!Multumesc pentru sfaturi.Barca este  inmatriculata in Ro GG-0174 ca si peridocul VL.07.TIE ca si paza aveam si alarma la casa si tot felul de senzori prin curte care aprindea lumini dar a oprit curentul si nu sa apropiat de casa,au venit chititi pe barca.