Veliere mici

Creat de MBG, Noiembrie 14, 2018, 11:00:02 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

MBG

Salut,
O comparatie interesanta a 6 veliere "mici si ieftine" :)
https://www.youtube.com/watch?v=CglG7gdlDkQ
LIfe is to short to stay on the dock!

pelicanul

Stiu că nu are nimeni de pe aici modelul acesta de barcă, dar manualul atașat are multe detalii care se potrivesc pentru orice velier mic. În plus, mai sînt două tabele cu reglaje rapide și comportarea bărcii în funcție de viteza vîntului.

Florio

Foarte interesant filmulețul cu cele 6 mici veliere.
Eu unul sunt încântat de potențialul bărcilor de 22' și dimensiuni asemănătoare.
Pe 31 decembrie am făcut ultima ieșire din Anul Pandemiei, pe Dunăre, cu un velier de 20' . Superb aranjament interior, ba chiar avea un roof care se ridica vreo 45 cm, pentru mai mult confort interior.
Totodată, un amic al nostru din Giurgiu, cel care lucrează bărci din lemn (Home Kayacs are nickname) și-a luat un mic velier de...15'. Adica 4.5m!
Și tot în ultimele zile din an, a ieșit cu el pe Dunăre, fiind foarte încântat de cum se mișcă el, cu vele.
Găsesc bărcile mici ca fiind foarte potrivite pentru apele, dotările și taxele României.
Raport maxim  distracție/costuri. Adica distracție 100% , costuri aproape zero. :)

Razvan Evergreen

Citat din: Florio din Ianuarie 05, 2021, 10:39:02 AM
Foarte interesant filmulețul cu cele 6 mici veliere.
Eu unul sunt încântat de potențialul bărcilor de 22' și dimensiuni asemănătoare.
Pe 31 decembrie am făcut ultima ieșire din Anul Pandemiei, pe Dunăre, cu un velier de 20' . Superb aranjament interior, ba chiar avea un roof care se ridica vreo 45 cm, pentru mai mult confort interior.
Totodată, un amic al nostru din Giurgiu, cel care lucrează bărci din lemn (Home Kayacs are nickname) și-a luat un mic velier de...15'. Adica 4.5m!
Și tot în ultimele zile din an, a ieșit cu el pe Dunăre, fiind foarte încântat de cum se mișcă el, cu vele.
Găsesc bărcile mici ca fiind foarte potrivite pentru apele, dotările și taxele României.
Raport maxim  distracție/costuri. Adica distracție 100% , costuri aproape zero. :)
Zice si de barca mea, in filmulet. Zice ca e bine.   8)

Razvan Evergreen

Veliere, mici si doua beri!!! Cine n-are variante, sa isi ia Varianta65
https://www.youtube.com/watch?v=kya4ryseYn0&t=1024s