TRECERE CU BARCA RO-SRB

Creat de bbl81, Decembrie 06, 2018, 11:58:23 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbl81

stie cineva sa imi explice daca am voie sa traversez Dunarea dinspre Romania, catre Serbia? Barca este inmatriculata pe Belgia.
daca da, ce documente am nevoie...etc
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

alin66

acum 3-4 ani m-am interesat si raspunsul a fost "doar prin punctele de frontiera " ; dar barca mea este inmatriculata pe ro ,cred ca trebuie intrebat pentru situatia cu barca pe belgia ,atat la politia de frontiera ro cat si la consulatul serbia

bbl81

deci trebuie sa anunt si politia de frontiera Romania, si dupaia direct la aia din serbia?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bradutzu

Dunarea este o apa internationala!
Te duci la PF, in cel mai apropriat port, iti faci formalitatile de iesire din tara, pleci in mars spre Serbia unde te prezinti la PF din port si faci formalitatile de intrare in Serbia. La intoarcere.......intuesti singur!
Sa auzim numai de bine!

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

deltasub

Dacă barca e inregistrata, trebuie trecut și pe la capitanie. Exemplu: Moldova Veche - Velico Gradiste sau Drobeta Tr.Severin -Kladovo

bbl81

Citat din: deltasub din Decembrie 16, 2018, 12:26:00 AM
Dacă barca e inregistrata, trebuie trecut și pe la capitanie. Exemplu: Moldova Veche - Velico Gradiste sau Drobeta Tr.Severin -Kladovo

daca e inregistrata? nu inteleg. este inmatriculata.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Florio

Citat din: bbl81 din Decembrie 18, 2018, 09:26:09 AM
daca e inregistrata? nu inteleg. este inmatriculata.

La asta se referă colegul nostru mai experimentat "Deltasub"-Vasile Antip. :)

Citat din: bbl81 din Decembrie 06, 2018, 11:58:23 AM
stie cineva sa imi explice daca am voie sa traversez Dunarea dinspre Romania, catre Serbia? Barca este inmatriculata pe Belgia.
daca da, ce documente am nevoie...etc

Sigur că poți tranzita Dunărea, către orice destinație dorești. Răspunsul general la întrebarea ta fiind:
ai nevoie de documentele bărcii, ale skipperului și ale echipajului, la astea se adaugă "crew list"-lista de echipaj cu funcția fiecăruia (pasager, skipper, etc...).
În documentele bărcii intră după caz, Carnetul ambarcațiunii, Permisul de navigație și formularul de inspecție periodică (aici e acel "după caz". Pe mare, Căpitănia le cere. Pe Dunăre și canale nu am auzit să le ceară).
Documentele skipperului sunt Permisul de conducător de ambarcațiune de agrement și actele de identitate.
Se completează acolo documentele de intrare, cu ultimul punct de frontieră vizitat și cu destinația.

bbl81

pai la 0 barca open de 5 mt, 4 ocupanti, eu sunt skiper..dar restul? ce functii? sotiile sunt functii?  :)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Florio

Citat din: bbl81 din Decembrie 18, 2018, 12:52:23 PM
pai la 0 barca open de 5 mt, 4 ocupanti, eu sunt skiper..dar restul? ce functii? sotiile sunt functii?  :)

De obicei dacă tu ești căpitan soția e amiral :)
Și dacă aude cum pui problema, nu te văd bine :D .

Citat din: Florio din Decembrie 18, 2018, 12:19:03 PM
"crew list"-lista de echipaj cu funcția fiecăruia (pasager, skipper, etc...).
"Pasager" sună destul de ok pentru ceilalți.

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

iris

apoi,tre sa treci prin  ecluze,atentie,la PF1  te limiteaza la lungimea catargului-sa nu fie mai mare de 10ml la romani si 9,5 ml la sarbi.
  Pe mine nu m-au lasat,desi am catarg de 9m,ziceai ca e ecluza lui tat-su,m-am luit cu el in gura si m-a pus sa-l dau jos,nu l-am dat si am renuntat.
  Iti tre o statie sa-i anunti ,in rest e cam ce zice Florio.
    Eu imi petrec mult timp intre PF1 si PF2,cunosc zona foarte bine,daca iti pot fi de folos cu ceva,cu cea mai mare placere.

bbl81

Citat din: iris din Ianuarie 06, 2019, 11:42:58 AM
apoi,tre sa treci prin  ecluze,atentie,la PF1  te limiteaza la lungimea catargului-sa nu fie mai mare de 10ml la romani si 9,5 ml la sarbi.
  Pe mine nu m-au lasat,desi am catarg de 9m,ziceai ca e ecluza lui tat-su,m-am luit cu el in gura si m-a pus sa-l dau jos,nu l-am dat si am renuntat.
  Iti tre o statie sa-i anunti ,in rest e cam ce zice Florio.
    Eu imi petrec mult timp intre PF1 si PF2,cunosc zona foarte bine,daca iti pot fi de folos cu ceva,cu cea mai mare placere.

multumesc Iris.
nu cred sa trec prin ecluza foarte curand,  am inteles ca este destul de scump, si in plus eu vreau sa trec de pe un mal pe celalalt al dunarii. daca cobor in aval, o pot duce pe perisoc, nu este cu vele.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

si in plus, imi e cam frica de ecluza...   ;D ;D
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"