veliere mici cu cockpit central

Creat de Don Basilio, Martie 03, 2019, 01:39:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Bogdan

Citat din: cristizz din Martie 08, 2019, 06:20:10 PM

Un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=iofO7izb1rw



Asta e modelul construit de tine? Si te ofereai sa imi faci si mie unul? La cum fuge pe apa sta familia legata cu 7 parame! :)
Poate sa o iau pe soacra-mea cu mine! :) :):)

cristizz

Este asemanator.
Asta are 8.5m al meu 7.85m.
Asta nu are standing headroom al meu are (undeva intre 1.8 si 1.85m in partea de mijloc a cabinei).

Despre vivacitate ... nu ma pronunt. Inca ...

Alex1958

La cat ma pricep eu la sailing aia e barca de curse - vezi suprafata velica, desi nu stiu daca exista curse ptr catamarane.
M-a plimbat un skipper cu un catamaran ceva (mult) mai mare - incapeam 4 familii, dar n-au fost senzatii din astea!
Clar nu este pentru croaziera cu familia, sau ai o familie mai speciala!

Intersect

Citat din: cristizz din Martie 08, 2019, 07:50:07 PM
Este asemanator.
Asta are 8.5m al meu 7.85m.
Asta nu are standing headroom al meu are (undeva intre 1.8 si 1.85m in partea de mijloc a cabinei).

Despre vivacitate ... nu ma pronunt. Inca ...
Salut Cristi,l-ati terminat?
Born to fish,forced to work!!!

Vali

Citat din: Bogdan din Martie 08, 2019, 07:22:43 PM
Poate sa o iau pe soacra-mea cu mine! :) :):)

Era unu' pe cruisers forum parca, spunea ca avantaju' la catamaran e ca poate sa-si tina soacra pe celalalt corp, la gospodaria ei adica. La care altu' ii raspunde "daca mi-as lua soacra pe barca, as lua-o doar ca sa o dau de haleala la rechini, si la intoarcere sa spun ca s-a imbarligat cu vreun negru in tarile calde" :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Bogdan

Niciodata nu m-am gandit la prima varianta. Doar la a doua. Chiar m-am gandit la un business de nisa pe asa ceva. Saula si sacul, sunt din partea casei. :) Oameni suntem, nu?! Nu bagam lumea la cheltuieli !

cristizz

Citat din: Intersect din Martie 08, 2019, 09:30:08 PM
Salut Cristi,l-ati terminat?

Ne apropiem: 2 coci, 2 punti, 2 paioluri, 2 oglinzi (deja fixate definitiv) si o carma. Mai am de facut modele si apoi matrite ca sa pot turna cockpitul si grinda de catarg. Au fost comandate velele, riggingul si hardware-ul.

O idee despre cum va arata: https://www.youtube.com/watch?v=21OLuVbnQHg

Intersect

Citat din: cristizz din Martie 08, 2019, 09:56:40 PM
Ne apropiem: 2 coci, 2 punti, 2 paioluri, 2 oglinzi (deja fixate definitiv) si o carma. Mai am de facut modele si apoi matrite ca sa pot turna cockpitul si grinda de catarg. Au fost comandate velele, riggingul si hardware-ul.

O idee despre cum va arata: https://www.youtube.com/watch?v=21OLuVbnQHg
Super tare.Abia astept ca sa o vad terminata.
Born to fish,forced to work!!!

Don Basilio

ploua cu informatii. multumesc baieti

Vali

Vasile, nu ne spui totusi si noua care-i motivul pentru care ai facut volta spre barcile cu cockpit central :)?
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Citat din: Vali din Martie 11, 2019, 07:16:05 PM
Vasile, nu ne spui totusi si noua care-i motivul pentru care ai facut volta spre barcile cu cockpit central :)?

Păi spusase Basilio, mai devreme :) . Motivul ar fi intimitatea.
Două cupluri ar avea ceva mai multă intimitate pe un velier mic, dacă acesta are interiorul delimitat de cockpit-ul central.
Părerea mea este ca întâi și-ntâi să intre într-un astfel de velier, ca să-i perceapă fizic aceste spații, pe care eu unul le văd prea mici pentru habitare. În același timp și senzația de intimitate este iluzorie, pe o barcă de 8-9m. Zgomote, vibrații, sforăit, pârțuri și altele caracteristice traiului la comun...vor fi în continuare comune. :D
Desigur nu și mirosurile. Dar cine doarme în minuscula cabină pupa, va avea nevoie de aerisire permanent deschisă. Habitaclul acela e un copârșeu :) .
De la 10m în sus, lucrurile se mai schimbă, odată cu proporțiile.
O mare atenție la traiul în comun, este la cabina strategică, numită "toaletă". Intimitatea spune că degeaba ai două spații distincte, dacă cei din pupa vin noaptea la prova, să pipi, să caca. Ori dimineața, când cei din prova dorm.

Catamaranul este o soluție elegantă, dar extrem de scumpă, pentru fondurile vizate.

Razvan Evergreen

Citat din: Florio din Martie 12, 2019, 12:36:53 AM
Păi spusase Basilio, mai devreme :) . Motivul ar fi intimitatea.
Două cupluri ar avea ceva mai multă intimitate pe un velier mic, dacă acesta are interiorul delimitat de cockpit-ul central.
Părerea mea este ca întâi și-ntâi să intre într-un astfel de velier, ca să-i perceapă fizic aceste spații, pe care eu unul le văd prea mici pentru habitare. În același timp și senzația de intimitate este iluzorie, pe o barcă de 8-9m. Zgomote, vibrații, sforăit, pârțuri și altele caracteristice traiului la comun...vor fi în continuare comune. :D
Desigur nu și mirosurile. Dar cine doarme în minuscula cabină pupa, va avea nevoie de aerisire permanent deschisă. Habitaclul acela e un copârșeu :) .
De la 10m în sus, lucrurile se mai schimbă, odată cu proporțiile.
O mare atenție la traiul în comun, este la cabina strategică, numită "toaletă". Intimitatea spune că degeaba ai două spații distincte, dacă cei din pupa vin noaptea la prova, să pipi, să caca. Ori dimineața, când cei din prova dorm.

Catamaranul este o soluție elegantă, dar extrem de scumpă, pentru fondurile vizate.
Pai si pe barca mea e intimidate si nu am cockpit central. Trei dorm si unul pipi cu o mana pe sart si una de ce vrea . E, mai sunt exceptii, la Rea poti sa ai cockpit-ul unde vrei. De yoghina nu scapi, adio intimidate!!! 8)

bluewave

Si la mie ...2 in , 2 out ...yoghina poate si in si out ...daca o tine ...

Sent from my D6503 using Tapatalk

"No Whistling on Board"

Don Basilio

cei care stau in pupa au ,,rinichi de spion,,