alti barcagii

Creat de dan dragos, Octombrie 14, 2011, 07:51:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dan dragos

salutare,
un gasit un forum al unor barcagii din america carora le place sa mestereasca. cele mai multe sunt barci de al, mici, dar cred ca sunt niste idei interesante de amenajare pentru pescuit a interiorului unei barci deschise
asta este una din cele care mi-au placut mie:
http://www.tinboats.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=10228&start=45

Vali

Salut Dan si multumim pentru pont ;). Mi-a placut tipul de amenajare interioara pe care proprietarul a aplicat-o la barca lui de aluminiu. Cu toate astea n-am inteles exact utilitatea amenajarii, insa banuiesc ca e vorba de cat mai mult spatiu pe mijlocul barcii, pentru ca 2 oameni sa pescuiasca in voie. Asa ceva ne trebuie si noua, ca prea au toate barcile din Ro amenajarea conventionala cu banchete prova, pupa si centrale.

Cand am vazut primele poze cu paiolul, parca am vazut barca mea :D (are acelasi tip de paiol). Cu ocazia asta, cer scuze barcagiilor pentru intarzierea postarilor la topicul despre barca de fibra, insa lucrez exact la amenajarea interioara, am dat un mic rateu cu un experiment, si acum am adoptat alta metoda. Oricum, structural e gata, trebuie doar ultimele finisaje, si sper sa postez cat mai repede episodul cu "happy end" :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

 Salut Vali  chiar vroiam s-a intreb ,placajul din care sunt facute banchetele este cam exfoliat si as vrea sa-l schimb. M-am gandit la tego 15 mm  o foaie 1,6 mil   ;D . Tu ai alta idee si discutia de ai mi-a intarit gandul la bancheta spate , nu ar trebui sa fie prea fastoasa tapitata sau ..... , pt ca ea oricand ar trebui sa permita accesul la bagaje si spatiul de lucru . Panelul de termopan a mai trecut prin gandul meu dar este cam greu de prins suruburi in el  este si mai ieftin 0,7 mil foaia 1m/2m. Vali am un volan de la instalatia de guvernare ultraflex daca vrei este al tau , se vede in poza. S-a auzim numai de bine ,  pa pa .

Vali

Salut, panelul de termopan nu-i bun, fiindca e doar un pvc subtire si casant cu o fasie de extrudat la interior, deci nu are rezistenta, si nici nu ai cum sa-l prinzi sanatos.
Decat tego, mai bine placaj marin de okoume, nu se exfoliaza, si daca e bine protejat cu epoxy, nu mai are moarte. Fa o masuratoare si vezi cam cat intra. Daca imi ramane, iti dau de la mine, daca nu, cand mai iau iti socotesc si tie suprafata necesara in cantitatea pe care o iau.
Iar despre volan, merci frumos, dar momentan nu-mi trebuie. Poate are altcineva nevoie, sau poate il voi lua cand vine caldura, cand voi pune guvernare la barca mea de fibra.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

salut vali  , dimensiunea unei placi este cam mare 1m lungime / 0,45 latime  2 buc o canapea  , iar pe fata ma bazaie o idee la creier s-a fac 2 scaune rotative din care unul sa se plimbe pe centru si sa se ridice vre-o 15-20 cm pt pozitia traz la rame si sa se si rabateze pt pozitia dormit. Bine D-mne ca este iarna si ca mintea asta nebuna baga SF ca poate s-o lipi ceva frumos pana la marele eveniment de dat la apa. Canf vrei volanul sti unde-l gasesti are cap are tot.