Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

Citat din: Sclipici din Martie 22, 2012, 03:01:22 PM
Salut!
Sunt Catalin, din Galati, si pana acu` o zi m-am ocupat de off road si snowboard.
Am doar un caiac ...si o pofta maaarreee de al "calari" !
Salut Catalin
Bine ai venit. Acum ca mi-am luat arca trebuie sa imi iau si masina dupa cum am discutat dar nu stiam ca te bagi si tu la barci!:)
Sa auzim numai de bine!

Sclipici

Citat din: bradutzu din Martie 23, 2012, 08:58:43 AM
Citat din: Sclipici din Martie 22, 2012, 03:01:22 PM
Salut!
Sunt Catalin, din Galati, si pana acu` o zi m-am ocupat de off road si snowboard.
Am doar un caiac ...si o pofta maaarreee de al "calari" !
Salut Catalin
Bine ai venit. Acum ca mi-am luat arca trebuie sa imi iau si masina dupa cum am discutat dar nu stiam ca te bagi si tu la barci!:)


Eiii...se mai schimba lumea!!
Am rupt de prea multe ori masina in off road si pana la o noua iesire in teren...ma dotez cu ce-mi trebuie ptr a iesi si pe apa....in plimbari !
Siii.... io n-am decat un caiac pe care nu stiu inca sa-l folosesc, sta in atelier pe remorca-cort! :)

Vali

Salut Catalin si bun venit pe capcompas.ro :). Daca vrei, poate ne prezinti si noua "arca" ta, la sectiunea care crezi ca i se potriveste, eu as zice undeva la caiace. Sa stii ca nu-i obligatoriu, dar ar fi interesant ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Sclipici

Citat din: Vali din Martie 23, 2012, 04:20:50 PM
Salut Catalin si bun venit pe capcompas.ro :). Daca vrei, poate ne prezinti si noua "arca" ta, la sectiunea care crezi ca i se potriveste, eu as zice undeva la caiace. Sa stii ca nu-i obligatoriu, dar ar fi interesant ;).

Salut!
Voi posta cu prima ocazie cand am si ceva poze.
Deocamdata...lucrez in atelier sa-l transform (caiacul) pentru pescuit...

ovidiu66

Am intrat de putin timp pe forum si prins in discutii, am uitat sa ma prezint.
Sunt Ovidiu, din Deva si apreciez ca pe acest forum, este pastrata ordinea si disciplina in "biblioteca".Vali presedinte!

Vali

Sa traim in armonie toti barcagiii de pe meleagurile mioritice, si nu numai :D. Bun venit la noi in ograda, sau cum ai spus in "biblioteca", si ne bucuram sa mai avem intre noi inca un barcagiu pasionat :). Cat despre presedinte, in viata asta sigur nu, mai ales cand stim cat de "iubiti" sunt presedintii la noi :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

buru1974

Buna seara,
numele meu este Catalin Buruiana (Buru),ca hoby-uri offroad (atv si masina),pescuit si nu in ultimul rand o barcuta gonflabila marca Quicksilver airdeck 340 echipata cu un motor Genovo(Parsun) de 5 cp.

Vali

Salut Buru si bun venit in cuibaru' nostru virtual, cu toate ca abia astept sa ne vedem in cuibarul real, adica in balta, mai ales ca suntem concitadini :). Sa stapanesti sanatos barcuta, si poate ne intalnim la o partida de pescuit pe la Scurta sau la insula din gura Prutului ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

walter2002

Salut,
Ma numesc Vali Constantin, sunt din Braila, pasionat de navigatie, off-road si locuri neatinse de piciorul omului  :) , am o barca Quicksilver 430 cu motor Mercury de 50CP care a vazut pana acum aproape toata Delta, litoralul de la Sulina la Portita, Razelm, Glolovita, Sinoe si toata Dunarea de la Harsova la Marea Neagra. Ma bucur sa va cunosc pe toti.

Serghei

#174
Buna ziua.Incep prin a-mi cere scuze ca prima postare pe acest forum nu a fost la rubrica ,,prezentare".

Numele meu este Serghei  (nu acel Serghei Mizil),45 de ani ,albit inainte de vreme.Bucurestean autoexilat de 5 ani intr-un sat de langa Capitala la 500m de ,,balta" Snagov.
Pasionat de multe ,masini 4x4 autohtone,motociclete,surubarit,constructii din lemn..femei frumoase..etc..De profesie bijutier,de fel autodidact datorita educatiei ,,comuniste" gen ,,Casa pionierilor" ..,,Tehnium"...In momentul de fata ,,baiat in casa" legat la domiciliu de maini si picioare.Cine a construit o casa de la zero stie ca toata viatza va avea ce face prin ograda.

Barca am cumparat-o printr-un concurs de imprejurari de parca pe mine ma astepta.O stiam de 4 ani sub prelata intr-un sopron.Pretul cu tot cu peridoc imatriculat  foarte mic.Asa ca am riscat si am luat-o fara sa stiu cu ce se mananca subiectul.Nu am verificat decat daca are ,,gauri" si daca motorul ,,se invarte"la rece.Am fost norocos.Cu exeptia demarorului (care a trebuit curatat  si gresat la bucsi ) nu am facut nimic  (asta nu inseamna ca nu am ce face .....he he ...)

Dupa ce am iesit cu ea prima oara m-am indragostit ca un adolescent prost si am inceput sa o ,,pigulesc".
Acum duc saptamanal un razboi ,eu cu mine.Sa ies cu motorul sau cu barca ....culmea ,barca iese castigatoare.Spre rusinea mea nu am mai ajuns in Delta din copilarie ,iar pe Dunare  cred ca au trecut 20 ani (tatal meu este din Turnu Severin  si unul din fratii lui a fost ceva sef in port si mai scotea la plimbare o cabinata  a capitaniei).
  Incerc acum sa prind ,,esenta"navigatiei  cu panze,care imi pare foaaaarte complicate  dar interesanta.

Spunea cineva ca ,,daca ar fi si forumurile auto ca cele despre barci..."   si avea mare dreptate .Este maaaare diferenta ,cantitatea de bun simt este net superioara pe  acest forum.

Cam atat despre mine.

corsarul


stefan0172

va salut si eu cu aceasta ocazie chiar daca este mai tarziu...sunt din Calarasi ,am 45 ani si al doilea hobi este acesta legat de barci.primul este pescuitul.am iceput cu constructia (daca se poate spune asa) de gonfabile ,2buc apoi am trecut la rib, una, si ma documentez pentru al doilea, in rest numai de bine va urez!

gvincentiu

TInem legatura, mai ales ca doresc sa-mi fac doua baloane (din material de gonflabila) cu supape. La un diametru de 30cm si lungime de 2 metri, cam cat ar costa?
Ganduri bune !

stefan0172

6-7E metrul patrat de material, solutia de lipit o cutie 100lei,(parca la TNG Galati) si supape tot la ei 5 sau 8 E

corsarul

@stefan0172..Bine ai venit si aici ! ;)