Nea Vasile

Creat de takeabit, Iulie 09, 2019, 10:45:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

takeabit

                   Nea Vasile
       (Povestioara de pe Dunare)

     Ploaia s-a oprit. Trebuie sa strang rosiile,maslinele,painea. Am terminat icrele.
     Ma simt inspirat. As vrea sa scriu ceva dar trebuie sa cobor sa iau caietul si pixul dar daca las echea fuge barca la dreapta. Cobor repede si le iau.
     Pe Dunare plutesc peturi de plastic. Mai pluteste cate o craca. Era sa dau intr-un copac ce se ițea din apa vreo 2m. Am trecut razant ca nu l-am zarit.
     E pustiu. Sunt doar eu cu ea. Toarce incet regulat ca Pisi a mea. E femeia mea neimblanzita dar o iubesc s-asa. Chiar daca am lovit-o pe ici pe colo sper ca si ea ma iubeste. Vreau sa o fac frumoasa cand o s-ajung acasa.
..........
     Vorbesc la telefon. " Vezi cand intri in Calafat o sa vezi doua macarale pe stanga si un ponton. Tragi si tu unde poti la ponton.
     Vad macaralele. Vad pontonul dar in fața lui un vapor mare legat. Ma bag pe dupa el si strig la un țigan de pe ponton sa prinda paramele si sa ma lege la vapor.                Ma leaga la vapor si hop cand dau sa cobor ies baietii in frunte cu un nene in varsta si mic de statura.
     "Ai vorbit cu cineva" ma intreaba. Zic pai da cu seful adica cu Dombi. "Mai bine te legi la ponton ca noi plecam".
     Ma dezleaga țiganul si fac manevre sa ma leg invers la ponton. Ma leg cu ceva greutate de ponton dar e ok.
     Este o caldura afara ca scot limba afara de un cot.
     Il vad pe țigan ca se arunca de pe ponton in apa si se catara pe o parama inapoi.
..........
     Incepe sa ploua. Ploua pe caiet. Oara sa mai scriu sau sa ma opresc?
     Pe ce naiba de aratura am luat-o?
     Ma uit la Navionics. Vad geamandura verde de stanga. E ok.
..........
     Fac si eu ca țiganul dar ma arunc imbracat de pe ponton in apa. E mai bine cu hainele ude ca tin rece mai mult timp.
     Il vad pe capitan la usa gheretei lui ca se holbeaza la mine si il strig. "Capitanee!"
"As vrea sa te intreb ceva"...si ma duc spre el. Ma prezint. Ma invita inauntru. Ii zic cam ce planuri am poate stie pe cineva.
     "Il sun eu pe Dorulet la Zimnicea". Il suna pe Dorulet. Mi-l da la telefon si ii explic ce vreau. "Pai vino aici ca o rezolvam noi ca avem macara si cavalet,sudam,facem tot ce trebuie" imi zice Dorulet foarte amabil.
     Ii multumesc lui Nea Vasile si plec.
     Mai pe seara il vad si ii zic "Dar curent de unde iei?". "Noi avem generator dar daca vrei iti dam si tie un cablu sa ai curent". Trimite baietii cu cablul si ma leg. Frumos gest!
Eu : Nea Vasile hai sa-ti dau sa gusti o palinca de la mine, facuta cu tata primavara asta".
NV : A nu ca ziua conduc.
Eu : Doar o gura.
NV : Daca vrei pune un cana asta si o beau diseara.
Ma duc iau sticla ca mai erau doar vreo 250g si i-o duc.
NV : Pai si tu?
Eu : Lasa ca eu nu mai beau. Ia-o mata pe toata.
     Am schimbat numerele de telefon sa ne auzim cand ajung la Dorulet la Zimnicea.
     Apare Ionut secundul, cam pana in 30 de ani.
Ionut : Nea Vasile ce facem bre ca nu merge masina de spalat? Eu sun la astia.
NV : ...(Ignore total)
     Plec. Peste vreo doua ore ma suna Bea Vasile ca sa vin sa le dau cablul ca ei pleaca la incarcat. Vin din oras, le dau cablul si ne uram drum bun.
     Ei pleaca la incarcat iar eu plec in barca sa ma las devorat de puzderia de tantari.
     Pe inserat suna telefonul "țârr". E Nea Vasile.
NV : Hai ca noi suntem la doua pontoane mai incolo. Am comandat pizza si bere. Vino si tu sa nu stai singur acolo.
     In gandul meu " Oare ce i-o fi apucat pe oamenii astia!?" Dezleg barca si plec spre ei. Ma asteptau toti pe punte sa ma lege.
     Legam barca la vapor si urcam in cabina. Toti mancau pizza. Nea Vasile, Ionut, Mihai si inca doi pusti de vreo 18 ani.
NV : Mai e un pic de tuica de la tine. Ia si bea si tu. Cu ce sa te servesc? Avem si bere si vin.
Eu : Nea Vasile de ce n-ai spus domle ca iei pizza ca comandam si eu.
NV : Lasa ca mancam de la noi
Eu : Hai ca aduc eu berea
NV : Lasa ca avem bere. Nu aduci nimic!
Ionut : Bre cine a zis sa-l asucem aici? (Adica pe mine)
NV : Tu Ionut
     Ionut ma ia cu el sa-mi arate cabinele.
Ionut : Lasa ca si eu am fost boschetar si stiu cum e! Faci si tu un dus. Te culci pe canapea. Te uiti la tv.
..........
     POC POC. Dau cu chila de asfalt. Trag stanga. In fata 3 barje si un impingator ocupau juma de Dunare. Ma gandesc repede si decid sa o iau prin stanga lor sa nu mai racai asfaltul.
..........
     Urcam sus. Mananc si eu pizza si beau o tescovina de la Mihai dintr-un sat de langa Galati. Galbena de vreo 40 de grade.
Ionut : Bre Nea Vasile ce facem cu masins de spalat? Eu nu spal la mana. Ii sun pe astia.
NV : Lasa ca speli si tu la mana ca nu mori sau cheama nevasta. Daca ii deranjam pe astia o sa se supere.
     Ionut imi arata poze cu familia lui. Are un baietel de vreo 8 ani si o fetita mai mica.
Ionut : Fetita il bate pe baiat. Nu pot sa o aduc aici ca alearga in toate partile, sare de pe vapor.
Ionut : Eu nu ma duc la curve. Daca am nevoie sun nevasta si vine la mine.

NV : Eu sunt cu una cu 22 de ani mai mica (NV are vreo 67 de ani) dar curva naibii a plecat de-acasa cand nu i-am mai dat cardul.
NV : Am cancer la prostata dar nu ma operez ca daca ma taie ma duc in 2 zile ( zice asta ca si cum ar avea o musca in ochi doar) si ii lasam cardul sa ma astepte cu mancare calda acasa( NV are o burta umflata si ombilicul cat o minge de tenis).
NV : Domnul inginer ce mai bei?  Bai aduceti berea aia.
     Vin baietii cu berea la 2l si Nea Vasile imi pune o bere.
Mihai : Daca vreti va pun un vin de la mine
Eu : Adu sa gust un pic
     Vine Mihai cu o sticla de 2l cu vin alb de culoare maro inchis spre negru, tulbure la max.
Eu : Pune sa gust ( cam cu strangere de inima).
Eu : Mihai tata, nu te supara, dar e otet.
     Mihai se uita la mine descumpanit. Nu se supara.
NV : Ei vinul e de anul trecut. S-a dus deja.
NV : Hai sa-ti mai.pun o tuica
Ionut : Vreau sa-i iau nevestii salon de cosmetica si mie un catamaran.
Eu : Ce caramaran vrei ca e scump?
Ionut : Gasesc la 20000 nou.
Eu : (Ii arat pe internet un catamaran) Din asta?
Ionut : Nu! Din ala cu care plimbi persoanele pe Dunare. La noi asa se zice catamaran.
     Ionut vine cu telefonusi o boxa pe bluetooth. Baga ceva populara la maxim.
NV : Ba Ionut da-l mai incet si baga-l pe Nicu Vlad.
Eu : Care ala cu halterele?
NV : A nu ala e din Galati. Asta e de la mine din Braila, canta bine.
     Ionut il baga in boxe pe Nicu Vlad. Lumea o luase cam tare pe ulei.
     Ionut il ia in brate pe Mihai.
Ionut : Asta e baiatul meu. Eu l-am adus aici. Mihai baga ba una din aia de-a ta.
     Mihai se uita cam rusinat la mine.
Mihai : Eu am luat un celofan. L-am strans in doua cercuri pe butoi si.mi-am facut un bat cu cap de burete. Bum Bum cu inca unul am luat 20 de milioane in sat.
Le-a placut tare.
     Si incepe Mihai sa cante iar Ionut il sorbea din priviri.
NV : Asta e de la mine nu e oltean ca tine bai Ionut.
Mihai : Dupa 4 ani m-am insurat cu o fata dar nu am facut acte
NV : Adica te-ai logodit. E bine sa stai in colubinaj cu fata ca daca ii faci acte esti mancat.
Eu : Nea Vasile eu zic sa nu te mai gandesti la curva aia ca precis a plecat cu altul daca nu a mai avut cardul.
NV : Am iubit-o. Are si un picior mai scurt si tot se f... cu altii.
Eu : Uite cu Mihai poti vorbi sa-ti gaseasca una de la tara.  Serioasa si de casa.
Mihai : Am fost la o baba de 65 de ani cu un prieten sa ii facem niste treburi prin curte. A naibii baba ne mangaia pe maini. Avea chef sa se f....Am fugit amandoi.
NV : Sa stii ca poate la Mihai sa gasesc una buna ca curva aia cand veneam din cursa ma s....foarte bine chiar daca nu se mai scula.
Eu : Nea Vasile tie sa te suga iti trebuie sau sa aibe grija de tine cand vii acasa?
NV : Cred ca ai dreptate.
NV : Uite eu dupa o viata de marinarie am o pensie de 19 milioane. Traiesc cu baiatul si cu nepotii in 3 camere la bloc.
Eu : Pai si mama lor?
NV : A plecat si i-a lasat la baiat
NV : Mai vreau sa mucesc pana in septembrie daca imi dau astia 100 de milioane pe luna ca ma intreaba nepotii "Bunicule ce ne-ai adus ?"
Ionut : (varza deja) Nea Vasile televizorul are pureci. Eu ii sun pe-astia.
NV : Ba esti nebun e 12 deja. Ia si tu pe baieti si misc-o un pic. Uite incolo e sudul... si arata cu mana intr-o directie.
     Ionut si Mihai se duc la culcare obositi bine.
Eu : Nea Vasile pe Bogdan Negara il stii? A fost si el capitan pe Dunare.
NV : Cum sa nu-l stiu. Baiat bun. Tot timpul la 4 ace. Cam filfizon.
Eu : Acum e avocat
NV : Da stiu ca a facut facultate
     Ionut tot urca aburit si il piseaza la cap pe Nea Vasile sa se culce.
NV : Ba mai dute-n p...mea si culca-te cu Mihai ca doar nu dormi cu mine.
NV : Domnul inginer ce mai beti?
Eu : Nimic ca la 6 plec.
NV : Hai ultimul pahar de tuica
     Nea Vasile fumeaza tigara dupa tigara. Miros a fum ca naiba. Bem ultimul pahar si gata.
NV : Vezi maine cand te scoli sa ma strigi sa ne luam la revedere si sa-ti dau mola.
Eu : Ma culc pe barca mea ca ea e nevasta-mea.
NV : (admirativ) Bravo!
     E 2 la 6 ma scol ca am peste 100 de km la Bechet.
     Ma scol la 7 si 15. Strig la Nea Vasile. Bat in geam. Nimic.
     Imi iau hartia igienica si ma pun la babordul lor ca era musai.
     Mai strig o data. Sun la telefon. Bat in geam. Se scoala Nea Vasile si iese in chiloti sa-mi dea mola.
NV : Vezi sa tii statia pe canalul 16 sa auzi ce zic astia si sa te dai la o parte din calea convoaielor.
     Plec si ma uit la Nea Vasile. Era tot la babord si striga la mine "Du-te spre Bulgari" "Drum bun!"
..........
     Ploua marunt. Imi luasem pelerina de ploaie fara pantaloni. Ma luase frigul.la picioare.
     Stateam asa in ploaie si ma gandeam.la Nea Vasile,la baieti. La ce-i spunea Nea Vasile lui Ionut cand arata un croseu de dreapta si zicea "Astia doi de la pupa daca ma supara paf". Nea Vasile ii replica "Ionut asa am fost si eu dupa facultate si pe vas m-au prostit golanii cu bautura si cu curve. Acum nu vreau sa fie nimeni pedepsit".
     Mi-am scos rosiile,painea,icrele si maslinele.
     Aruncam unul cate unul samburii in apa si ma gandeam daca sunt biodegradabili.
     Tai o rosie de la Profi si ah ce dulce era. Precis e romaneasca.
      Dau sa-mi pun icre pe paine si aluneca pe bancheta. Le iau cu cutitul si le pun la loc.
       Ce oameni simpli si buni! Ma gandeam. Oare de ce omul pe masura ce evolueaza devine mai rau si mai egoist?
         Simteam ploaia cum imi siroua pe obraji...dar era sarata. Nu.ma puteam abtine. Sufletul mi se zbatea ca un falfait de aripi al unui porumbel alb.
     Ce oameni!Cum sa nu-i iubesti?
     Mergeam singur-singurel pe toata Dunarea. Pluteau peturi de plastic. Ma simteam atat de liber impreuna cu caprita mea naravasa.
    Sufletul meu insa nu mai era singur pe drum...pentru ca ei ramasesera in mine.

                           














dany

O frumoasa lectura de seara si nu numai atat....''+'' de la mine.
Mai scrie.

Vali

Exact asa ceva am trait si eu in noiembrie 2008, cand am adus un velier pe Dunare de la Sf Gheorghe la Galati. Am povestit pe topicul "Nu faceti ca mine", despre echipajul de pe macaraua plutitoare de la Isaccea.
La fel de savuroasa gashca, desi eu nu am povestit detaliat ca mai sus. Multumim si mai asteptam daca mai ai :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihai

Frumos! Sigur mai are   ;)

calin1967

Pai cu povestioare asa de frumoase o sa-ti speli repede pacatele de pe forum  :-)

Mai scrie!

sebba

Așa Căline, așa, că tu terminași cu Hiroshima...
[emoji39][emoji3][emoji2]

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

takeabit

Pacatele le spal doar cand o repara Ionut masina de spalat :)

Bogdan

Pe Vasile Oancea ( nea Vasile) l-am cunoscut destul de putin. Si el pe mine. Prin anul 1991 era ofiter secund pe un impingator de 2400 cp - Alba Iulia. Eu eram stagiar, un fel de nimic la bordul navei, un lest care tragea cu ochiul sa prinda ceva din intocmirea documentelor de transport si ceva navigatie fluviala.

Nu stiu la ce apucaturi neserioase se gandea nea Vasile cand m-a caracterizat drept filfizon, dar cel putin una mi-a ramas. In rest, numai de bine.

In general, oamenii sunt prietenosi si primitori, dornici sa imparta cu un nou venit la un pahar de ceva, povestile traite si usor inflorite. Rareori gasesti marinari care sa refuze sa te ajute daca o pot face.

gvincentiu

Apa e dulce la Dunare... La fel si viata... Are un ritm aparte, un farmec pe care nu il gasesti nicaieri. Trebuie doar sa o intelegi si sa te arunci cu inima deschisa. 10 ani la Dunare (ce-i drept navele erau cam gri) nu se sterg niciodata.Frumoase istorioare.
Ganduri bune !