Forward 535 2P sau Forward 520 papuc?

Creat de alexandru, August 24, 2019, 10:29:23 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

alexandru

Salutare dragi colegi,

Dupa ceva ani de ,,testat" barci ma tot gandesc sa trec la o alta etapa. Parcurgand  pana acum etape precum pneumatica, laguna 480, lotus si apoi blacksea as dori ca in viitorul apropiat sa trec la ceva putin mai mare(cat imi permite masina sa traga).Prima problema ce m-a facut sa vreau o schimbare (pentru ca la momentul actual sunt destul de multumit de bara mea blacksea ) este vantul. Cu totii stim cum e sa mergi toamna in delta si cat de racoare e dimineata pe barca la peste 40km/h si daca mai adaugi si ceva stropi de apa lucrurile nu mai sunt asa placute. Un alt factor ar fi spatiul, pe care nu il am cand pescuiesc, in special la pescuitul la stationar(crap). Astfel dupa o scurta analiza a modelelor de prin Delta dar si de pe net, m-am oprit la cele doua modele  de ce la doi producatori, Plasma si Spat.
    Prima barca Forward 535 2P  facuta de Spat  imi face cu ochiul mai mult deoarece zic eu are urmatoarele avantaje: spatiu mai mult pentru transport bagaje, dar si mai mult spatiu pentru pescuitul la rapitor, iar ca dezavantaje: spatiu destul de limitat pentru pescuit la stationar (dar cred ca suficient) si cum am auzit pe la unii, imposibilitatea de etansare 100% a spatiului dintre console(Am vazut ca cei de la Spat pot pune intre console un fel de usa).Ar mai putea intra si la dezavantaje lipsa dublului corp si pretul ceva mai ridicat.
    A doua barca Forward 520 facuta de Plasma  este modelul papuc  ce are urmatoarele avantaje: dublu corp spatiu mai mult pentru pescuit la stationar  pret mai scazut dar ca dezavantaje: spatiu redus de pescuit la rapitor si de transport bagaje.
   Cam atat am reusit eu sa observ la aceste modele, iar acum as vrea sa aflu si parerea voastra sau daca sunt posesori pe aici a acestor modele sa  ne spuna ei ce probleme au intampinat cu ele. Astept si parerea celor ce au mers cu asa ceva! Mentionez ca intentionez sa o echipez cu un motor intre 50 si 70 cp. Am atasat si poze gasite pe net cu cele doua modele pentru a fi mai usor de analizat  :) :) :D

Va multumesc!

stanescu.stefan88

Salut,

Stiu ca sunt of topic dar acceasi dilema am avut o si eu acum doua luni cand oscilam intre cei de la Spat si Plasma.
Din fericire colegul piesenoi m a ajutat cu un sfat si am achizitionat un Dephin 5.0 de la Criber Nautics care este peste cei doi producatori de la Galati cu 10 clase.

Din pacate sunt nevoit sa renunt la ea din motive personale.
Asta este nr meu de telefon pt mai multe detalii legate de barca.

0728.243.330


Sent from my iPhone using Tapatalk

mariusm piesenoi111

#2
Subscriu la ce spune Stefan
Si eu am trecut de la BlackSea la Delphin 5.0 exact din motivele enumerate de tine
Sunt mai mult decât mulțumit de ea
Recomand
Uite mai jos link către barca
https://www.cribernautics.ro/delphin-5-0/
A lui Stefan e customizata pt pescuit

scm_ro

Cauta pe facebook si river sport. A mea se fabrica acum iar oamenii sunt mai mult de ok. Sunt deschisi si la mici personalizari, iar barca se misca bine cu 50 -60 cp. Sper sa revin saptamana viitoare cu poze.

alexandru

Salutare si multumesc pentru  raspunsuri.
Am analizat si modelul Delphin5.0, se vede ca e net superior insa nu stiu cam la ce pret ajunge?! Plus ca observ ca are bordajul cam inalt deci e cam incomod sa dai la clonc din ea...

mariusm piesenoi111

Hahahha
Exact așa am crezut și eu  ca va fi un mare inconvenient
Chiar vorbisem la târgul de pescuit cu un producător sa imi faca clonc cu coada lungă 😜
Dar...mare surpriza...după ce a venit barca m-am așezat frumos în spate peste chesonul cu rezervorul în tribord și....merge impecabil la clonc
Acum reușesc și eu fiecare lovitură
Cu clonc de la Tilo cu coada normală
Deci...merge brici
Întreabă pe Stefan cât vrea pe barca
Poate te va surprinde plăcut
Bafta

stanescu.stefan88

Poate sa ma sune la nr. 0728.243.330, sigur gasim o solutie daca este interesat.




Sent from my iPhone using Tapatalk

GionyGl

De analizat și forward 550, sta extrem de bine pe apa, dublu bordaj și cred ca se mișcă binișor cu 70hp!

alexandru

Citat din: GionyGl din August 26, 2019, 01:49:50 PM
De analizat și forward 550, sta extrem de bine pe apa, dublu bordaj și cred ca se mișcă binișor cu 70hp!
Salutare! Multumesc mult de sugestie, am discutat cu cei de la plasma pentru modelul de 550 cu doua posturi. Arata foarte bine si spre uimirea mea este mai ieftin ca modelul 535 de la spat cu doua posturi (habar nu am de ce tinand cont ca modeulul de la plasma e dublu bordaj). Eu dispun de un motor de 60cp si mi-e ca este insuficient pentru modelul acesta de 550, insa din ce am vorbit cu producatorul masa barcilor este aproximativ identica cu modelul de 535 de la spat. Am vorbit cu posesori ce au 535 spat si spuneau ca 60cp de misca destul de bine . Acum nu stiu ce sa zic in privinta modelului 550 tinand cont ca am vazut doua barci pe net cu motoare sarite de 100cp. Voi ce parere aveti?
Am atasat si niste imagini cu modelul de 550 plasma.

GionyGl

 La 550 ce sare de 115hp cred ca este  supramotorizare din punctul meu de vedere! Eu am mers cu 90 hp si este super suficient. Totul depinde de modul de folosire al ambarcațiunii. Plusuri din punctul meu de vedere pt 550: se aseaza foarte bine pe apa, protejeaza foarte bine pasagerii din spatele parbrizului, din ce stiu se poate face in mai multe variante(cu platforma in fata parbrizului si spațiu de depozitare imens sub ea, sau cu spațiu liber si o bancheta detasabila)

bbl81

Citat din: scm_ro din August 24, 2019, 08:39:29 PM
Cauta pe facebook si river sport. A mea se fabrica acum iar oamenii sunt mai mult de ok. Sunt deschisi si la mici personalizari, iar barca se misca bine cu 50 -60 cp. Sper sa revin saptamana viitoare cu poze.

salut,
ai primit barca? cum se misca? ai poze?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"