catamaran construit din doua canoe

Creat de VladIndigen, Septembrie 08, 2019, 05:33:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bobinuta

#30
Citat din: timberland0910 din Octombrie 09, 2019, 02:55:45 PM
pentru un asa ansamblu cu vela trebuie categoria S ?
Conform prevederilor legislative actuale, da :
(citire de pe portal.rna.ro):

Ordinul nr. 527/2016 pentru aprobarea Regulamentului privind cerinţele minime de pregătire, precum şi condiţiile de obţinere a certificatelor internaţionale de conducător de ambarcaţiune de agrement
În vigoare de la 11 august 2016
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 523 din 12 iulie 2016. Nu există
modificări până la 11 august 2016

CitatArt. 4. - Orice persoană care intenţionează să navigheze cu ambarcaţiune cu
vele trebuie să deţină un certificat internaţional de conducător de ambarcaţiune de
agrement eliberat de ANR şi să facă dovada că a absolvit cursul de "Manevra
ambarcaţiunii cu vele", organizat de un furnizor de educaţie, de formare
profesională sau de perfecţionare şi aprobat de către ANR .


Ordinul nr. 1079/2014 pentru stabilirea procedurilor privind evidența și înmatricularea ambarcațiunilor de agrement, condițiile tehnice și încadrarea cu personal navigant a acestora și avizarea operatorilor economici pentru desfășurarea activităților de agrement nautic

CAPITOLUL VIII
Încadrarea cu personal certificat a ambarcațiunilor de agrement

CitatArt. 73. -
(1) Toate ambarcațiunile de agrement propulsate cu motor și/sau cu vele, cu excepția celor propulsate prin forța umană, sau a celor cu motor P < 3,68 kw utilizate numai pe căile navigabile interioare, trebuie să fie conduse numai de persoane ce dețin un certificat internațional de conducător de ambarcațiune de agrement corespunzător zonei de navigație, eliberat în conformitate cu prevederile legale în vigoare.

Totusi, sunt sigur ca poti iesi pe unele ape, cu vele, fara sa te intrebe nimeni nimic.
Un bun exemplu ar fi lacul Tunari, lacul Buftea sau chiar lacul Morii - si nu numai.
Nu crezi ? Poftim doua clipuri demo, realizate chiar de mine, in vara anului trecut, cand inca nu aveam permis de conducator de ambarcatiune, nici cu motor si nici cu vele.
N-am nici o problema sa le postez:
Test TOHATSU M5B pe lacul Buftea
Test JOHNSON 8CP/2T cu 2 pistoane

Lacurile de mai sus nu sunt navigabile (cf. HG665/2008), dar atat timp cat nu incalci drepturile riveranilor si nu afectezi interesele gospodarului apelor respective (vezi Legea apelor nr. 107/1996, Art.25 alin(3), atunci nu vei pati mai nimic. In cel mai rau caz, administratorul apelor respective te poate obliga sa-ti scoti ambarcatiunea si sa parasesti luciul de apa.

In cazul lacului Morii, de exemplu, gospodarul este Apele Romane. Teoretic, n-ai voie sa navighezi pe-acolo, decat cu aprobarea lor si de asemenea, a celor de la Consiliul Local al Municipiului Bucuresti. Daca pui o barca pe lacul Morii, nu patesti deocamdata nimic, dar asta doar pentru faptul ca exista atat un vid legislativ pe aceasta nisa, cat si pentru ca autoritatile nu coopereaza. E mai mult de discutat, daca e cazul.

Revenind la subiect, vizeaza o suprafata de apa linistita (inclusiv balastiere parasite, din care vei gasi cu ghiotura) si pune barca pe apa, distreaza-te si vezi-ti de viata, cat esti tanar !

Cu bine,
Cezar

(Later Edit):
La toata chestia de mai sus, as dori sa mai adaug urmatoarele extrase legislative, la care sa poti reflecta in liniste. Concluziile le vei trage singur ;-)

ORDONANŢĂ nr. 42 din 28 august 1997 privind transportul
maritim şi pe căile navigabile interioare


CitatART.10:
(2)Modul de organizare şi funcţionare a activităţilor în porturi şi pe căile navigabile
interioare, de administrare a porturilor şi a căilor navigabile interioare, de utilizare a
infrastructurii portuare şi de căi navigabile interioare, aparţinând domeniului public,
se stabileşte prin lege.

ART.19:
(1)Reglementările, supravegherea şi controlul navigaţiei în apele naţionale, altele
decât cele navigabile
, sunt de competenţa consiliilor judeţene, respectiv a
Consiliului General al Municipiului Bucureşti, pe teritoriul cărora se află aceste ape
.
(2)Reglementările prevăzute la alin. (1), întocmite de consiliile judeţene, respectiv
de Consiliul General al Municipiului Bucureşti, se aprobă de către minister.
(3)Activitatea de supraveghere şi control se organizează de consiliile judeţene,
respectiv de Consiliul General al Municipiului Bucureşti, cu avizul Autorităţii Navale
Române.

Poate intr-un episod ulterior sa va povestesc aventurile mele cu autoritatile de mai sus.
Deocamdata sunt in faza de razboi cu petitiile. De ce ? Pentru ca nu stie stanga ce face dreapta si incearca sa scape de responsabilitati (pe care nu doresc sa si le asume), dezinformand cetatenii.

Precizez ca am raspuns atat de detaliat intrebarii tale, intrucat aceasta a facut sa detoneze in mine o incarcatura care zace mocnita de mai bine de vreo 2 luni, de cand tot incerc sa obtin niste avize din partea autoritatilor, batand din poarta-n poarta, cu petitii, cu telefoane, cu intrebari, cu mailuri, cu vizite, cu discutii si cu audiente.
In momentul de fata, am o intelegere suficient de buna a celor care se petrec si stau si ma minunez cum incearca smecherii de la autoritatile statului sa-i imbrobodeasca pe cetatenii care ar trebui sa beneficieze de niste drepturi clare, conform legislatiei mai sus citate...

In final, pentru o incheiere mai putin temperamentala, poate ar fi bine sa inserez si alte cateva prevederi din Legea apelor:

Art. 81. -
(1) Sistemul de plăți, bonificațiile și penalitățile specifice activității de gospodărire a apelor se aplică tuturor utilizatorilor.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică la apa tranzitată pentru navigație pe căile navigabile artificiale, precum și persoanelor fizice care folosesc apa conform art. 9 alin. (2).


Art.87 - SANCTIUNI
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

bradutzu

ANR te controleaza pe caile navigabile!
In rest, pe lacuri......nu cred ca au vreo treaba!
oare gresesc?
Sa auzim numai de bine!

bobinuta

Citat din: bradutzu din Octombrie 11, 2019, 01:42:42 AM
ANR te controleaza pe caile navigabile!
In rest, pe lacuri......nu cred ca au vreo treaba!
oare gresesc?
Si unele lacuri sunt navigabile.
Conform H.G.665/2008 pentru stabilirea nominală şi pe porţiuni a căilor navigabile interioare ale României :
CitatART. 1
Se stabilesc căile navigabile interioare ale României, nominal şi pe
porţiuni,
potrivit listei prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
ART. 2
Supravegherea şi controlul navigaţiei pe căile navigabile interioare ale României se exercită de către Ministerul Transporturilor, prin Autoritatea Navală Română, în conformitate cu legislaţia în vigoare.

In anexa H.G.665/2008 este prezentata lista căilor navigabile interioare ale României , care contine, printre altele, si Sectiunea 5 - Lacuri interioare navigabile:
Snagov , Mogoşoaia , Herăstrău, Floreasca , Cernica, Fântânele , Tarniţa , Vidraru, Izvorul Muntelui (Bicaz) , Stânca Costeşti, Complexul Razelm-Sinoe, Taşaul si Siutghiol .

Asadar, ANR poate controla navigatia si pe aceste lacuri .
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

bogdanminitehnicus

Salutare, hai sa-ti spun si parerea mea, eu am o ambarcatiune electrica asemanatoare la dimensiuni cu a ta. Pot sa-ti spun ca nu am avut probleme in a-mi face testele pe Tunari insa balta e cam mica, Valea Argovei de la Gurbanesti la Frasinet 18km fara niciun deranj, iar pe Dunare nicio intrebare macar, de 2 ori am intalnit caiacisti bulgari care acostau la noi si nicio politie de frontiera nu era sa-i deranjeze. De curand am dacut o incursiune pe Dunare in amonte de Cernavoda de la Cochirleni pana la Canalul Dunare Marea Neagra si nu m-a deranjat nimeni. In perioada asta Dunarea e foarte scazuta si canalele mici sunt cam inaccesibile. Un pic mai in sud de cochirleni drumul asfaltat ajunge f aproape de Dunare si poti intra fara probleme. Mi-ar face placere sa ne vedem la un momentdat pe apa.